כלכלה ומדיניות

סורוס בדאבוס: האיחוד האירופי עלול להתפרק

לדברי המשקיע האגדי, "היורו היה אמור להביא להתלכדות, ולמעשה הוא יצר פירוד שעכשיו מונצח. אירופה תעבוד בשתי מהירויות שונות"

סוכנויות הידיעות 23:0326.01.11
המשקיע האגדי המיליארדר ג'ורג' סורוס הזהיר היום (ד') שהאיחוד האירופי עלול להתפרק בגלל הפערים בין "אירופה שיש לה ואירופה שאין לה" שמונצחים על ידי הרפורמה בגוש היורו.

 

בכנס עיתונאים בשולי כינוס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס אמר סורוס כי המטבע שבו משתמשות 17 מדינות האיחוד האירופי נמצא בהליך רפורמה לאחר משבר החוב שהחל ביוון ואירלנד וחשש שיתפשט למדינות נוספות.

 

פורום דאבוס פורום דאבוס צילום: בלומברג
סורוס אמר שכדי להתגבר על החיסרון של קיום בנק מרכזי ללא אוצר מרכזי הוקמה קרן היציבות האירופית שנועדה לחלץ מדינות שנקלעות למשבר חוב. עם זאת הדגיש כי הרפורמות לא פותרות את הבעיה המרכזית של היורו – שהמטבע המשותף הפריד בין מדינות היורו העשירות יותר לבין אלו העניות.

 

"היורו היה אמור להביא להתלכדות, ולמעשה הוא יצר פירוד שעכשיו מונצח", הוא אמר. "אתם מתקדמים עם המבנה החדש הזה. הולכת להיות לכם אירופה בשתי מהירויות שונות, וזה הולך להיות מאוד הרסני מבחינה פוליטית".

 

"זוהי הבעיה הבלתי פתירה שלדעתי יש להכיר בה ולמצוא לה פתרון מכיוון שחוץ מבעיה זו, לדעתי היורו נמצא כאן כדי להישאר. יש מחויבות ברורה ליורו. אך הוא עשוי להביא להפעלת הכוח המפלג הזה שיגרום ליצירת שתי 'אירופות'", הוא הזהיר. "אירופה עשוייה להתפרק בגלל הפערים, של אירופה בשתי מהירויות שונות ולכן צריך למצוא פתרון".

 

סורוס אמר שמדינות שנמצאות בעודף צריכות להשקיע יותר במדינות אירופה העניות יותר, אך הוא אמר כי גרמניה, הכלכלה הגדולה בגוש היורו, לא יכולה לעשות זאת בגלל ההגבלות הנוקשות בחוקת המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x