$
כלכלה ומדיניות

רשויות המס באיטליה בעקבות 2 מיליארד יורו של יורשי פיאט

ממשלת איטליה מנסה להשיב לקופת המדינה 85 מיליארד יורו במסים אבודים. שר האוצר ג'וליו טרמונטי: "אנחנו מרוקנים את המערה של עלי באבא"

סוכנויות הידיעות 21:2916.08.09

רשויות המס באיטליה הודיעו על הגברת המאמצים לתפיסת מעלימי מס, צעד שמלחיץ את המיליונרים של המדינה. "הדיילי טלגרף" מדווח כי בשבוע שעבר נחשפו פרטי אחת החקירות, לאחר שהתברר שהרשויות בודקות חשדות שלפיהם יו"ר פיאט לשעבר, ג'יאני אניילי המנוח, העלים נכסים בשווי 2 מיליארד יורו.

אניילי, שהלך לעולמו ב־2003, היה מהבולטים באנשי העסקים באיטליה ויורש אימפריית פיאט שסבו הקים ב־1899.

 

משפחת אניילי היא אחת המשפחות העשירות באירופה ואף מכונה "משפחת המלוכה של איטליה". אטיליו בפרה, מנהל רשות המסים באיטליה, מסר בהודעה רשמית: "אין לנו ברירה אלא לבדוק את החשבונות הסודיים לכאורה. זו חקירה אחת מתוך 170 אלף שאנחנו מבצעים ומעורבים בהן חשבונות במקומות כמו שוויץ וליכטנשטיין". לדברי בפרה, ממשלת איטליה החליטה להגביר את הלחץ על בעלי חשבונות סודיים מחוץ למדינה. "אנחנו לא מתמקדים רק במיליונרים, אלא בכל מי שיש לו חשבון זר שלא ידוע לנו".

 

לפי דיווחים באיטליה, האוצר הסודי של משפחת אניילי כולל כסף מזומן, יצירות אמנות, נכסים בארה"ב ובצרפת ויאכטה בקוט ד'אזור.על הכוונת של חוקרי המס נמצאים אלפי איטלקים שבבעלותם נכסים עם בריכות שחייה וכן אנשים שבבעלותם סוסי מירוץ, מנוי למועדון ספורט יוקרתי או שפשוט נוהגים לצאת לכמה חופשות יוקרתיות בשנה. לפי הערכות, היקף העלמות המס בשנה נע בין 225 ל־250 מיליארד יורו, ורשות המסים מקווה להשיב לפחות 85 מיליארד יורו; מקורם של כ־10% מהם בחשבונות מחוץ למדינה. העלמת המס באיטליה צמחה בשנה שעברה ב־30% במקביל להעמקת המיתון.

 

במסגרת החקירה רשות המסים עוברת על רשימה של 500 שמות שהוחרמה מעורך דין שוויצרי. "יש ברשימה כמה שמות הקשורים לסניפים של UBS באיטליה, ואנחנו בודקים אם יש להם קשר גם לסניפים בשוויץ", אמר. במקביל להגברת הלחץ, הממשלה אישרה בחודש שעבר הענקת חסינות לתושבים שיחזירו נכסים שלא דווחו למדינה. הם יצטרכו לשלם רק מס של 5% ולא יופעל נגדם הליך פלילי.

 

"אנחנו מרוקנים את המערה של עלי באבא", אמר שר האוצר ג'וליו טרמונטי. המהלך עתיד להכניס לממשלה כ־5 מיליארד יורו, זריקת מרץ נאה בהתחשב בכך שכלכלת איטליה צפויה להתכווץ השנה בשיעור של 5.2%. להערכת עיתונים באיטליה, בין הנחקרים ניתן למצוא ידוענים מתעשיית הבידור, האופנה והספורט, נוסף על אנשי עסקים, אולם עד כה לא פורסמו שמות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x