$
כלכלה ומדיניות
משבר באירופה

גם פורטוגל מקצצת: תעלה מסים ותוריד שכר במגזר הציבורי

לאחר צעדים דומים שהוכרזו בספרד, פורטוגל תגדיל את מס ההכנסה, מיסוי החברות והמע"מ ותחתוך את שכר המנהלים במגזר הציבורי והפוליטיקאים. האופוזיציה תומכת

סוכנויות הידיעות 20:4013.05.10

פורטוגל תגדיל את שיעור המסים ותוריד שכר למנהלים בכירים במגזר הציבורי, כך הצהירה היום, לאחר צעדים דומים שהוכרזו בספרד ורשת הביטחון של הטריליון דולר שנועדה לנסוך בטחון במשקיעים באג"ח אירופיות.

 

פורטוגל מתכננת לקצץ את הגרעון התקציבי שלה ב-2011 בשתי נקודות אחוז

לעומת היעד הקודם ל-4.6% מהתוצר. במלים אחרות, קיצוץ של 2 מיליארד יורו.

 

ראש הממשלה חוזה סוקרטס אמר, כי פורטוגל תיכפה מסי הכנסה יוצאי דופן של עד 1.5%, תעלה את המע"מ בנקודת אחוז אחת ל-21% ותגדיל ותגבה עוד 2.5% מרווחי החברות.

 

הממשלה התחייבה עוד לקצץ בשכר העובדים הבכירים במגזר הציבורי והפוליטיקאים ב-5% בניסיון לצמצם את הגרעון התקציבי ב-2010 ל-7.3% לעומת יעד קודם של 8.3%, או 14 מיליארד יורו. צעדי הקיצוצים ייכנסו תוקף בסוף 2011.

 

"אני מבקש מכולם לבצע את המאמץ הזה כדי להגן את המדינה שלנו, על היורו ועל אירופה", אמר סוקרטס הסוציאליסט, בפניה לקבינט ולאחר סיכום על הקיצוץ עם מפלגת האופוזיציה המרכזית PSD שתתמוך בצעד בפרלמנט.

 

הצעד של פורטוגל מגיע לאחר שבוע דרמטי בגוש היורו, החל מחבילת חילוץ של טריליון דולר שהוכרזה על ידי האיחוד האירופי וקרן המטבע כדי לבלום את התדרדרות היורו. ממשלת פורטוגל אמרה, כי היא לא נזקקת לסיוע האירופי. ביום רביעי ספרד הכריזה על קיצוצים של 15 מיליארד יורו לרבות הורדת שכר של 5% לרוב עובדי המגזר הציבורי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x