$
חדשות טכנולוגיה

ארצות הברית הגישה כתב אישום כנגד חושף פרשת PRISM

אדוארד סנודן, עובד ה-NSA לשעבר שהראה כיצד הממשל האמריקאי אוסף מידע על מיליוני אנשים ברחבי העולם דרך חברות האינטרנט, מואשם בריגול, גניבת חומר ממשלתי ועבירה על חוקי הצנזורה

הראל עילם 10:1022.06.13
ממשלת ארצות הברית הגישה כתב אישום פלילי ופדרלי כנגד אדוארד סנודן, עובד קבלן לשעבר עבור סוכנויות הביון NSA ו-CIA. סנודן הוא זה שהביא לתודעת הציבור את PRISM - הפלטפורמה המשפטית והטכנולוגית המאפשרת לממשל האמריקאי לקבל גישה לשרתי כל חברות האינטרנט הגדולות.

 

התביעה הוגשה בבית המשפט הפדרלי במחוז דרום וירג'יניה, שם גם נערך בעבר משפטו של רוברט הנסן, סוכן ה-FBI לשעבר שמכר סודות לממשל הרוסי והורשע ב-2001.

 

אדוארד סנודן אדוארד סנודן צילום: רויטרס

 

סנודן הדליף לתקשורת מצגת סודית של ה-NSA, המתארת את PRISM ואת איסוף המידע השיטתי שממשלת ארצות הברית מבצעת כנגד רוב תושבי העולם באמצעות עשרות אלפי חברות פרטיות ומיליוני צווים משפטיים סודיים. הדבר גרר שורה של תגובות מצד סוכנויות הביון, הממשל האמריקאי וחברות האינטרנט כגון אפל, גוגל, מיקרוסופט, פייסבוק ויאהו.

 

הפרשייה עוררה גם, כצפוי, סערה תקשורתית וציבורית, עם עשרות חברי קונגרס וסנאטורים הקוראים לחקור את הנושא. בעוד שסקרים מראים כי רוב האמריקאים תומכים בתוכנית, לסיפור היו גם מספר השפעות לא צפויות - והן בין השאר הביאו לזינוק במכירת יצירת המופת 1984 מבית ג'ורג אורוול, ולצניחה בערך המטבע הוירטאולי ביטקוין.

 

עובד הקבלן הואשם בריגול

 

כאמור, הבוקר (שבת), ממשלת ארצות הברית חשפה כי היא הגישה, כבר בשבוע שעבר, כתב אישום כנגד סנודן בנושא ריגול, גניבת חומר ממשלתי ועבירה על חוקי הצנזורה. חלק מכתב האישום עדיין מצונזר ולא ידוע. באופן אירוני, כיום יום הולדתו השלושים של סנודן הצעיר. כתב האישום כנגדו יכול להוביל לעד עשר שנות מאסר בכלא.

 

 

מיד לאחר חשיפת הפרשה, סנודן ברח להונג-קונג, ומיקומו כעת לא ידוע. אלופר ויגניר, איש עסקים איסלנדי המקושר לאתר ויקיליקס, פרסם כי הוא מחזיק במטוס פרטי בהונג-קונג ומוכן להבריח את סנודן לאיסלנד, במידה והממשלה תעניק לו מקלט.

 

הממשלה האמריקאית כבר פנתה לרשויות בהונג-קונג בבקשה לעכב את סנודן באופן זמני. הרשויות המקומיות מצידן פנו להתייעצות עם הממשלה הסינית, השולטת בטריטוריה - המחזיקה מצידה בעצמאות משפטית. כמה מחוקקים ושופטים הונג-קונגיים כבר פנו לתקשורת המערבית והכריזו כי על הונג-קונג להגן על סנודן.

 

סוכנות הידיעות של ה-NBC דיווחה כי הרשויות האמריקאיות והסיניות היו במגעים מוקדמים בנושא, וכתב האישום הותאם מראש על מנת להתאים לתנאי ההסגרה של הממשל הסיני. לממשל האמריקאי יש כעת כשישים יום להגיש בקשת הסגרה רשמית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x