סגור
קורנפלקס סימון מוצרים
קורנפלקס המסומן בתווית אדומה (צילום: שאול גולן)

הקלות ליבואנים: לא יאכף סימון מדבקות אדומות על מוצרים עתירי סוכר, שומן ומלח

שירות המזון במשרד הבריאות מאפשר ליבואנים להימנע מהמדבקות וכן מסימון בעברית של מים מינרליים - זאת כדאי להקל ככל הניתן על האספקה; מוקדם יותר זכו הקמעונאים להקלה מצד הרשות להגנת הצרכן, והם לא יחויבו לסמן מחירים על המוצרים

בכדי לאפשר אספקה רציפה ככל הניתן של מזון לישראל, לא יאכף סימון מדבקות בסמל המזון האדום וגם סימון בעברית של מים מינרליים, כך הודיע היום (ה') שירות המזון במשרד הבריאות.
לפי הודעת השירות, ההקלות יינתנו לתקופת החירום עקב פרוץ המלחמה, וזאת בכדי להקל על היבואנים הסובלים ממחסור בעובדים, הנדרשים בין היתר להדביק את המדבקות האדומות על מוצרי מזון המכילים כמות גבוהה של סוכר, שומן ומלח.
בעקבות כך, ייתכן שיימצאו בחנויות מוצרי מזון שהיו אמורים להיות מסומנים בסמלים אדומים ללא סימון זה, אך טבלת הערכים התזונתיים תופיע על תווית המוצר ללא שינוי. בנוסף, יימצאו מכלי מים מינרלים ומי מעיין ללא סימון בעברית ומוצרים אלו יסומנו באנגלית כפי שהם משווקים באירופה. מלבד זאת, הם צפויים לעמוד בכל דרישות והוראות החוק הכוללות תנאים להבטחת בטיחותו ואיכותו של המוצר.
הקלות אלו, מתווספות להקלה משמעותית שניתנה לקמעונאים עם פרוץ המלחמה: ציפי שיינקמן, מ"מ הממונה על הגנת הצרכן והסחר ההוגן, התירה לרשתות השיווק שלא לסמן מחירים על גבי מוצרים. ההקלה ניתנה לקמעונאים בכפוף לכך שיקפידו על הצבת שלטי מחיר על המדפים.
בעקבות תלונות על כך שיש קמעונאים שלא הקפידו על הצבת שלטי מחיר, ובכך הקשו על הצרכנים לדעת מה מחיר המוצרים, הודיעה היום שינקמן כי הרשות בוחנת את עמידת הקמעונאים בהוראות.
"אסור לפגוע בזכותו הבסיסית של הצרכן לדעת את מחירו של המוצר שברצונו לקנות, גם בעת הזו ולאחר ההקלה הרגולטורית שקיבלו הקמעונאים, המאפשרת להם לסמן מחירים על המדפים באופן דיגיטלי או ידני והם מחוייבים לעמוד בדרישת הממונה. יובהר שבמידה שאינם יכולים לעמוד בהקלות אלו, הם מחויבים להמשיך ולסמן מחירים כפי שהיה בעבר", נכתב בהודעתה.