$
חברה וסביבה

איש השנה של "טיים": המפגין

לא האדמירל שהוביל את הפשיטה על ביתו של בין לאדן ולא הדוכסית קייט - הזוכה בתואר היוקרתי של המגזין לשנת 2011 הוא האזרח הקטן שיצא השנה לדרוש את זכויותיו

סוכנויות הידיעות 16:4814.12.11
מגזין טיים חשף את הזוכה בתואר איש השנה 2011: המפגין. "הייתה הסכמה גורפת בקרב העובדים שלנו", סיפר עורך המגזין ריק סטנגל בתוכנית הבוקר של רשת NBC, בעודו חושף את שער הגיליון. "זה הרגיש נכון". ב-84 השנים האחרונות, עורכי העיתון בוחרים את האדם או הקבוצה שלהערכתם היו בעלי ההשפעה הגדולה ביותר בשנה החולפת, לטוב או לרע (לדוגמה בחירתו של היטלר ב-1938).

 

שער המגזין שער המגזין

סטנגל חשף את המועמדים שהפסידו את התואר למפגינים, ביניהם אדמירל וויליאם מקראבן שהוביל את הפשיטה על הבית בו הסתתר אוסמה בין לאדן, האמן הסיני Ai Wei Wei שנרדף בידי המשטר, ואחריהם חבר הקונגרס הרפובליקני פול ריאן והדוכסית קייט, שסוגרת את החמישייה הראשונה.

 

המפגינים הותירו רושם עז על האמריקאים השנה בגלל תנועת "לכבוש את וול סטריט", שהחלה לפעול במנהטן והתפשטה מאז לערים רבות במדינה. עם זאת, בחירת המגזין מתייחסת להפגנות הרבות שסחפו את העולם השנה, החל מהאביב הערבי, דרך מחאת הדיור בישראל ועד להפגנות האנרכיסטים ביוון. "בכל מקום מדובר במפגינים צעירים, משכילים ממעמד הביניים", נכתב במגזין עצמו. "כמעט כל המחאות השנה החלו כמאורעות עצמאיים, בלי עידוד או תמיכה מהמפלגות הפוליטיות הקיימות או האופוזיציות. בכל רחבי העולם, המפגינים של 2011 חולקים את האמונה שהמערכות הפוליטיות והכלכליות של המדינות שלהם הפסיקו לתפקד והפכו מושחתות - דמוקרטיות מזויפות שנוטות לטובת העשירים ובעלי הכוח ומונעות שינוי משמעותי".

 

"הם מחו, הם דרשו, הם לא אמרו נואש - אפילו כשהתשובות חזרו אליהם מבעד לענני גז מדמיע או כדורים. הם גילמו את הרעיון שפעולה אינדיבידואלית יכולה להביא לשינוי קולקטיבי", אמר העורך סטנגל. המחאות הגיעו כמעט לכל יבשת ולפי המגזין, מפגינים ברשימה הולכת ומתארכת של מדינות כולל ישראל, הודו, צ'ילה, סין, בריטניה, ספרד וארצות הברית, מקשרים באופן ישיר ביןהפעולות שלהם למחאות האביב הערבי שהפכו את המזרח התיכון.

 

בשנה שעברה נבחר מייסד פייסבוק מארק צוקרברג ואתמול הכריז המגזין כי גולשיו בחרו בארדואן, ראש ממשלת טורקיה, כאיש השנה והדמות השנואה שלהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x