$
עולם

השיטפונות מייקרים את המזון בארצות הברית

הפגיעה הקשה בשדות התירס והסויה במערב התיכון של המדינה תצמצם את היצע הגידולים ותביא לייקור במחיריהם. החוואים בארה"ב, שצריכים להאכיל את עדרי הבקר בעלויות הולכות ותופחות, צפויים לצמצם את כמויות הייצור ולייקר את מוצרי הבקר, העוף והחלב

סוכנויות הידיעות 12:1523.06.08
בשר ומוצריו בארצות הברית צפויים להתייקר בעקבות מזג האוויר הקשה, הפוקד לאחרונה את אזור המערב התיכון במדינה. על-פי הערכות, כשני מיליון אקרים של שדות תירס וסויה באיווה, אינדיאנה ואלינוי נפגעו כתוצאה מהגשמים העזים אשר גרמו להצפתם של השדות. כתוצאה מכך צפוי היצע התירס והסויה, המשמשים כמזון לבעלי חיים, להצטמצם ומחירם של הגידולים צפוי להתייקר בהתאם.

 

להערכת מומחים, עשויים כעת חוואים רבים בארצות הברית לצמצם את היקף עדרי הבקר שברשותם על-מנת להתמודד עם העלייה הנוספת הצפויה במחירי מזון הבסיס לבעלי חיים. כתוצאה מכך, צפויים אף להתייקר מוצרים כמו בשר בקר ובשר עוף, ביצים ואף מוצרי חלב. חוואים רבים, המתקשים לשאת בהוצאות התופחות, אף צפויים לפשוט רגל.

 

"המצב אינו יכול להימשך כך. תעשיית הבקר חייבת להצטמצם" אמר ג'יימס הרינג, נשיא חברת עיבוד מזון מטקסס הרוכשת 20 מיליון בושל (כ-700 מיליון ליטרים) תירס מדי שנה.

 

מסוק חיל האוויר האמריקאי מעל איזור שיטפונות בארה"ב מסוק חיל האוויר האמריקאי מעל איזור שיטפונות בארה"ב צילום: בלומברג

 

עוד לפני השיטפונות האחרונים, העריכה ענקית המזון האמריקאית טייסון פודס, כי התייקרות החיטה והתירס הביאה לגידול של 600 מיליון דולר בהוצאותיה בשנה האחרונה. על-פי הערכות, בין 65% ל-75% מהוצאותיהם של חוואים בארצות הברית מופנות לרכישת מזון לבעלי החיים. "אנו נאלצים לצמצם את האכלת בעלי החיים ולייצר פחות, וכתוצאה מכך המחירים עולים" אומר דן רייס, חוואי אשר בבעלותו 1500 ראשי בקר.

 

החוואים יפעילו לחץ על הקונגרס

מחירי התירס בעולם רשמו בחודשים האחרונים עלייה חדה בשיעור של למעלה מ-80%, בין השאר בשל הביקוש הגובר מצידן של הודו וסין והיקפי הייצור ההולכים וגדלים של ביו-דלקים. כתוצאה מכך החלו באחרונה חוואים רבים לנסות ולהפעיל לחץ על הקונגרס בוושינגטון על-מנת לצמצם את האישורים אותם מעניק הקונגרס להפקת דלקים ביולוגיים.

 

אמריקאים רבים צפויים להרגיש את עליית המחירים גם בחג ההודיה ובחג המולד שיחולו בחצי השנה הקרובה, מאחר ומחיריהם של תרנגולי ההודו צפוי לעלות אף הוא.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x