$
חדשות נדל"ן

ביקוש שיא למגרשים למגורים באשקלון, התעלמות ממכרזים בפריפריה הרחוקה

רשות מקרקעי ישראל החלה לפרסם תוצאות ראשונות ממבול המכרזים שייסגרו השבוע. בדימונה, בלב העיר קרית ביאליק ובירוחם נסגרו מכרזים בלי שאף חברה הגישה הצעה לבניית דירות. לעומת זאת בשני מגרשים באשקלון שבהם יחד אפשרות לבניית 180 דירות הוגשו בסך הכל לא פחות מ-58 הצעות

אמיתי גזית 12:0330.12.20
חברות הבנייה מסמנות בבהירות את אזורי הביקוש: כשלון צורב למכרזים לבנייה למגורים בדימונה, קרית ביאליק וירוחם. ולעומת זאת גאות בביקוש למגרשים באשקלון, והצלחה נאה גם במכרז שנסגר ביום שני בבאר יעקב.

 

רשות מקרקעי ישראל החלה לפרסם בשעות האחרונות תוצאות ראשונות ממבול המכרזים שייסגרו השבוע, זמן מועט לפני שתחל שנת 2021. בשלב זה פורסמו תוצאות של מכרזים המיועדים לשוק החופשי ולא לזכאי מחיר למשתכן, או בשמה החדשה דיור במחיר מופחת. התחרות במכרזים הייתה על התשלום הגבוה ביותר לחכירת הקרקע.

 

 

 

עד עתה נראה כי המאמצים של המדינה לשווק מגרשים בפריפריה המרוחקת נכשלים. בדימונה נסגר מכרז לבניית 324 דירות, בלב העיר קרית ביאליק מכרז לבניית 450 דירות, ובירוחם 118 דירות. אלא שאף חברה לא הגישה הצעה במכרזים האלה.

 

אשקלון אשקלון צילום: גדי קבלו

 

לעומת זאת בשני מגרשים באשקלון שבהם יחד אפשרות לבניית 180 דירות הוגשו בסך הכל לא פחות מ-58 הצעות. בשני המגרשים האלה זכתה חברת אורות גת לאחר שהצעותיה לחכירת הקרקע היו הגבוהות ביותר, וגבוהות במאות אחוזים מהערכת השווי של השמאי הממשלתי.

 

במגרש אחד שבו זכויות לבניית 72 דירות תשלם החברה 21 מיליון שקל עבור הקרקע ועוד 12.7 מיליון עלויות הפיתוח. זאת כאשר על פי השומא שווי הקרקע הוא 3.2 מיליון שקל בלבד. ממוצע 24 ההצעות שהוגשו לחכירת מגרש זה עמד על 6.7 מיליון שקל.

 

במגרש האחר אפשר לבנות 108 דירות, החברה תשלם 33 מיליון שקל, בעוד שעל פי השומא שווי הקרקע 9.8 מילון, וממוצע 33 ההצעות שהוגשו היה 13.7 מיליון.

 

פרשקובסקי זכתה במכרז לבניית 100 דירות באר יעקב ושתלם עבורו 67 מיליון שקל, גבוה ב-55% מהשומא שעל פיה שווי המגרש 43 מיליון שקל. החברה גברה על 3 הצעות אחרות, ממוצע כל ההצעות היה 57.6 מיליון

x