$
כלכלה ומדיניות

לקראת הקמת מדינה חדשה באירופה? המשבר הכלכלי מעודד בדלנות בקטלוניה

התחושה בקטלוניה, שלפיה עדיף למחוז העשיר להפוך למדינה נפרדת, הולכת ומתגברת; "עדיף שננהל את הכסף שלנו בעצמנו", אומרים שם

סוכנויות הידיעות 14:0030.09.12
שלושה שבועות לאחר צעדה בדלנית קטלונית בברצלונה, הגדולה ביותר מאז שנות השבעים, הדגל העצמאי עדיין מתנוסס מהמרפסות בעיר השנייה בגודלה בספרד. זו אחת התוצאות של המיתון הקשה בספרד: התגברות התחושה בקטלוניה שעדיף למחוז העשיר להיות מדינה נפרדת.

 

 

 

המחוקקים במחוז הצביעו בשבוע שעבר בעד קיום משאל עם בקרב שבעה מיליון אזרחי קטלוניה שיקבע אם הם רוצים להיפרד מספרד. ממשלת ספרד טוענת היא משאל העם נוגד את החוקה. לא ברור אם במשאל העם תתקבל ההחלטה "כן", גם בזמנים אלה.

 

אם כי נראה סביר יותר מאי פעם שקטלוניה תבקש ללכת לדרכה.

 

"יש לי דגל קטלוני על המרפסת. תליתי אותו שבוע לפי ההפגנה ב-11 בספטמבר והוא עדיין נמצא שם", אמרה חמה מונדון (46), אם לשניים, "אני חושבת שעדיף שננהל את הכסף שלנו בעצמנו. אני חושבת שנהיה הרבה יותר טובים".

 

 

החוף בברצלונה. הבירה הקוסמופוליטית של קטלוניה החוף בברצלונה. הבירה הקוסמופוליטית של קטלוניה

 

בקטלוניה, מחוז במזרח ספרד שבאופן היסטורי נחשב לאחד מהעשירים והמתועשים במדינה, תמיד שררו רגשות לאומיים חזקים. הבדלנות מבוססת במיוחד בעיירות הכפריות ובכפרים מחוץ לבירה הקוסמופוליטית ברצלונה, שבה אנשים מחליפים בין ספרדית לקטלונית בקלות, ולעתים אף מבלי לשים לב.

 

 

 

במעבר בין הדיקטטורה של פרנקו לדמוקרטיה משגשגת, הקטלונים שמחו פשוט לזכות מחדש בחופש לדבר, ללמד ולפרסם בשפה הקטלונית שלהם, שפרנקו אסר אותה במשך יותר מ-30 שנה. אולם כעת הרצון הוותיק לממשל עצמי ולהכרה בתרבות שלהם עולים לפני השטח בעת המשבר הכלכלי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x