כלכלה ומדיניות

סקר: לפחות מדינה אחת תעזוב את גוש היורו בתוך 5 שנים

הסקר שנערך לקראת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, כלל אלף משקיעים, אנליסטים וסוחרים. לפי הסקר, יוון ואירלנד יגיעו לחדלות פירעון. רוביני: "ההתרחשויות בגוש היורו מהוות כמה מהסיכונים הגדולים ביותר לכלכלה העולמית",

סוכנויות הידיעות 13:2026.01.11

רוב המשקיעים הבינלאומיים מעריכים כי לפחות מדינה אחת תיאלץ לעזוב את גוש היורו בתוך חמש שנים, וכן שיוון ואירלנד יגיעו לחדלות פירעון, תחושה שמגבירה את הלחץ על קובעי המדיניות להגיב ביתר שאת למשבר החובות. כך עולה מסקר שנערך השבוע, שכלל אלף משקיעים, אנליסטים וסוחרים.

 

הסקר,

שנערך לקראת כנס הפורום הכלכלי העולמי שיוצא היום (ד') לדרך בדאבוס, מצא ש-59% מהנשאלים מאמינים שלפחות מדינה אחת מתוך 17 החברות בגוש היורו תפרוש עד 2016, וכי 11% מאמינים שהיציאה תתבצע ב-12 החודשים הקרובים. הנשאלים בסקר העולמי של בלומברג התחלקו בדעותיהם בתשובה לשאלה האם פורטוגל תגיע לחדלות פירעון, ואילו הרוב הביעו אמון בספרד.

 

הפסימיות שעלתה מהסקר מדגישה את הדחיפות שבה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי, צריכים לפעול בחיפוש אחר דרכים חדשות להרגיע את המשקיעים, לאחר שתמיכה פיננסית דחופה בגובה של כמעט טריליון דולר לא הצליחה להרגיע את השווקים.

 

צרותיה של אירופה הם בראש סדר היום של הכנס הכלכלי, שבו ישתתפו מרקל, סרקוזי, נשיא הבנק המרכזי האירופי ז'אן קלוד טרישה עם 2,500 מנהיגים, בנקאים וכלכלנים בכירים נוספים.

 

"ההתרחשויות בגוש היורו מהוות כמה מהסיכונים הגדולים ביותר לכלכלה העולמית", אמר הכלכלן נוריאל רוביני בפאנל הפתיחה של הכנס.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x