$
כלכלה ומדיניות

הבחירות באיראן: רוב מוחץ לנשיא אחמדינג'אד

התקשורת הממלכתית באיראן מדווחת כי הנשיא המכהן זכה ברוב גדול של כשני שלישים מקולות הבוחרים

דודי כהן, ynet 07:3213.06.09

נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד השיג רוב מוחץ בבחירות לנשיאות - כך מתברר לאחר ספירת 81% מקולות הבוחרים. לקראת סיום יום הבחירות באיראן אתמול (יום ו'), הכריזו שני המועמדים המובילים - הנשיא המכהן אחמדינג'אד והמועמד הרפורמיסטי, מיר חוסיין מוסאווי - על ניצחונם. אך כלי התקשורת

הממלכתיים במדינה מדווחים מפי ועדת הבחירות המרכזית, כי אחמדי-נג'אד ניצח בפער גדול וזכה לתמיכה של כ-65% מקולות הבוחרים.

 

בבחירות התמודדו ארבעה, אך הקרב המרכזי היה בין אחמדינג'אד למוסאווי. ממטה הבחירות באיראן נמסר כי אחמדינג'אד מוביל עם 64.8% מהקולות, לעומת מוסאווי שקיבל 32.3% בלבד. התוצאות בשעות הבוקר המוקדמות הבהירו באופן סופי כי מוסאווי לא יצליח לגשר על הפער.

 

כאמור, עוד בטרם החלה ספירת הקולות מיהר מוסאווי לכנס מסיבת עיתונאים שבה הכריז על ניצחונו. הנשיא לשעבר, מוחמד חאתמי, שתמך בו במהלך מערכת הבחירות אף בירך אותו על ההישג. אנשי מוסאווי פרסמו במהלך היום נתונים בלתי רשמיים על תוצאות הבחירות בקלפיות במדינות בחו"ל, כמו אוסטרליה ומלזיה, לפיהן מוסאווי זכה שם לרוב גדול.

  

הפרסומים האלה גרמו להתרגשות רבה בקרב האיראנים, במיוחד בקרב הצעירים שבהם. אחד מהם, בן 28 מטהרן שהעדיף להישאר בעילום שם, אמר ל-ynet כי הוא "מודאג ומתרגש בו זמנית". לאחר שהצביע למוסאווי, סיפר הצעיר על תחושותיו. "ארבע שנים חיכיתי לרגע שאוכל לתת תגובה הגיונית למדיניותו השגויה של הנשיא", אמר. הוא הביע חשש מרמאויות בספירת הקולות והבטיח כי "אם הם לא ירמו, נוכל לחגוג את ניצחוננו וזאת תהיה ברכה לעולם כולו".

 

בשעות הלילה המאוחרות פיזרו שוטרים כמה מאות מתומכיו של מוסאווי, שהתקהלו בכיכר פאטימי - מול מטה הבחירות של המועמד הרפורמיסטי. עד ראייה סיפר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי במקום פרצו עימותים, אולם תוך זמן קצר פוזרה ההתקהלות. למרות האיסור על התקהלויות המוניות עד לפרסום התוצאות הרשמיות, סוכנויות הידיעות האיראניות דיווחו כי תומכיו של אחמדי-נג'אד כבר החלו לחגוג את ניצחונו בכמה מוקדים בבירה.

 

תלונות על מחסור בפתקים

 

במהלך הערב התלוננו במטה מוסאווי על התורים הארוכים והמחסור בפתקי הצבעה. גורם במטהו של מוסאווי אמר כי "לא חולקו מספיק פתקי הצבעה בעיירות ובשל כך תהליך ההצבעה התמשך". לדבריו, על הציבור להישאר ולחכות בקלפי עד שיצביעו ולא לעזוב את המקום".

 

סוכנות הידיעות אילנ"א, המקורבת לזרם הרפורמיסטי, דיווחה כי בשל העיכוב בחלוקת פתקי ההצבעה והתמשכות הליך ההצבעה רבים לא הצליחו להצביע ותורים השתרכו עד לשעת סגירת הקלפיות. עוד דווח שם על החשש בקרב אלה שהמתינו בתורים מחוץ לקלפיות. אחד המצביעים אמר, כי "בשל מזג האוויר החם, רוב המצביעים הלכו לקלפיות בערב". לדבריו, "יש לאפשר לציבור לממש את זכותו החוקית להצביע".

 

בתוך כך, מספר אתרי אינטרנט המזוהים עם מוסאווי נחסמו באיראן על-ידי השלטונות. מטרת המהלך היא ככל הנראה להגביל את היכולת של מטה מוסאווי לאחר שבבוקר כבר נחסמה האפשרות לשלוח מסרונים ברחבי המדינה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x