סגור

עזיבתו של מסי: הגול העצמי של הכדורגל הספרדי

התיירים כבר לא ירוצו למשחקי ברצלונה, החסויות ייחתכו והליגה הספרדית תידרדר למקום הרביעי באירופה. המחיר של עזיבת מסי

ליאו מסי הגיע מארגנטינה לברצלונה עם אבא שלו כשהיה בן 13 בלבד. הוא עוזב את העיר כאבא בן 34 לשלושה ילדים. לפני 17 שנה נכנס לחדר ההלבשה של הקבוצה הבוגרת כילד ביישן שרונלדיניו, הכוכב הקודם של המועדון, קידם.
הוא עוזב את חדר ההלבשה כקפטן וכמנהיג של ברצלונה וגם של נבחרת ארגנטינה. מילד באקדמיה שבקושי דיבר הוא הפך לכוכב עולמי שבקושי הצליח לדבר במסיבת העיתונאים ששודרה אתמול ברחבי העולם ובה הודיע על עזיבתו. “אני לא מוכן לזה”, אמר בבכי. “משפחתי ואני היינו בטוחים שנישאר בבית... אף פעם לא דמיינתי שאצטרך להגיד שלום בצורה הזאת”.

מעבר לטלטלה הנפשית שעובר מסי, תהיה לעזיבתו גם השפעה כלכלית עצומה. בשנה שעברה, כאשר מסי שקל לעזוב את ברצלונה שנוהלה על ידי ז’וספ מריה ברתומאו, קולות בלה ליגה אמרו שהם חוששים שעזיבתו תגרום לירידה חדה ברייטינג ובעניין בליגה. סביר להניח שאכן תהיה ירידה חדה ברייטינג ובעניין הגלובלי בליגה – שעומדת בפני האפשרות של אובדן ניימאר, כריסטיאנו רונלדו וליאו מסי בשנים האחרונות.
“יש כרטיסים למסי?”
ביולי 2020, חאבייר טבאס, נשיא לה ליגה, טען: “אנחנו מכינים כבר שנים את מותג לה ליגה כך שיהפוך לגדול יותר מהמותג של השחקנים בליגה. אבל במקרה של ליאו מסי - המצב שונה. הוא השחקן הכי טוב בהיסטוריה של הכדורגל – תמיד היה לנו אותו. אני חושב שכשמסי יעזוב, אנחנו נרגיש את זה. אפילו עוד יותר אם יעזוב לליגה אחרת.... העזיבה של רונלדו, אפילו אם היא עצבנה את אנשי מדריד, היתה ללא אימפקט משמעותי על לה ליגה”.

2 צפייה בגלריה
ליאו מסי מסיבת עיתונאים פרידה מ ברצלונה 1
ליאו מסי מסיבת עיתונאים פרידה מ ברצלונה 1
ליאו מסי במסיבת העיתונאים. פרידה מברצלונה
(צילום: רויטרס)

