$
עולם

בכירים באו"ם: "ספקולנטים הם שגרמו למשבר המזון"

הדברים נאמרו בפורום המתקיים בשווייץ בהשתתפות ראשי סוכנויות החירום של האו"ם למציאת פתרונות למצב. תוכנית המזון העולמית: 100 מיליון בני אדם יצטרפו למעגל הרעב בקרוב

תמר טוניק 08:4529.04.08

סוכנויות החירום של האו"ם נועדות החל מאתמול בברן שבשווייץ כדי לדון בפתרונות אפשריים להקלת משבר המזון העולמי. מזכ"ל האו"ם באן קי־מון וגורמים רשמיים תחתיו מבקשים למנוע החמרה נוספת של המחסור במוצרי מזון בסיסיים ולמצוא פתרון לעלייה התלולה במחיריהם. בדברו עם עיתונאים במשרדי

האו"ם בוינה ביום שישי אמר באן: "העלייה התלולה במחירי המזון התפתחה למשבר עולמי אמיתי".

 

בכירים באו"ם האשימו אתמול את הספקולנטים בשווקים בזינוק האחרון במחירי המזון, וקראו למאמץ מרוכז כדי לוודא שעניי העולם לא ידרדרו לרעב. "יש לנו מספיק מזון על כדור הארץ היום כדי להאכיל את כולם", אמר ראש תוכנית הסביבה של האו"ם, אכים שטיינר. אך לדבריו, "האופן שבו מתנהגים השווקים ומצב האספקה מושפעים היום מתפיסות לגבי השווקים העתידיים, ופוגעים בגישה למזון הזה. אנשים אמיתיים וחיים אמיתיים מושפעים מהממד הזה, שהוא במהותו ספקולטיבי".

 

גורם בממשלת ארצות הברית דחה בשבוע שעבר את הרעיון כי מסחר ספקולטיבי הוא הגורם העיקרי לזינוק האחרון במחירי החיטה, האורז, התירס ויבולים נוספים. ברט צ'ילטון, מפקח בוועדת הסחר בחוזים עתידיים של סחורות, אמר כי שוקי הסחורות מתפקדים באופן תקין, וכי הזינוק במחירים נגרם מפגיעה ביבולים ובמלאי ומהיחלשות הדולר.

 

תוכנית המזון העולמית, WFP, מסרה כי 100 מיליון בני אדם יצטרפו למעגל הרעב בשל העלייה התלולה במחירי המזון. בכמה מדינות בעולם, ובהן האיטי והפיליפינים, המשבר גורם בשבועות האחרונים להפגנות ולמהומות.

 

מיליוני בני אדם בסכנה

בפורום של האו"ם בברן, שיימשך יומיים, ישתתפו ראשי 20 סוכנויות, כמו גם נשיא הבנק העולמי רוברט זואליק וראש ארגון הסחר העולמי פסקאל לאמי. ביום שישי הזהיר באן כי מיליוני בני אדם נמצאים בסכנה בשל העלייה במחירי המזון. מזכ"ל האו"ם קרא לנקיטת צעדי חירום כדי להבטיח לנזקקי העולם גישה למזונות בסיסיים בחודשים הקרובים. אם לא יינקטו צעדי חירום, הזהיר המזכ"ל, המשבר יסלים ויעמיד בסכנה את "הצמיחה הכלכלית, הקידום החברתי ואפילו את היציבות הפוליטית".

 

עם זאת, כתבת הבי.בי.סי בז'נווה אימוג'ין פולקס דיווחה מהפורום המתכנס בברן כי עדיין לא ברור שם איך אפשר יהיה לטפל בבעיות מהותיות ועמוקות כמו ההאטה בכלכלה העולמית וחילוקי הדעות המהותיים בשאלת השימוש באדמות חקלאיות לייצור דלק ביולוגי.

 

תוכנית המזון העולמית פתחה בינתיים במסע חירום לגיוס כספים ודיווחה כי עקב העלייה התלולה במחירים, היא תזדקק ל־755 מיליון דולר נוספים כדי לרכוש מוצרי מזון לנתמכי תוכניות הסיוע שלה. באן ביקש ממנהיגי העולם להיוועד "בדחיפות" כדי לשקול אפשרויות לשיפר מערכות החלוקה הכלכליות ולקידום הייצור החקלאי במדינות המתפתחות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x