$
כלכלה ומדיניות

חשד: הבכיר בוותיקן שנעצר תכנן להבריח 40 מיליון יורו

לפי החשד, נונציו סקראנו, רואה חשבון במנהלת הכספים של הוותיקן, תיכנן לשכר מטוס פרטי - שיאסוף את הכסף משוויץ

סוכנויות הידיעות 19:5229.06.13

משטרת איטליה חשפה פרטים נוספים על פרשת השחיתות בוותיקן: המונסיניור נונציו סקראנו, רואה חשבון במנהלת הכספים של הוותיקן, נעצר בחשד שהוא ושני שותפים תכננו להבריח 40 מיליון יורו משוויץ לאיטליה.

 

המעצר בא בסופו של שבוע שבו מינה האפיפיור פרנציסקוס ועדה חדשה שמטרתה לפקח על הפעילות של בנק הוותיקן. ההחלטה של האפיפיור התקבלה לאחר שהמועצה האירופית המטפלת בנושאי הלבנת הון וטרור פיננסי הודיעה לוותיקן כי עליו לשפר את הפיקוח על הבנק, שנקרא בעבר המכון לעבודות דת.

 

הוותיקן הוותיקן צילום: דוד הכהן

 

על פי החשדות, סקראנו ושותפיו, סוכן בשירותים החשאיים של איטליה בשם ג'ובאני זיטו וכן יועץ פיננסי בשם ג'ובאני קרנציו , תכננו להעביר את הכספים מהעיר לוקרנו שבשוויץ למשפחה של בוני ספינות בעיר הולדתו של סקראנו, סלרנו שבדרום איטליה. כדי לעשות זאת התכוון סקראנו בן ה־61 לשכור מטוס פרטי שיאסוף את הכסף משוויץ ולהתחמק מתשלום מכס בסיועו של שותפו מהשירותים החשאיים.

 

מעצרם של שלושת החשודים התבצע לאחר תקופה בה עקבה יחידת הפשעים הפיננסיים של משטרת איטליה אחר פעילותם, בין השאר באמצעות ציתות לטלפונים שלהם.

 

שערוריות כספיות אינן דבר חדש בקריית הוותיקן. כך למשל, בשנה שעברה החרימה משטרת איטליה 23 מיליון יורו מבנק הוותיקן, בחשד שמדובר בכסף מכובס. בנסיון לשפר את הדימוי של הבנק,מינה האפיפיור הקודם, בנדיקטוס ה־16, את המשפטן הגרמני ארנסט פון פריברג, לעמוד בראשו. בנק הוותיקן מנהל נכסים בשווי 7.1 מיליארד יורו, בעיקר באג"ח ובמזומן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x