טבאס בקיץ 2021 הוא אחת הסיבות לכך שברצלונה לא קיבלה אישור להחתים את מסי. לה ליגה, שבשנים האחרונות ביססה את מעמדה כליגה השנייה הכי חזקה מבחינה כלכלית, עשויה לדעוך למקום הרביעי – מאחורי הפרמיירליג, הבונדסליגה והסריה A.
מבחינה מסחרית, מסי היה אחד האחראים לפופולריות של ברצלונה, שהפכה אותה לקבוצה המכניסה בעולם. לפי סוכני כרטיסים, אמהות וסבתות מתקשרות לקנות “כרטיסים למסי”. לא ברצלונה, מסי. ההכנסות מימי משחק של ברצלונה עמדו בעונה שלפני הקורונה על 159 מיליון יורו, שכ־70 מיליון יורו הגיעו ממכירת כרטיסים ולא מינויים. כלומר מכירת כרטיסים חד־פעמיים לכ־900 אלף מבקרים או תיירים. כמה מאותם מבקרים יגיעו לאצטדיון אם מסי לא יהיה בקבוצה? האם 70 מיליון היורו יהיו שם במלואם ללא מסי? ספק גדול.
לארגנטינאי יש גם השפעה ישירה על ההכנסות מחסויות של ברצלונה, ולפי נתונים של מכירות חולצות רשמיות, יותר מסביר להניח שלפחות מחצית מהמכירות קשורה לשמו. לפי המספרים מ־2016, גם אחרי ירידה של 20% במכירת חולצות של מסי, הוא עדיין היה “מוכר החולצות” המצטיין בעולם. לפי הערכות השוק, אם ברצלונה מוכרת כ־2 מיליון חולצות רפליקה בשנה, שמו של מסי מתנוסס לפחות על 50% מהן. את רוב הכסף ממכירת החולצות של ברצלונה מרוויחה נייקי, שמשלמת לברצלונה 105 מיליון יורו בשנה עד 2028. ההכנסות הללו די בטוחות אבל ספק אם מפרסם השרוול (Beko עד סוף העונה) ימשיך לשלם את 19 מיליון היורו בשנה ששולמו בשלוש השנים האחרונות ללא מסי. כמו כן, חברת Rakuten משלמת 55 מיליון יורו בעונה, ובלי מסי ספק אם תשלם סכומים כאלו. הירושי מיקיטאני, יו”ר Rakuten, הסביר שאחת הסיבות לחתימה עם ברצלונה היא מסי. החברה מעניקה חסות אישית למסי בעצמו. כנראה שבאופן כללי, ברצלונה תכניס הרבה פחות מחסויות בגלל עזיבתו של מסי.

2 צפייה בגלריה
ליאו מסי מסיבת עיתונאים פרידה מ ברצלונה
ליאו מסי מסיבת עיתונאים פרידה מ ברצלונה
ליאו מסי במסיבת העיתונאים
(צילום: AFP)

ההכנסות של ברצלונה ממרצ’נדייז, חסויות ופרסום עמדו בעונה שלפני הקורונה על 384 מיליון יורו, כשרבים מנותני החסות רצו להיות מזוהים עם המועדון שיש לו את מסי. עד כמה? ככל הידוע, ברצלונה - עם מסי - יכלה לבקש עד 9 מיליון יורו עבור משחק ידידות. ללא מסי, ברצלונה לא תוכל להכניס יותר מ־3 מיליון יורו למשחק ידידות/ראווה. אז אולי ההכנסות המסחריות לא יצטמקו בשני שלישים, אבל בלי מסי אפשר להיות בטוחים שברצלונה לא תכניס את אותם סכומים שהכניסה מחסויות.
רק השם שווה 72 מיליון יורו בשנה
עד כמה המותג מסי חשוב לברצלונה כיום? על פי מחקר שנעשה במחלקה לתקשורת של אוניברסיטת נאברה שבספרד ב־2015, החשיפה של שמו של מסי שווה לברצלונה 72 מיליון יורו בשנה. כלומר, רק השם שלו שווה 72 מיליון יורו בחשיפה, בלי קשר למכירת כרטיסים, חסויות, מרצ’נדייז וכו’. סביר להניח שמאז האימפקט שלו כמותג ושם רק גדל.
ההשפעה הכלכלית של ברצלונה על העיר שלה עומדת, לפי חישובים של דלויט, על כ־906 מיליון יורו (עלייה מ־759 מיליון יורו מלפני שלוש שנים). מדובר על כך ש-FC ברצלונה אחראית ל־1.5% מהתמ”ג של ברצלונה העיר (כ־170 מיליארד יורו). לפי אותו דו”ח, 6% מהתיירות לעיר קשורים אך ורק לברצלונה. כאמור, חלק נכבד מה־6% הללו קשורים למסי. 50% מה־6%? 25% מה־6%? אפילו אם מדובר רק ב־10% מה־6%, ההשפעה היא עצומה.
הכאב של מסי אחרי הדמעות במסיבת העיתונאים צפוי לעבור ממש בקרוב. הוא ישחק בקבוצה הנהדרת שבנו בפריז סן ז’רמן - הפייבוריטית לזכייה בליגת האלופות. הוא יקבל על התענוג כ־40 מיליון יורו נטו בעונה, וגם יחיה בפריז.