סגור

האם צריך לבטל את נגיחות הראש בכדורגל?

מחקרים הראו קשר בין נגיחות בכדור של כדורגלנים לאלצהיימר ודימנציה, ולכן החלטה אחת של פיפ"א - ואפשר לצמצם את כמות הנגיחות המסוכנות ב-75% - לאסור על נגיחות מחוץ לרחבה

ב-2018, בעקבות מחקרים רבים שהראו קשר בין נגיחות בכדור של כדורגלנים לאלצהיימר ודימנציה בקרב כדורגלנים לשעבר, אלכסנדר צפרין, נשיא אופ"א, הבטיח להיות "נחרץ" לגבי חוקים נגד נגיחות אם יגלו במחקר של הארגון שזה הכרחי לאסור על נגיחות בכדורגל.
המחקר הוזמן על ידי אופ"א, נערך באוניברסיטאות ביוון, דנמרק, גרמניה, הולנד ואנגליה ולא הצליח להגיע למסקנה נחרצת אם יש צורך לאסור על נגיחות בכדורגל בעיקר בגלל חוסר במידע - זאת, למרות שבאותה תקופה באוניברסיטת ליברפול ערכו מחקר שהראה שכששחקן נוגח בכדור 20 פעמים או יותר במהלך משחק אחד, הוא יסבול בסוף המשחק מנזק מוחי הדומה לזעזוע מוח. למרות המחקרים הרבים, הנחרצות של צפרין נותרה תיאורטית בלבד.
1 צפייה בגלריה
נגיחת ראש נגיחות ב כדורגל
נגיחת ראש נגיחות ב כדורגל
נגיחת ראש בכדורגל
(צילום: שאטרסטוק)

ואולם, במדינות רבות, כולל בישראל, יש המלצה ברורה להימנע מאימוני נגיחות. למשל, פרופ' גל דובנוב-רז, יו"ר הוועדה הרפואית של הוועד האולימפי בישראל, המליץ על הפסקת הנגיחות באימונים לחלוטין. באנגליה גם כן הוציאו חוקים שונים שנועדו למנוע נגיחות - בעיקר באימונים. בהרבה מקומות בארה"ב לילדים אסור לנגוח בכלל - באימונים או משחקים.
111 נגיחות במשחק כדורגל אחד
בטווח הארוך ברור שהסיכוי של כדורגלן גבוה פי 3.5 מהממוצע למחלות ניווניות של המוח. ובטווח הקצר, ברור שנגיחה היא אחת מהפעולות היותר מסוכנות לכדורגלן. למשל, בסוף השבוע האחרון, במשחק בין דורטמונד לבאיירן מינכן, יוליאן ברנדט ודאיו אופאמקאנו עלו ביחד לכדור גובה במרכז המגרש זה היה יכול להיגמר באסון: השניים נגחו זה בזה וברנדט נפל בצורה מסוכנת על ראשו. באותו סוף שבוע, גאבי - קשרה המוכשר של ברצלונה - נפצע גם הוא בראש מהכדור וסבל מזעזוע מוח. בכל סופ"ש, כדורגלנים חווים פציעות ראש - חלקן לא קלות - בגלל שעלו לנגיחה או נגחו בכדור. אז השאלה המתבקשת היא: האם הנגיחות חשובות והכרחיות למשחק עד כדי כך שצריך לסכן עבורן את בריאות השחקנים עבורן?
על פניו, כשבוחנים סטטיסטיקות של קידום כדור ומדדים איכותיים, נגיחות כמעט ולא מקדמות את המשחק. רוב הנגיחות, כ-75% מהן, קורות במרכז המגרש ומסתיימות, כמעט תמיד, במאבק נוסף על הכדור על הדשא. ואולם, בין 15% ל-20% מהשערים מגיעים מנגיחות. חלק מהשערים שנכבשו בנגיחות הם שערים היסטוריים וחשובים - כך שכן יש להן משקל משמעותי למשחק. אבל רק בתוך הרחבה.
אז אולי לא צריך לאסור על נגיחות לחלוטין ולאפשר נגיחות רק בתוך הרחבה? זה יוריד ב-75% את מספר הנגיחות, שרובן בכל מקרה מיותרות וימנע הרבה כאבי ראש (תרתי משמע).
לפני הנתונים שאספו באוניברסיטת פלורידה, יש 111 נגיחות במשחק כדורגל אחד. 75% מהן, כאמור, מחוץ לרחבה. לפי הנתונים שיש, ככל שעולים יותר ברמה ככה מספר הנגיחות למשחק יורד. בפרמיירליג, למשל, יש 101 נגיחות במשחק.
בכל מקרה, במשחק יש כ-80 נגיחות מחוץ לרחבה. אלו רגעים לא משמעותיים למשחק אך בעלי פוטנציאל לפציעות ראש, שעשויות להוביל לבעיות בריאותיות לטווח הארוך. אבל אם מחליטים שאסור לנגוח מחוץ לרחבה, אפשר להוריד את מספר הנגיחות ל-25 במשחק. בקרב עיתונאים ופרשנים (בעיקר באנגליה וארה"ב) כבר החל הדיון על זה.
האם צריך חוק איסור נגיחות בכל המגרש מלבד הרחבות? זה בהחלט דורש דיון של הכדורגל עם עצמו.