סגור

בלעדי
העסקים הקטנים מנעו שביתת המסחר

הקמעונאים הגדולים הסירו את איום השביתה כמחאה על תקנות התו הירוק, לאחר שבעלי רשתות קטנות הביעו חשש מפגיעה קשה. ההתאגדות עדיין דורשת מעבר ל”תו סגול מחמיר”

הוסר איום השביתה שתכננו לעשות רשתות המסחר. לכלכליסט נודע כי רשתות המסחר אינן מתכוונות להשבית את המסחר אך כן מתכוונות שלא לעמוד בדרישות התו הירוק, אם הממשלה לא תסיר את הדרישה לתו ירוק בכניסה לחנויות. בסוף השבוע אף הסיר משרד הבריאות את כל עמדות החיסונים שנפתחו בקניונים, לאחר שהמבצע להגברת החיסונים נכשל והאיום של תו ירוק בקניונים לא גרם לציבור להגיע להתחסן בהמוניו.
אחרי שהתאגדות רשתות המסחר והאופנה קיימה מסיבת עיתונאים ביום חמישי שעבר, בה דרשו הרשתות הגדולות וועד הפעולה של ההתאגדות להשבית את החנויות, ביקשו בעלי רשתות קטנות מהוועד שלא להשבית את המסחר מחשש לפגיעה עמוקה יותר בעסקים שאין להם אורך נשימה כמו הקמעונאים הגדולים. ביום שלישי אמורות לפוג התקנות לתו ירוק בחנויות, וועדת החוקה אמורה להצביע על המשך התקנות.
1 צפייה בגלריה
בדיקת תו ירוק ב קניון מלחה ב ירושלים
בדיקת תו ירוק ב קניון מלחה ב ירושלים
בדיקת תו ירוק בקניון מלחה בירושלים
(צילום: דנה קופל)
במידה ויוחלט להמשיך לדרוש תו ירוק בחנויות, מתכוונים ברשתות המסחר שלא לעמוד בתקנות התו הירוק ולהחיל על החנויות מתווה של תו סגול מחמיר, שמשמעותו כניסה לקניון ולחנות עם מסכה, שמירה על מרחק של של 2 מ"ר בתור ולקוח אחד על כל 7 מ"ר. בנוסף, החלפת האוויר שלוש פעמים בשעה בקניונים.
כיום התו הירוק נדרש רק בחנויות של מעל 100 מ"ר, אך במסדרונות הקניונים מסתובבים אנשים ללא תו ירוק ובלי לשמור מרחק, ובחנויות הקטנות מ־100 מ"ר מותרת כניסה ללא תו ירוק.
"לא נאפשר מצב של פייק פתוח, אנחנו לא נדמם ונשים תחבושת. אני קורא לאביר קארה ולשרת הכלכלה והמסחר להוביל מהלך בו ממשלת ישראל אומרת את האמת — התו הירוק לא עובד, הוא פייק ומס שפתיים", אמר שחר תורג'מן יו"ר התאגדות רשתות המסחר. "משרד הבריאות מקפל את כל 40 מתחמי החיסונים בקניונים לאור כשלון מבצע החיסונים. טענו שאף אחד לא ירוץ להתחסן, וצדקנו: הציבור לא רץ להתחסן. בשבוע שעבר פקדו את הקניונים בחיפה 50 אלף איש בכולם עמדות חיסונים, מתוך 50 אלף מבקרים התחסנו פחות מ־70 איש. עד כדי כך התו הירוק 'הצליח' שמשרד הבריאות החליט לקפל את כל עמדות החיסונים".
הקמעונאים מסרו כי לממשלת ישראל צריך להיות האומץ להכריז על מתווה התו הירוק במסחר ככישלון חרוץ, לבטל אותו לאלתר ולחזור למתווה התו הסגול שמונע תחלואה, ופוגע מינורית במסחר. לדבריהם, ממשלת ישראל חזרה בה בימים האחרונים ממתווה המבודדים, ממתווה המדינות האדומות וממתווה הלימודים בערים אדומות וכתומות והם דורשים כי תחזור בה גם ממתווה התו הירוק על המסחר.

בדיקת תו ירוק בקניון מלחה בירושלים. “צריך אומץ להודות שמדובר בכשלון”