סגור

אושרה ייצוגית נגד הדואר: מכונות ניהול התורים לא מונגשות למוגבלים

השופטת: "מדובר בסוגיה בעלת חשיבות חברתית שיש בה כדי להגשים את מטרות חוק תובענות ייצוגיות"; התובענה הוגשה על ידי עו"ד ראם בן אור, נכה צה"ל המשותק בארבע גפיו. דואר ישראל: "נאמר את דברנו בבית המשפט"

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר תביעה ייצוגית נגד חברת דואר ישראל, בה נטען כי החברה מפרה את חובותיה שבדין להנגשת המכונות לניהול תורים לשימושם של אנשים עם מוגבלות.
השופטת גילה כנפי־שטייניץ קבעה כי “מדובר בסוגיה בעלת חשיבות חברתית שיש בה כדי להגשים את מטרות חוק תובענות ייצוגיות, לרבות קידום אינטרס אכיפת הדין והרתעה מפני הפרתו, ולאפשר לאוכלוסיית בעלי המוגבלויות לקבל סעד הולם ולממש את זכותם לחיים של עצמאות ושוויון. הדברים מקבלים משנה תוקף כאשר מדובר בחברה ממשלתית המספקת שירות חיוני לציבור”.
התובענה הוגשה על ידי עו”ד ראם בן אור, נכה צה”ל המשותק בארבע גפיו. ב־2017 ביקר בן אור, המיוצג על ידי עוה”ד ניצן הראל ובר נבון, בכמה מסניפי הדואר על מנת לקבל שירות, אולם כאשר ביקש לקבל, ככל לקוח אחר, תור לשירות לו נזקק באמצעות מכונה אוטומטית לניהול תורים, גילה כי אלה אינן מונגשות לצרכיו.
1 צפייה בגלריה
דני גולדשטיין מנכ"ל דואר ישראל
דני גולדשטיין מנכ"ל דואר ישראל
מנכ”ל הדואר דני גולדשטיין. השופטת קבעה שזו “סוגיה בעלת חשיבות חברתית”
(צילום: עומר מסינגר)
הדואר טען כי עד למועד הגשת בקשת האישור הונגשו על ידה מכונות לניהול תורים בשיעור העולה על השיעור הנדרש בחוק. בסופו של דבר קבעה השופטת כי התובע הניח תשתית ראייתית מספקת. עוד קבעה השופטת כי אין לקבל את טענות הדואר להיעדר עילה אישית, בגלל שהתובע יכול להיעזר בשירותיו של מלווה. מהדואר נמסר: “נאמר את דברנו בבית המשפט”.