$
רכישות

משפחת גלייזר מציעה למכירה 5% ממנצ'סטר יונייטד

משפחת גלייזר, בעלת המניות העיקרית של מנצ'סטר יונייטד, הכריזה על תכניות למכור 8 מיליון מניות חדשות, המייצגות 5% מהקבוצה

שירות כלכליסט 13:0831.07.14

משפחת גלייזר, בעלת המניות העיקרית של מנצ'סטר יונייטד, הכריזה על תוכניות למכור 8 מיליון מניות חדשות, המייצגות 5% מהקבוצה שזכתה במספר שיא של אליפויות בליגה האנגלית.

 

 

 

אנדר הררה, אחד מהשחקנים שנרכשו אנדר הררה, אחד מהשחקנים שנרכשו צילום: איי אף פי

 

המכירה של מניות Class A תותיר בידיה של משפחת גלייזר, שבבעלותה גם קבוצת ה-NFL טמפה ביי באקנירס, 85% מהמועדון שרכשו ב-2005 בעזרת מינוף של 790 מיליון ליש"ט (1.4 מיליארד דולר). באמצעות הנפקה ציבורית ראשונה (IPO) של 10% מהמועדון בבורסת ניו יורק ב-2012, משפחת גלייזר גייסה 233 מיליון דולר.

 

יונייטד שואפת להתאושש מהעונה הגרועה ביותר שלה בפרמיירליג, שבה סיימה במקום השביעי ומחוץ לליגת האלופות. העונה הקרובה תהיה השנייה ברציפות אותה היא מתחילה עם מאמן חדש, זאת לאחר המינוי של לואי ואן חאל להחליף את דיוויד מויס, שפוטר עוד לפני סיום העונה הראשונה שלו בתפקיד.

 

זכויות ההצבעה של המניות שיונפקו שוות רק חלק משל מניות Class B שבבעלות משפחת גלייזר. המניות הללו כוללות 10 הצבעות לכל מניה לעומת קול אחד לכל מניית Class A. מכירת המניות מאורגנת על ידי ג'פריס, בנק אוף אמריקה מריל לינץ', קרדיט סוויס סקיורטיס, דיוטשה בנק סקיורטיס ונומורה סקיורטיס אינטרנשיונל. לחתמים יש את האפשרות לרכוש 1.2 מיליון מניות נוספות, כך לפי ההודעה לעיתונות שבישרה על המכירה המתוכננת.

 

מחיר המניה של מנצ'סטר יונייטד נסגר על 19.31 דולר במסחר אתמול בניו יורק, ירידה יומית של 11 סנט. לא נקבע מחיר למניות שיונפקו. מההודעה לעיתונות עולה כי ההכנסות יועברו לרד פוטבול (Red Football), כלי ההשקעות של משפחת גלייזר, ולא ישירות למנצ'סטר יונייטד. לפי מחיר הסגירה אתמול, המכירה של 8 מיליון מניות תיתרגם להכנסה של 150 מיליון דולר למשפחה.

 

משפחת גלייזר לא זכתה לפופולאריות בקרב האוהדים של הקבוצה, שהייתה חופשייה מחובות לפני שרכשו אותה. הרכישה ב-2005 מומנה על ידי הלוואות בנקאיות בגובה 374 מיליון ליש"ט ועוד ני"ע בשווי 275 מיליון ליש"ט שנמכרו לקרנות גידור. האוהדים שרפו בובה בדמותו של מלקולם גלייזר, הפטריארך המנוח של המשפחה , מחוץ לאצטדיון אולד טראפורד.

 

עם זאת, תחת הנהגתו של הסקוטי אלכס פרגוסון, שאימן את הקבוצה במשך 27 שנה עד לפרישתו ב-2013, נהנתה הקבוצה מתקופה מתמשכת של הצלחות, כולל זכייה בחמישה תארים בליגה ובגביע האירופי,

 

מאז ההשתלטות הוצאו קרוב ל-700 מיליון ליש"ט לתשלום החוב הקשור לרכישה. החוב הצטמצם ל-350 מיליון ליש"ט, בעוד שההכנסות צמחו הודות לחוזי שידור משופרים שהשיגה הפרמיירליג וחוזי ספונסרשיפ של יונייטד. מותג שברולט של ג'נרל מוטורס יתנוסס על חולצות השחקים החל מהעונה הנוכחית, בעקבות חוזה בשווי 559 מיליון דולר עליו חתמו ב-2012. מוקדם יותר החודש אדידס הסכימה לשלם 1.3 מיליארד דולר עבור הזכות לייצר את הביגוד של הקבוצה, כולל חולצות. החוזה תקף לעשר שנים.

 

יונייטד חשפה בפני בעלי מניות פוטנציאליים כי חוזה הספונסרשיפ שלה עם אדידס כולל סעיף הקשור לביצועים. פירוש הדבר, כי התשלום השנתי שמשלמת ענקית ציוד הספורט לקבוצה יופחת ב-30% מ-131 מיליון דולר ל-89 מיליון דולר אם יונייטד לא תעפיל לליגת האלופות במשך שתי עונות רצופות. "ההצלחה וההישגים הרבים שלנו ב-20 השנים האחרונות לא מצביעים בהכרח על כך שנמשיך להצליח גם בעתיד, בין אם כתוצאה משינויים בהרכב, בצוות האימון או מכל סיבה אחרת", נכתב בתשקיף. "ירידה בביצועים של הקבוצה עלולה להשפיע לשלילה על היכולת שלנו למשוך ולשמור על מאמנים ושחקנים".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x