$
כלכלה ומדיניות

דיווח: אקסון ושל ההולנדית עשויות להשתלט על BP

דליפת הנפט הענקית במפרץ מקסיקו פגעה קשות ב-BP, מנגד, עסקה אחרונה שלה עם רוסנפט הרוסית שהזרימה לה 12.5 מיליארד דולר הפכה אותה לאטרקטיבית

סוכנויות הידיעות 14:4919.11.12

BP, ענקית האנרגיה הבריטית, יכולה להפוך ליעד להשתלטות מצד המתחרות שלה – אקסון מוביל האמריקאית ושל ההולנדית, כך מדווחת היום (ב') סוכנות הידיעות בלומברג המסתמכת על מקורות בשתי החברות. 

 

 

נכון להיום שווי השוק של BP הוא הנמוך ביותר מבין חמשת חברות הנפט הפרטיות המובילות בעולם בעוד שעתודות הנפט עליהן היא חולשת מושכות את המתחרות. שווי חבית נפט בבעלות של BP הנגזר משווי השוק שלה עומד על 7.07 דולר בלבד, בעוד ששווי חבית של אקסון עומד על 16.42 דולר.

 

אנליסטים מסבירים כי דליפת הנפט הענקית במפרץ מקסיקו באחריות BP באפריל 2010, שהפכה לאחד האסונות האקולוגיים הגדולים בהיסטוריה פגעו קשות בחברה. בעקבות התאונה היא נדרשת לשלם עשרות מיליארדי דולרים של פיצויים כאשר רק לממשלת ארה"ב היא תעביר 4.5 מיליארד דולר. חובות אלה מקשים על הפעילות של החברה ופגעו בשווי השוק שלה.

 

 

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו דליפת הנפט במפרץ מקסיקו צילום: MCT

 

מנגד, עסקה אחרונה של BP עם רוסנפט הרוסית שהזרימה לקופתה 12.5 מיליארד דולר במזומן והפכה אותה למחזיקת 20% מענקית הנפט הממשלתית, הפכו אותה לאטרקטיבית יותר בעיני המתחרות שבוחנות השתלטות עליה.

 

BP נוסדה בשנת 1909 כחברה בריטית-אירנית בעקבות גילויי נפט באיראן. היא מכרה במהלך השנתיים האחרונות נכסים בהיקף של 50 מיליארד דולר כדי להמשיך בפעילות סדירה ולהתמודד עם תביעות הפיצויים נגדה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x