סגור

כושר
יאן אולריך מחליף גלגל

אולריך היה ילד הפלא של הרכיבה באופניים. אלוף העולם הצעיר ביותר ומנצח הטור דה פראנס. אז החלה הידרדרות מהירה שבסופה היעלמות. החודש צץ מחדש בעזרת יריבו הנצחי ושותפו לשימוש בסמים אסורים, לאנס ארמסטרונג

לפני מעט יותר מחודש חגג רוכב האופניים המושמץ בהיסטוריה, לאנס ארמסטרונג, את יום הולדתו ה־50. ספורטאי העבר הטקסני שזכה בטור דה פראנס שבע פעמים ברציפות רק כדי לראות את התארים הללו נשללים ממנו עקב שימוש בחומרים אסורים. בחגיגה, באי הספרדי מיורקה, התרחשו שתי הפתעות שלא רבים ציפו להן: הראשונה היתה שאחד האורחים היה לא אחר מרוכב העבר הגרמני יאן אולריך, בן 47 היום, ויריבו המיתולוגי של ארמסטרונג מימי הטור הזוהרים; השנייה היתה שאולריך, האיש שתמיד הגיע מאחורי הרוכב האמריקאי, גבר עליו בעת רכיבה שביצעו יחד באי.
אולריך שהיה אחד המנצחים הצעירים ביותר של הטור דה פראנס ב־1997, ומהרוכבים המבטיחים שידע הענף, נעלם לגמרי בשנים האחרונות. כשצץ לפצע במיורקה לצדו של ארמסטרונג, האמת הכואבת לגבי הימצאו התבררה: "הייתי על אותה דרך כמו של פאנטני, כלומר כמעט מת".
2 צפייה בגלריה
פנאי יאן אולריך רוכב אופניים
פנאי יאן אולריך רוכב אופניים
יאן אולריך
(צילום: אי פי איי)
אולריך התכוון לגורלו של מארקו פאנטני, הרוכב האיטלקי המהולל, שגם ניצח את הטור דה פראנס ב־1998 ונמצא ללא רוח חיים בשנת 2004, לאחר שצרך מנת יתר של סמים.
דרכו של אולריך מטה היתה חדה ומהירה, בדיוק כמו עלייתו לגדולה. מי שהיה אלוף העולם הצעיר ביותר בגיל 19, ואלוף אולימפי בסידני, הוא תוצר של מזרח גרמניה של טרם נפילת החומה. ב־2013 הודה בראיון למגזין "פוקוס" הגרמני: "השתמשתי בשיטות טיפול אסורות". כך הודה כי הרחקתו המתוקשרת מהענף כמה שנים לפני כן היתה בהחלט מוצדקת. בדומה למה שנעשה ליריבו האמריקאי ארמסטרונג, גם מאולריך "הופשטו" ניצחונות רבים ומהוללים שבהם זכה כרוכב. את המדליות האולימפיות שבהן זכה בסידני, סירב בתוקף להחזיר ואיים כי "במי שמבקשים לקחת את מה שאינו שלהם אלחם בכל הכוח".
אבל זו היתה רק חלקה של הנפילה עבור הגרמני היחיד שניצח אי פעם בטור. ההסתבכויות שלו החלו ב־2002, בתקופה שבה היה מושבת מפעילות ספורטיבית בעקבות פציעה או פשוט "חוסר חשק מוחלט להתחרות", כפי שהודה לימים בביוגרפיה שלו. תחילה נשלל רישיון הנהיגה שלו אחרי שנתפס נוהג בשכרות. אחר כך דווח כי בעת בילוי לילי צרך כמות גדולה של אקסטזי.
אבל את המכה הניצחת חטף ב־2006. באותה שנה דיווח כי הוא מצוי "בכושר הטוב בחיי" והעובדה שיריבו המיתולוגי ארמסטרונג כבר נמצא מחוץ למשחק, סימנה מסלול זוהר לעבר הניצחון בטור דה פראנס. אך יום לפני ההזנקה התפוצצה אחת מפרשיות הסימום המתוקשרות בתולדות הענף, ואולריך, ששמו נקשר אליה מכל זווית אפשרית, נבעט החוצה בבושת פנים. הפרישה מרכיבה היתה בלתי נמנעת.
