$
משפט

בלעדי לכלכליסט

רשות התחרות שוקלת להעמיד לדין את יגאל דמרי על תיאום מחירים

על פי ראיות שאספה רשות התחרות, יגאל דמרי פעל לתאם את הצעות המחיר במכרז מחיר למשתכן בנתיבות עם הקבלן דביר יצחקי. המטרה היתה לכאורה להבטיח שכל חברה תזכה בחלק מהמכרז. המחירים שלפיהם זכו היו קרובים למקסימום שנקבע

תומר גנון ואמיתי גזית 06:5222.12.20

המחלקה המשפטית של רשות התחרות שוקלת להעמיד לדין את יגאל דמרי, מנכ"ל, דירקטור ובעל השליטה (63%) בחברת הנדל"ן י.ח דמרי, על תיאום הצעות מחיר במכרז מחיר למשתכן בנתיבות בסוף 2019 – כך נודע ל"כלכליסט".  

 

 

על פי ראיות שנאספו במחלקת החקירות של הרשות, שהעבירה בחודש שעבר את תיק החקירה למחלקה המשפטית, דמרי (64) פעל ביחד עם הקבלן דביר יצחקי לתאם את מחירי הדירות הסופיים שיוצעו במכרז בשכונת "רמות יורם" בנתיבות.

 

מטרת התיאום האסור, כך החשד, היתה לדאוג שכל חברה תזכה במכרז במגרשים לבנייה. יצחקי הוא הבעלים של חברת י.דביר יזמות ובנייה.

בעל השליטה בי.ח דמרי יגאל דמרי. "אנו בטוחים שלא נפל פגם בהתנהלות החברה" בעל השליטה בי.ח דמרי יגאל דמרי. "אנו בטוחים שלא נפל פגם בהתנהלות החברה" צילום: עמית שעל

 

על פי אתר רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), הן י.ח דמרי והן י.דביר זכו במכרזי מחיר למשתכן ב"רמות יורם" באוגוסט 2019 – מכרז שבו זוכה במגרש מי שמציע את המחיר הנמוך ביותר לדירה, כאשר מחיר הקרקע ידוע מראש. את הדירות שבונה החברה הזוכה היא מחויבת למכור לזכאי מחיר למשתכן, משקי בית שאין בבעלותם דירה נוספת.

 

על פי דו"חות 2019 של י.ח דמרי, במכרז זה בנתיבות היא זכתה בשני מגרשים בשטח של 12.8 דונם, שעליהם מתוכננות 195 דירות של 94 מ"ר בממוצע, ומגרש נוסף שעליו מתוכננות 156 דירות גם כן של 94 מ"ר בממוצע. על פי אתר רמ"י ההצעה הזוכה של דמרי במגרשים היתה למכירת הדירות ב־6,600 שקל למ"ר, בדיוק מחיר המקסימום שהגדיר השמאי הממשלתי. לדמרי לא היו מתחרים במכרז זה.

 

באותו מכרז שבו שווקו המגרשים בנתיבות שבהם זכתה י.ח דמרי, זכתה גם י.דביר יזמות ובנייה במגרש לבניית 117 דירות. במגרש שבו זכתה י.דביר הוגשו 2 הצעות בלבד: של חברה, ששמה לא ידוע, לפי 6,600 שקל למ"ר לדירה, וההצעה הזוכה של דביר, לפי 6,555 שקל.

 

נציין כי לגבי מגרש נוסף ששווק באותו מכרז רשמה רמ"י כי ההצעות לא היו תקינות. גם במקרה זה הוגשה הצעה בודדת על ידי חברה ששמה הוסתר באתר בגובה המקסימום - 6,600 שקל למ"ר.

 

החקירה נגד דמרי ויצחקי, בחשד שפעלו לתאם ביניהם את הצעת המחיר למ"ר ב"רמות יורם" כדי לחבל בתחרות ביניהם, נפתחה בסוף יוני. חוקרי הרשות ערכו חיפושים והחרימו מסמכים וחומרי מחשב במשרדי י.ח דמרי ובמשרדי י.דביר, ועיכבו את דמרי, יצחקי ועובדים בשתי החברות לחקירה במשרדי הרשות. לדמרי ויצחקי יוחסו בחקירה עבירות על חוק התחרות (הסדר כובל), עבירות מרמה והלבנת הון. לאחרונה פנתה המחלקה המשפטית ברשות לבית המשפט בבקשה להמשיך להחזיק בחמרים שנתפסו בחקירה העשויים לשמש ראיה בהליך המשפטי, אם יוחלט להגיש כתבי אישום.

 

י.ח דמרי נסחרת בבורסה של ת"א לפי שווי שוק של 2.77 מיליארד שקל. בבעלות החברה מלאי קרקעות לבניית כמעט 10,000 דירות. בשנים האחרונות זכתה החברה בפרויקטים לבניית מאות דירות מחיר למשתכן.

 

מי.ח דמרי נמסר בתגובה: "ככל הידוע לנו, התיק עבר אך לאחרונה למחלקה המשפטית. זה אינו מלמד שנעברה עבירה, ואף לא על החלטה להעמיד לדין. אנחנו ובטוחים שלא נפל כל פגם בהתנהלות של החברה או של המנכ"ל, ושבסיום הבחינה יוחלט על סגירת התיק". 

x