סגור

פרסום ראשון
החברה המרכזית למשקאות בדרך למיזוג עם תאגיד המיחזור אל"ה

בכפוף לאישור הממונה על התחרות, צפויות המניות בהן מחזיקות יפאורה ומי עדן להימחק, כך שלאחר המחיקה תחזיק החברה המרכזית 100% מאל"ה


החברה המרכזית (קוקה קולה ישראל) בדרך למיזוג עם תאגיד המיחזור אל"ה. ל"כלכליסט" נודע כי הצדדים הגישו בימים האחרונים לרשות התחרות בקשת מיזוג. אם יאושר המיזוג, יסיים את דרכו תאגיד אל"ה, שהוקם לפני שני עשורים על ידי יצרניות המשקאות הגדולות, כחברה אשר מהותה חברת שירותים משותפת של תעשיית המשקאות.
בהתאם להסכמות בין בעלי המניות בתאגיד, החברה המרכזית למשקאות, יפאורה ומי עדן, ובכפוף לאישור הממונה - צפויות המניות בהן מחזיקות יפאורה ומי עדן להימחק, כך שלאחר המחיקה תחזיק החברה המרכזית 100% מאל"ה.


1 צפייה בגלריה
מתקן איסוף בקבוקים מיחזור
מתקן איסוף בקבוקים מיחזור
מתקן איסוף בקבוקים
(צילום: אבי רוקח)
הבקשה הוגשה כחצי שנה אחרי הרחבת חוק הפיקדון, כך שיחול גם על מיכלי משקה גדולים. מדובר בצעד שמכביד על חברות המשקאות, שמחירי מוצריהן עלו במקביל בגלל מס הקנייה שהוטל עליהם. חודש לפני הרחבת החוק, שהגדיל מאוד את נפח האיסוף הנדרש מהחברות, היתה זו יפאורה שנטשה את התאגיד, והותירה את החברה המרכזית לשאת לבד בנטל.
המיזוג, אם יאושר, נועד לצמצם את עלויות התפעול של אל"ה, שבעיקרן נושאת כיום החברה המרכזית. לאחריו תוכל קוקה-קולה על פי חוק למקד את איסוף המיכלים רק מלקוחותיה, ולא לאסוף בקבוקים מ-700 גנים ובתי ספר וכן מאזורים בהם מוצריה לא נמכרים, כמו במגזר החרדי, הצורך משקאות זולים יותר.
עם זאת, מדובר בצעד שעשוי להיות סופו של תאגיד המיחזור אל"ה. עוד נודע ל"כלכליסט" כי החברה המרכזית נמצאת בימים אלה במו"מ להשקעה כבעלת מניות מיעוט בחברת המיחזור ק.מ.מ, שצפויה לתת לה את שירותי האיסוף והמיחזור החל מהשנה הבאה.