סגור

הסיסמה המפתיעה שבה שטראוס שמרה על קובץ העלאת מחירים

במסגרת חקירת חברות המזון בחשד לקרטל ציפתה לרשות התחרות הפתעה אצל שטראוס: מצגת העלאת מחירים שנעולה תחת השם של המתחרה דיפלומט. בחירה לא מוצלחת במיוחד לחברה שדיווחה על כוונת ייקור בהפרש של 5 ימים מהמתחרה

רשות התחרות פתחה לפני כחצי שנה בחקירה מקיפה בחשד לתיאום העלאות מחירים בשוק המזון. כמעט כל החברות הגדולות – מהקמעונאים שופרסל רמי לוי, אושר עד וויקטורי, דרך הספקים, היצרנים והיבואנים שטראוס, דיפלומט,יונילוור וויליפוד – נחשדו בביצוע הסדרים כובלים, כלומר הקמעונאים והספקים יצרו לכאורה קרטל, כל אחד בתחומו, במטרה לפעול להעלאות מחירים מתואמות ובכך לפגוע בתחרות.
השיטה, בין היתר, היתה באמצעות ראיונות בתקשורת, שבהם אותתו המתחרים זה לזה לעלות מחיר. החקירה טרם הסתיימה, ורק לפני שבועיים הגיעו חוקרי הרשות שוב למשרדי ויליפוד ביבנה.


בבוקר פתיחת החקירה פשטו צוותי חוקרים על משרדי החברות כדי לאסוף מסמכים וחומרי מחשב. אחד הצוותים, כך לפי דו"חות החיפוש, הגיע למשרדי חברת שטראוס ברחוב הסיבים בפתח תקווה, וערך חיפושים בחדרים של נשיא ומנכ"ל קבוצת שטראוס, גיורא בר דעה; מנכ"ל שטראוס ישראל, אייל דרור; סמנכ"ל הכספים של קבוצת שטראוס, אריאל שטרית; סמנכ"לית התקשורת, אסנת גולן; וסמנכ"ל הכספים של שטראוס ישראל, גור זמיר. כולם נחקרו בהמשך במשרדי הרשות ביהוד.

2 צפייה בגלריה
מ"מ ראש רשות התחרות עו"ד מיכל כהן
מ"מ ראש רשות התחרות עו"ד מיכל כהן
מנהלת רשות התחרות מיכל כהן
(צילום: נמרוד גליקמן)

כאשר הגיעו החוקרים לחדרו של מנהל קשרי החוץ והממשל, שלומי שפר, ציפתה להם הפתעה. "במהלך החיפוש ביקשתי משלומי לפתוח מצגת שהיתה על שולחן עבודתו (במחשב, ת.ג נ.ק) בשם 'דיון העלאת מחירים יוני 2021 – נשמר במחשב זה', כתבה בדו"ח החיפוש החוקרת שחף ישר. "הקובץ היה נעול", המשיכה החוקרת וסיימה בגילוי המוזר: "לאחר מספר ניסיונות נפתח באמצעות הסיסמה 'דיפלומט'". מדוע החליט שפר לנעול את קובץ העלאת המחירים של שטראוס דווקא בשם של המתחרה הישירה שלה דיפלומט? זאת שבינה לבין שטראוס יש חפיפה למשל במוצרי שוקולד (פרה מול מילקה), קפה (עלית מול ג'יקובס) ועוגיות (עלית מול אוראו). בחירה לא מוצלחת במיוחד לנוכח החשד לתיאום מחירים.
מה שכן ברור הוא שבחודש שלפני הכנת המצגת של שטראוס, כאמור יוני 2021, שתי החברות הודיעו לבורסה כי הן בוחנות העלאת מחירים בהפרש של חמישה ימים בלבד. ב־25 במאי 2021 כתבה שטראוס בדו"חותיה לסיכום הרבעון הראשון: "לאור העליות במחירי חלק מחומרי הגלם ובמחירי התובלה הימית (...) תבחן (שטראוס) עדכון מחירי מכירה". חמישה ימים לאחר מכן, ב־30 במאי, דיווחה גם דיפלומט: "לאור העלייה החדה במחירי ההובלה הימית בעולם תיבחן העלאת מחירים".

2 צפייה בגלריה
גיורא בר דעה מנכ"ל קבוצת שטראוס ומנהל קשרי החוץ של קבוצת שטראוס שלומי שפר
גיורא בר דעה מנכ"ל קבוצת שטראוס ומנהל קשרי החוץ של קבוצת שטראוס שלומי שפר
מימין: גיורא בר דעה, מנכ"ל שטראוס, ושלומי שפר, מנהל קשרי החוץ והממשל בשטראוס, שבחדרו נמצאה מצגת העלאת המחירים. בחירה מפתיעה לסיסמה
(צילום: נמרוד גליקמן, שאול גולן)

בשטראוס אמנם הקדימו בחמישה ימים את הדיווח של דיפלומט, אבל על האפשרות שדיפלומט תעלה מחירים אפשר היה ללמוד כבר באפריל אשתקד, אז פרוקטר אנד גמבל העולמית, שדיפלומט מפיצה את מוצריה בישראל, פרסמה דו"ח רבעוני וחשפה שבכוונתה לייקר חלק ממוצריה בכ־10%.
הדיווחים עוררו תרעומת ציבורית, וזו ככל הנראה הקפיאה זמנית את הכוונות. אלא שכעבור חודשים ספורים חזר הנושא לסדר היום הציבורי, והפעם היו אלו הקמעונאים שהובילו את השיח. איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל באותם ימים, חשף בתקשורת כי הספקים הקטנים פנו לרשת בבקשות להעלאות מחיר ונענו, אולם הספקים הגדולים לא פנו זה שנה וחצי בנושא. אייל רביד, מנכ"ל ומבעלי השליטה בוויקטורי, התריע במקביל בדף הפייסבוק שלו מפני גל חריג של התייקרויות.
השיח התרחב והוביל בתוך זמן קצר לפשיטת חוקרי הרשות על משרדי שטראוס ושופרסל, וחקירת מנכ"לי חברות מזון ומוצרי צריכה רבים, ובהם נעם וימן, מנכ"ל ומבעלי השליטה בדיפלומט. על האפקט ההרתעתי של החקירה ניתן ללמוד מכך שזמן קצר לאחר שנחקר וימן, פרסמה דיפלומט את דו"חות הרבעון השלישי ובהם חשפה כי נסוגה מכוונתה: "השפעת התייקרות שינוע הסחורות האלו על תוצאות פעילותה של החברה רלוונטיים בעיקר לתחום הפעילות בישראל והיא אינה מהותית בעיקר משום שנכון למועד הדו"ח, במרבית המוצרים בהם עלות הסחורה כוללת את ההובלה הימית, ספקי החברה לא העלו מחירים".
כך גם בנוגע לוויליפוד, שבעל השליטה והמנכ"ל צביקה ויליגר נחקר בחודש מרץ ולפני שבועיים פשטו חוקרי הרשות על משרדי החברה וזימנו אותו לחקירה נוספת. בחודש מאי, ימים ספורים אחרי הדיווחים של שטראוס ודיפלומט, אמר ל"כלכליסט" כי בכוונתו להעלות מחירים, אך לאחר פתיחת החקירה חזר בו מכוונתו.
בא כוחה של שטראוס, ניב זקלר, מסר כי הנושאים שפורטו באופן טכני בבקשה להארכת החזקת התפוסים שהגישה רשות התחרות לבית המשפט אתמול הם חלק מחקירה הנמצאת עדיין בעיצומה, ושטראוס מנועה מלהתייחס אליהם.