$
חברה וסביבה

זרוע גדומה תמורת 600 אלף יורו: הספרדים קוטעים איברים כדי לקבל פיצויים

חברות הביטוח הספרדיות מתמודדות עם מספר גדל של הונאות מצד מבוטחים שגורמים לעצמם נזק פיזי קיצוני. המטרה: להשיג פיצויים לכיסוי חובות שצברו בתקופת המשבר

מיכל פופובסקי 20:4405.09.12

המשבר של השנים האחרונות כבר גרם לאנשים ברחבי העולם להתאכזר לעצמם מתוך מצוקה כלכלית - מוחמד בועזיזי שהצית את עצמו בתוניסיה ומשה סילמן שעשה אותו הדבר בישראל בקיץ האחרון הם רק שתיים מבין דוגמאות רבות. אולם בספרד, שמתמודדת עם המשבר החמור בתולדותיה, ישנה תופעה הולכת וגדלה של אנשים שמוכנים לגרום לעצמם נזק פיזי קיצוני כדי להשיג מעט כסף מחברות הביטוח לעצמם או לעסק שלהם.

 

על פי דיווח ביומון הספרדי "אל פאיס", התופעה הזו הצמיחה קטגוריה חדשה של הונאות ביטוח - המבוטחים הללו מנסים להעביר את נטל החוב שהם נושאים או את כישלון העסק שלהם אל חברות הביטוח על ידי גרימת נזק קיצוני - לעצמם או לעסק. אלה אנשים שהפיצויים הם למעשה הדרך היחידה שנותרה להם כיום להשיג קצת כסף.

 

חלוקת חבילות מזון לנזקקים במנזר במיורקה חלוקת חבילות מזון לנזקקים במנזר במיורקה צילום: רויטרס

 

"אל פאיס" מביא למשל את סיפורו של גבר שדיווח לחברת הביטוח על כך שאיבד זרוע בתאונת דרכים. בהמשך הצליחה החברה להוכיח בבית המשפט כי אותו גבר למעשה קטע בעצמו את הזרוע באמצעות מסור חשמלי. הוא ירד לשתות בבר השכונתי, הזריק לעצמו הרדמה מקומית וניסר זרועו קצת מעל המרפק. את טבעת הנישואים הוא נזכר

להסיר רק לאחר הקטיעה, והנזק שנגרם מכך לאצבע סייע בהמשך להוכיח את ההונאה בבית המשפט.

 

מדובר באדם שכל בני משפחתו מובטלים זה זמן רב. הוא החזיק בלא פחות משמונה פוליסות ביטוח, ובני משפחתו שכנעו אותו לקטוע לעצמו את הזרוע כדי לקבל פיצויים של 600 אלף יורו.

 

ככלל, שיעור הונאות הביטוח בספרד עלה מאז המשבר ב־25%–30%, כך על פי התאחדות חברות הביטוח הספרדיות. על פי נתוני הארגון, בעוד שב־2003 נרשמו 54.1 אלף ניסיונות הונאת ביטוח, ב־2011 המספר הגיע ל־131 אלף. על פי חברת הביטוח לינאה דירקטה, מספר ההונאות גדל בעיקר בקרב מי שסובלים יותר מכל מהשלכות המשבר - בעלי עסקים קטנים וצעירים מתחת לגיל 26.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x