סגור

הרוחות סוערות בענף החקלאות: "עץ ללא שורשים"

החקלאים יפגינו מחר בירושלים נגד הצו להורדת מכסים: “אם לא יסבירו מה ייתנו לנו, לא נשב איתם”

הצו להורדת המכסים על פירות וירקות ממשיך להסעיר את הרוחות בענף. מחר מתכננים החקלאים לעלות לירושלים ולמחות בסיסמה “מדינה ללא חקלאים, עץ ללא שורשים”. מפגש שהיה אמור להתקיים אתמול בין מנכ"לית משרד החקלאות נעמה קאופמן לבין נציגי החקלאים נדחה.
אתמול ליברמן הצהיר כי היום ייפגשו נציגי החקלאים למשא ומתן במשרד החקלאות, אך דובי אמיתי, יו"ר התאחדות האיכרים, אמר ל”כלכליסט”: "אי אפשר לקחת בלי לתת. אם הם לא יסבירו לנו מה הם רוצים לתת, לא נשב איתם".


עוד אמר אמיתי כי מלבד הדרישה לדיפרנציאליות בתמיכה הישירה (כך שגידולים מסוימים יקבלו יותר תמיכה), הם דורשים הוזלה במחיר המים לחקלאים, הקלה בדרישות הרגולציה לעובדים זרים והחלה של הטבות המס (חוק עידוד השקעות הון) על יצוא חקלאי בדומה ליצוא תעשייתי.

1 צפייה בגלריה
דובי אמיתי
דובי אמיתי
דובי אמיתי
(צילום: יאיר שגיא)

עמית בן צור, מנכ"ל מכון יסודות ופורום ארלוזורוב, שמייעץ לחקלאים, אמר ל”כלכליסט”: "הממשלה לא הציגה שום נייר מדיניות מעבר להחלטת הממשלה המקורית שעברה באוגוסט. שינוי של מדיניות התמיכה בחקלאות לא יכול להיעשות ללא ראייה רוחבית של אתגרי הביטחון התזונתי". ואכן, שר החקלאות פורר אמר בעבר כי הוא הגיע למשרד וגילה כי אין מסמך מדיניות המגדיר מהו ביטחון מזון, ואיך להשיג את היעד הזה. בן צור גם מותח ביקורת על הבלמים שיש לתוכנית ביטול המכסים במקרה שהיא תביא לירידה בשטחים המעובדים.