סגור

אורי ששון פורש מג'ודו - אבל חייב להישאר דומיננטי בספורט הישראלי

אורי ששון הוא אדם מיוחד וספורטאי אולימפי מיוחד. ולא רק בגלל שהוא הג'ודאי הישראלי היחיד עם יותר ממדליה אולימפית אחת. ההתמודדות שלו עם כשלונות והפסדים היא שיעור לא פחות חשוב מהניצחונות שלו

כל ספורטאי אולימפי הוא אדם מיוחד. ויש את אלו שהם טיפה יותר מיוחדים. אורי ששון הוא אדם מיוחד וספורטאי אולימפי מיוחד. ולא רק בגלל שהוא הג'ודאי הישראלי היחיד עם יותר ממדליה אולימפית אחת.


לאליפות העולם ב-2019 הוא הגיע עם הר של ציפיות על כתפיו. ציפו מהמדליסט האולימפי שיצטיין בתחרות הגדולה לפני טוקיו 2020, אך אורי ששון הפסיד בסיבוב הראשון. יממה וקצת לאחר מכן היה אמור להגיע לשיחה, על הבמה, בוועידת הכלכלית הלאומית של כלכליסט. בבוקר קם והביט בפלאפון שלו על הלו"ז. הוא הודה שהוא שקל לא להגיע. הוא התגבר על הקושי האובייקטיבי - קושי שהורכב ממבוכה, דיכאון ואכזבה ועלה על הבמה.
"לא ידעתי אם אני רוצה בכלל להגיע לוועדה של כלכליסט", סיפר בפתיחות על הבמה. "אבל חשבתי, מה זה אומר עליי שאני לא אגיע... עבורי מצוינות היא לא רק ניצחונות אלא גם התמודדות עם הפסדים".
במשך כמעט רבע שעה לאחר מכן דיבר על התובנות שלו מהג'ודו. הוא דיבר על הקושי שלו להיות אגרסיבי ותוקפן - קושי בעייתי עבור ג'ודאי; הוא שוחח בפתיחות על החולשות שלו והלחץ שמופעל עליו, הוא דיבר על יומן אישי שהוא מנהל ובו הוא מדווח על רמת האגרסיביות שלו באימון באותו היום, הוא דיבר על תחושת אחריות, הוא דיבר על זכרונות שמניעים אותו ומקורות מוטיבציה.


במשך 15 דקות, יממה אחרי אחד מההפסדים הכואבים ביותר בקריירה שלו, הוא שיתף מאות זרים מוחלטים בכל מה שהופך אותו לענק הרגיש שהוא.
"אני שואל את עצמי למה בחרתי להיות ג'ודאי אולימפי", הוא אמר. "יש הרבה סיבות ללמה אני עושה את זה לעצמי... וזה קשור לכך שיש לי חלקים שהם פחות חזקים ודרך הג'ודו אני מחזק אותם. כשאני עושה זאת, אני יודע שבחרתי בדרך הנכונה... ברגעים שאני לוקח אחריות אני מאוד קשה עם עצמי. אני צריך לגלות את האמת ואז להגיד לה - אני צריך לשנות אותך. רוב האנשים לא עושים את זה".
שנתיים ומגפה אחרי הוא היה דמות מפתח במדלייה הקבוצתית הראשונה של ישראל.
אורי ששון, ספורטאי מיוחד, פורש היום מג'ודו.
את אורי ששון, האדם המיוחד, אנחנו חייבים להשאיר כדמות דומיננטית בספורט הישראלי.