$
כלכלה ומדיניות

חשש לקריסה כלכלית: S&P הפחיתה את דירוג האשראי של אוקראינה

הפחתת דירוג האשראי של אוקראינה מ-+B ל-B תביא לייקור הריבית במדינה ומשקפת את הידרדרות המשק, שלפי קרן המטבע קרוב לקריסה

אולגה ויניאר 10:0425.10.08

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פורס (S&P) הפחיתה את הדירוג האשראי של אוקראינה מ-+B ל-B. המדובר בהורדת דירוג שנייה בתוך חצי שנה ומשמעותה היא ייקור הריבית שתיגבה על הלוואות שייטלו הממשלה וגורמים מקומיים בחו"ל.

 

התחזית לגבי כלכלת אוקראינה נותרה שלילית, ועקב כך עשוייה

S&P להוריד שוב את הדירוג בקרוב. בסקירתם אודות המערכת הפיננסית האוקראינית כותבים כלכלני החברה כי הממשלה המקומית נאלצת להוציא כספים רבים על התמודדות עם משבר האשראי.

 

לאחרונה התגברו הערכות כי קצב הצמיחה של הכלכלה ירד ואילו המטבע המקומי יאבד מערכו. S&P גם מציינים את בעיות מימון של הבנקים המקומיים, שמתקשים לגייס כסף בתקופה זו.

 

באוקראינה מודים שהמדינה שרויה במשבר כלכלי עמוק ובתחילת החודש הממשלה פנתה לקרן המטבע הבינלאומית בבקשה להקצות לה סיוע חרום על מנת לסייע לשווקים מקומיים. החלטתה של קרן המטבע טרם התקבלה אך בהערכת מצב אודות אוקראינה ציינו אנליסטים של הקרן כי כלכלתה של המדינה קרובה מתמיד לקריסה.

 

בתוך כך הורידה S&P את תחזית הדירוג עבור רוסיה, מ"יציב" ל"שלילי", זאת חודש אחד לאחר ההורדה הקודמת. החברה נימקה את ההחלטה בחששות לגבי התגברות משבר בשווקים הפיננסיים וסכנה של קריסת מערכת בנקאית.

 

הורדת תחזית הדירוג משמעותה כי חברת הדירוג מעריכה כי גברו הסיכויים להורדת דירוג אשראי בטווח הקרוב. דירוג האשראי של רוסיה בינתיים לא שונה - דירוג האג"ח לטווח ארוך נותר +BBB.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x