$
ספורט ופוליטיקה

פיפ"א מסכנת את חיי הכדורגלנים

למרות פניות של איגוד השחקנים בקשר לטיפול בזעזועי מוח, הפדרציה הבינלאומית לכדורגל לא עושה דבר בנושא

שירות כלכליסט 18:5814.07.14

משחק נוסף במונדיאל. פציעת ראש חמורה נוספת. ושוב מנהיגי פיפ"א צופים מבלי לעשות דבר.

כריסטוף קרמר. לו תקרית דומה הייתה מתרחשת במשחק פוטבול, קרמר היה מוצא מיידית מהמשחק ולא מורשה לשוב כריסטוף קרמר. לו תקרית דומה הייתה מתרחשת במשחק פוטבול, קרמר היה מוצא מיידית מהמשחק ולא מורשה לשוב צילום: רויטרס

 

בשלב מוקדם במשחק הגמר בין גרמניה וארגנטינה, ראשו של כריסטוף קרמר הגרמני נחבט בכתף של אסקיאל גאראי הארגנטיני. זו הייתה מכה אכזרית, שגרמה לקרמר המתנדנד ליפול על הפרצוף. היה נראה כי הוא סובל מזעזוע מוח, שכן הפגין סימפטומים קלאסיים של פציעה מסוג זה, הנקראים fencing response. לו תקרית דומה הייתה מתרחשת במשחק פוטבול, קרמר היה מוצא מיידית מהמשחק ולא מורשה לשוב.

 

אולם לאחר טיפול זריז, קרמר נותר על המגרש, והמשיך לשחק עוד 15 דקות לפני שהשחקן ההלום והנוטה ליפול קיבל עזרה לרדת מהמגרש. "כריסטוף קרמר הוחלף בשל חשד לזעזוע מוח קל", דיווחה גרמניה בסיום המשחק.

 

לפני שלושה שבועות, אלבארו פריירה מאורוגוואי המרה את פיו של רופא הקבוצה ונשאר על המגרש לאחר שהופל. ואילו בשבוע שעבר, חאבייר מסצ'ראנו הארגנטינאי חזר לשחק כמעט מיד לאחר שספג מכה בראש שהפילה אותו לדשא.

 

אי אפשר להפנות אצבע מאשימה לקרמר, פריירה או כל שחקן אחר שמנסה להתגבר על הפציעה שלו. באותו הרגע הם בוודאי רוצים להישאר לשחק, לעזור לקבוצה ולקחת חלק באחד מרגעי השיא בקריירה שלהם.

 

האשמה טמונה בפרוטוקול זעזוע מוח המיושן של פיפ"א, שאינו מגן על השחקנים מפגיעות ראש. השחקנים מודעים לכך, ולכן הם קוראים נואשות לביצוע רפורמות. איגוד השחקנים, FIFPro, פנה בדחיפות כבר לאחר הפציעה של פריירה לפני שלושה שבועות לקים שיחות וקבלת "אישור מיידי שפיפ"א יכולה לשמור על הבטיחות של השחקנים. זו חייבת להיות העדיפות העליונה לשאר הטורניר ולאחריו". אולם מאז פיפ"א לא עשתה דבר.

 

אם מנהיגי הספורט, ביניהם נשיא פיפ"א ספ בלאטר שצפה במשחק הגמר לצדו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, דואגים באמת לבטיחות השחקנים, יש שני פתרונות פשוטים יחסית שיאפשרו לפיפ"א לצמצם את הפערים מה-NFL, ה-NBA ושאר ליגת הספורט הבכירות, בכל הקשור להגנה מפני זעזוע מוח.

 

הראשון, הקלה על חוק ההחלפות: אחת הסיבות שקרמר, או כל שחקן אחר, יעדיף להישאר היא שלמאמן מותר לבצע רק שלושה חילופים במשחק -כך שהאילוץ להחליף את קרמר מהווה מכה לאסטרטגיה. גורם פוטנציאלי נוסף קשור לכך שכששחקן מקבל טיפול רפואי בקווים, הקבוצה שלו נאלצת לשחק עם שחקן אחד פחות.

 

פיפ"א תוכל בקלות להוסיף סעיף בטיחות שחקנים כמו חילוף קצר טווח לכל שחקן שקיים חשש שלקה בזעזוע מוח.

 

הפתרון השני הוא הוספת רופאים עצמאיים לקווים: בעוד שעל הספסלים של שתי הקבוצות המשחקות יושבים אנשי צוות רפואי שתפקידם לבדוק את השחקנים, מותר להתעלם מהדעה שלהם (כמו המקרה של פריירה), שלא לדבר על כך שהדעה שלהם עשויה להיות מושפעת מכך שהם עובדים עבור הקבוצה.

 

טיילור טוולמן, שעובד כיום ב-ESPN, הוא כדורגלן אמריקאי לשעבר שנאלץ לפרוש בשל פציעות בראש. טוולמן אחד הדוברים הבולטים בעד חוקים להגנה מפני פציעות, וטוען כי שם לו ליעד לשנות את המצב. "לפני שאמות, אגרום לפיפ"א לשנות את דרכה ולהציב רופא עצמאי בקווים", כתב בטוויטר לאחר הפציעה של קרמר. "חוקי החזרה למשחק ישתנו. אני מבטיח".

 

כפי שקרה ב-NFL, גם בפיפ"א ובליגות כדורגל אחרות מתגברות הראיות שנגיחות מובילות למכות חוזרות שגורמות לבעיות בהמשך. ב-MLS כבר עובדים על הגשת תביעה נגד הזעזועים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x