בהמשך הדרך המתינו לו עוד מהמורות. ב־2014 שוב הורשע אולריך בנהיגה בשכרות לאחר שדרס ופצע שני אנשים בשוויץ (את עונש המאסר שנגזר עליו, 21 חודשי מאסר, הצליח לבסוף להמיר בקנס כספי מוגדל). ולאחר שאשתו הראשונה עזבה אותו בשל הסתבכויותיו התכופות, גם השנייה לקחה את שלושת ילדיהם המשותפים ועזבה.
2 צפייה בגלריה
פנאי יאן אולריך ויריבו לאנס ארמסטרונג
פנאי יאן אולריך ויריבו לאנס ארמסטרונג
יאן אולריך ויריבו לאנס ארמסטרונג
(צילום: איי אף פי)
אל התחתית הגיע ב־2018, לאחר שהואשם בפריצה לביתו של שחקן גרמני במיורקה והואשם בתקיפתה של פרוצה בפרנקפורט בעת שהיה שיכור ומסומם. וכשהגיעו השוטרים נאבק גם איתם. לאחר המקרה הזה אולריך סבל מהתקף פאניקה ואושפז בבית חולים פסיכיאטרי שם בוצעה הערכה של מצבו הנפשי.
מי שעקב בדאגה מרחוק אחר המתרחש בחייו של אולריך היה ארמסטרונג. "רוכבי האופניים של הדור שלנו צריכים לדאוג זה לזה", אמר אז לעורך דינו של אולריך ואף התנדב לטוס באופן מיידי לאירופה ולסייע ליריבו מהעבר.
כשהגיע גילה ארמסטרונג שמצבו של יריבו מן העבר גרוע משחשב. "הוא היה במצב נוראי", תיאר בסרט דוקומנטרי על אודותיו, ששודר לאחרונה ברשת ESPN. "יאן היה בתקופה הזו בבור השופכין שכולנו רכבנו בו והוא נתפס. נסעתי לראות אותו כי אני אוהב אותו", הסביר כנשאל מדוע נרתם לסייע, "הוא היה האדם החשוב בחיי. אף אחד לא הפחיד אותי מלבדו. אף אחד לא נתן לי מוטיבציה כמו שהוא נתן. הוא זה שגרם לי לקום בכל בוקר".
למרות התנגדות קלה של אולריך בתחילת הדרך, יריבו הגדול ביותר היה חלק בלתי נפרד מתהליך השיקום שלו. בתמיכתו, וככל הנראה גם במימונו של ארמסטרונג, החל רוכב העבר הגרמני תהליך גמילה ממושך שראשיתו במכון ייעודי במיאמי. זו גם היתה הסיבה להיעלמותו הממושכת בשנים האחרונות.
במכתב פתוח שפרסם בעיתון "בילד" הגרמני, הכריז כי הוא יוצא "לשלבים הראשונים של הטור דה פראנס האישי שלי. אעשה כל שביכולתי כדי לקבל הזדמנות שנייה בחיים. אהיה יאן החדש והמבוגר אשר יביס את השדים". הוא הביע התנצלות מעומק הלב בפני כל האנשים שבהם פגע לאורך השנים, ואת בני משפחתו, ובמיוחד את ארבעת ילדיו, הבטיח לקרב ולשתף בתהליך השיקום.
אחת מנקודות השיא במה שנראית כהחלמתו של אולריך היא עלייתו שוב על אוכף האופניים לפני כמה חודשים. גם זה בדחיפתו ובעידודו של יריבו מן העבר. "יש לי חברים טובים שהחזירו אותי לחיים", סיפר מחויך בראיון לפודקאסט השבועי של ארמסטרונג, "חזרתי להתאמן בכל יום, לשתות מים, ולפני שלוש שנים הפסקתי לחלוטין עם האלכוהול והסמים. אני חי בריא מאוד ואני שוב בכושר טוב".
בכושר טוב כל כך עד שבתחרות ידידותית בין השניים במיורקה הצליח לגבור על ארמסטרונג. סביר להניח שעבור לאנס ארמסטרונג סיפור שיקומו של ידידו אולריך בהחלט מעניק תחושה של ניצחון נוסף שהוא כולו שלו.