סגור

בלעדי
דפוס בארי במו”מ מתקדם לרכישת 40% מבר הפצה

העסקה מוערכת ב־175–200 מיליון שקל. חלק מהתמורה יוזרם לחברה לטובת פיתוח עסקי וחלק לבעלי המניות הקיימים. הכניסה לפעילויות חדשות נועדה להפחית את התלות של בארי בפעילות הנייר שחווה האטה

קיבוץ בארי מתרחב בעסקה אסטרטגית גדולה. ל"כלכליסט" נודע כי דפוס בארי, שבבעלות מלאה של הקיבוץ, מנהל משא ומתן מתקדם שכבר הגיע להבנות לרכישת 40% מחברת בר אחזקות, הפעילה בתחום ההפצה והלוגיסטיקה. העסקה מוערכת ב־200-175 מיליון שקל ומותנית באישור הממונה על התחרות. חלק מהתמורה בעסקה יהיה ישירות לבעלי המניות של בר אחזקות, וחלק אחר יוזרם לתוך החברה כהשקעה עתידית לפיתוח עסקי בתחומי ההפצה והלוגיסטיקה.


עבור בארי מדובר בכניסה לתחומים חדשים, שאמורים להיות סינרגיים לפעילותה. בין בארי לקבוצת בר קיימת היכרות ארוכת שנים, כשהשתיים מחזיקות בחברת הדואר הכמותי – מסר, שבה לבר אחזקות 66.6% ולקיבוץ בארי 33.3% מהן.
בר אחזקות שהוקמה לפני שלושה עשורים, נחשבת לקבוצה הפרטית המובילה בארץ בתחום ההפצה. החברה נמצאת בבעלות שווה של עידו ברגמן וקבוצת ידיעות אחרונות. החברה מעסיקה כ־400 עובדים והיקף ההכנסות של החברה מוערך במאות מיליוני שקלים בשנה.
החברה החלה את פעילותה בתחום ההפצה והתרחבה לתחום הלוגיסטיקה בשנים האחרונות, כשהיא נעזרת במערכת טכנולוגית שמסנכרנת בזמן אמת בין הגורמים השונים בתהליך ההפצה, לצד שימוש בפלטפורמות הסלולר.
שירותי ההפצה של בר מתבצעים בשלושה תחומים עיקריים: לוגיסטיקה (B2B), הפצה קמעונאית לנקודות מכירה ורשתות שיווק והפצה עד הבית (B2C).
תחום ההפצה הקמעונאית נעשה לאלפי נקודות מכירה ורשתות שיווק של עיתונים, מגזינים, ספרי לימוד ומשחקי ילדים, כשבר מספקת למעשה את שרשרת האספקה כולה – הובלת מוצרי הלקוחות, אחסון, איסוף, מיון לפי אזורי יעד ואריזה. החברה מטפלת גם בגבייה ובאיסוף החזרות מלקוחות הקצה עבור לקוחותיה המסחריים.
פעילות ההפצה עד לבית נחלקת לשלושה: אי־קומרס — שירותי הפצה ולוגיסטיקה ללקוחות מסחריים באתרי רכישות האונליין שלהם, הנדבך השני הוא הפצת דואר כמותי באמצעות חברת מסר אל תיבות הדואר של הנמענים, והשלישי — הפצת עיתונים וכתבי עת לבתי מנויים. הפעילות מתבצעת בין היתר באמצעות בר אביב שיגור, ומסר ב.א.ב. שבה שותפה החברה עם בארי.
תחום שירותי הלוגיסטיקה הוא, כאמור, הצעיר ביותר בפעילות הקבוצה והחברה משרתת בו עשרות לקוחות מסחריים, בהובלה, אחסון, איסוף ואריזה של מוצרים, כשבין הלקוחות ניתן למצוא את סודהסטרים, נספרסו, חברות כרטיסי האשראי, ואף קופ"ח מכבי. הפעילות נעשית באמצעות החברה־הבת (100%) בר פוינט אוף סייל ובר בי טו די.
בר מחזיקה גם ב־16% מחברה טכנולוגית למתן שירותי שליחויות שיתופיים Getpackage שבה שותפה גם קבוצת מאיר של יעקב שחר ומשפחת קז.

1 צפייה בגלריה
בית דפוס בארי
בית דפוס בארי
בית דפוס בארי
(צילום: ישראל יוסף)

מטעם דפוס בארי מובילים את העסקה אבשלום הרן, היו"ר הכלכלי של הקיבוץ, ובן סוכמן, מנכ"ל דפוס בארי. הקיבוץ שהוקם ב־1946 בנגב המערבי מונה כ־600 חברים והוא אחד הקיבוצים השיתופיים שנותרו בתנועה, ולא הופרטו.
מחזור ההכנסות של דפוס בארי מוערך במאות מיליוני שקלים בשנה ומהווה כ־80% מהכנסות הקיבוץ. רווחי החברה מחולקים לחברים וב־2018 קיבלו אלה דיבידנדים של עד 250 אלף שקל לחבר.
בשנים האחרונות, לאור הצמצום בשימוש בנייר בעולם וגם בארץ, החל הקיבוץ באמצעות בית הדפוס לחפש מנועי צמיחה חדשים. הוא השקיע בחברות "גרפיקה בצלאל" ו"חרט", הפועלות בתחום האריזות המודפסות, הקים אתרי אינטרנט שבאמצעותם אזרחים פרטיים יכולים ליצור אלבומי תמונות, ולספק שירותי מערכת תקשורת שמנהלת עבור ארגונים גדולים את הקשר עם הלקוחות. הקיבוץ גם הוזכר כמועמד להתמודד על רכישת חלק ממניות דואר ישראל במסגרת ההפרטה, אך נסוג מהרעיון.
עסקת בר היא כאמור אחד ממנועי הצמיחה החדשים שהקיבוץ נערך לפתח, תוך כניסה לפעילויות הלוגיסטיקה וההפצה. לפי ההסכמות שהושגו עד כה, ברגמן, מבעלי בר, ימשיך לנהל את החברה בשנים הקרובות גם אחרי כניסת השותפים החדשים.