סגור

בלעדי לכלכליסט
המפקח על סלטי שמיר: לא להפקיע את הניהול מידי הבעלים

מנהל ההסדר של החברה שמונה על ידי ביהמ”ש טוען כי שינוי בניהול עשוי לפגוע עוד יותר בתזרים. לדבריו, עליות המחירים יגדילו את שיעור הרווח הגולמי ל־28%

מנהל ההסדר של סלטי שמיר, עו"ד יעקב אמסטר ממשרד י. אמסטר ושות' מירושלים, מבקש להשאיר את ניהול החברה בידי המנהלים הנוכחיים של סלטי שמיר, כך נודע לכלכליסט.
בדו"ח הראשוני שהגיש ציין כי "אין אפשרות מעשית, ותהא זו בכייה לדורות, להפקיע את הניהול מידי הבעלים. מדובר במערכת ייצור מקצועית. כל טעות, כל לימוד וכל שינוי עשויים לפגוע עוד יותר בתזרים הכספי והתפעולי בהיקף של מיליוני שקלים. ניהול מפעל מזון בהיקף של 280 עובדים, הכפוף למערכות רגולציה רבות, מחייב ניהול מקצועי. לבעלי המניות יש אינטרס גדול למקסם רווחים", ציין מנהל ההסדר בדו"ח. החברה ביקשה לגבש הסדר חוב של כ־40 מיליון שקל.
עו"ד אמסטר ציין עוד כי המשך הפעלת חברת סלטי שמיר מתחייב כדי לאתר מקור להזרמת כספים שיאפשרו את המשך פעילותה. הדו"ח של מנהל ההסדר הוגש לאחר שלאחרונה פנתה סלטי שמיר לבית משפט בבקשה לעיכוב הליכים לאור החמרה במצבה שנבע בשל משבר הקורונה. עוד עולה מהדו"ח כי מנהל ההסדר מבקש את אישור בית משפט לקדם כניסתו של משקיע לחברה, לרבות משקיע שיזכה בשליטה חלקית או מלאה בחברה.
2 צפייה בגלריה
מימין עמי גיא ו רמי רונן
מימין עמי גיא ו רמי רונן
מימין: עמי גיא ורמי רונן
(צילומים: עמית שעל, עמית שאבי)
מנהל ההסדר ציין כי "נכון לעת הזו אין, ככל הנראה, חולק, כי לצורך קיומה, שימורה והבראתה של החברה, נדרש משקיע מקצועי או פיננסי שיזרים הון לחברה, יגיע להסדר עם נושיה ויעבירה לפסי רווח. בד בבד עם המסקנה האמורה, ברור בעליל, אין חולק על כך, והמסקנה המתחייבת והמתבקשת היא שיש להמשיך ולהפעיל את החברה כדי למצוא משקיע או רוכש... כשם שהובהר בבקשה, קיומו של יצרן שלישי כדי למנוע דואופול מוחלט בשוק הסלטים הוא כמעט אינטרס לאומי. מדובר בחברה עם פוטנציאל רווחי משמעותי, אלא שהמשא הכבד של הפסדי העבר, חובות העבר ועלויות המימון אינם מאפשרים את קיומה".
חברת סלטי שמיר עוסקת בייצור מזון. לחברה שני מפעלים: האחד באזור התעשייה בברקן, מפעל העוסק בייצור סלטים מוכנים לרשתות השיווק, מסעדות, מלונות, צבא ההגנה לישראל וכן לחנויות ולגופים מוסדיים. המפעל השני מצוי באזור התעשייה בהר טוב, ועוסק בייצור מעדני דגים.
2 צפייה בגלריה
סלטי שמיר
סלטי שמיר
סלטי שמיר
(עמי תשעל)
שמיר היא חברת הסלטים השלישית בגודלה ויצרנית המותג הפרטי של שופרסל, עם נתח של 9.4% משוק הסלטים בארץ. במהלך השנים האחרונות עברה שמיר כמה משברים, בהם מציאת חיידקי סלמונלה במוצריה, שחייבה ריקול נרחב, ובעיקר העובדה ששוק הסלטים נמצא בירידה עקבית עקב המעבר של הצרכן ממזון תעשייתי לבריא יותר. משבר הקורונה גם לא הקל על החברה. כמו כן, מדובר בשוק שבו שולטות (80%) שתי ענקיות: שטראוס עם "אחלה" ואסם עם "צבר". שתי חברות רווחיות, שמתחרות ביניהן עם מבצעי מחיר אגרסיביים.
מנהל ההסדר מציין בדו"ח הראשוני כי "פעילות הייצור של החברה כשלעצמה היא פעילות רווחית, שהניבה רווח גולמי של 16.8% ב־2019. ב־2020 עברה החברה למפעל הדגים החדש, דבר שהיה צפוי להגדיל את הרווח הגולמי, אך זה לא קרה. ניכר כי עיקר המצוקה של החברה היא מצוקה תזרימית שלא מאפשרת לה לנצל את מלוא כושר הייצור שלה. כל עוד כושר הייצור של החברה לא מנוצל במלואו, החברה, במקרה הטוב, לא מרוויחה, ובמקרה הפחות טוב מפסידה".
עוד מצוין בדו"ח כי החברה מסרה למנהל ההסדר תחזית תזרים מזומנים ותחזית רווח והפסד בחתך חודשי. "מהתחזית עולה כי החברה מתכננת להעלות את מחירי המוצרים בכ־20% מבלי שהדבר יפגע בביקוש. כתוצאה מכך, מהתחזית עולה כי הרווח הגולמי של החברה יעלה עד לכ־28%".