$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

הערכות: ירידה של 40% במספר הדירות המאושרות ב-2020 בגלל הקורונה והקיפאון בותמ"ל

לפי הערכות של מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר, עד סוף השנה יאושרו תוכניות לבניית כ-85 אלף דירות, זאת לעומת 140 אלף דירות שאושרו בשנה שעברה. מדובר בנתון הנמוך מאז 2014 - אז אושרו לבנייה 62 אלף דירות

אמיתי גזית 13:2407.12.20

ירידה של כ-40% במספר הדירות בתוכניות שאושרו השנה בהשוואה לשנה שעברה. זו הערכה עדכנית שהציגה בשעה האחרונה דלית זילבר, מנכ"לית מנהל התכנון, באירוע לסיכום השנה. גורמים שהשתתפו באירוע מדווחים כי זילבר העריכה כי עד סוף השנה יאושרו תוכניות לבנית כ-85 אלף דירות, זאת לעומת 140 אלף דירות שאושרו בשנה שעברה.

 

הנתון הזה הוא הנמוך ביותר מאז שנת 2014 שבה אושרו תוכניות לבניית 62 אלף דירות. בשלב זה השנה אושרו כבר תוכניות לבניית 73 אלף דירות, וההערכה היא כי עד סוף החודש וסוף השנה יאושרו עוד תוכניות שבזכותן רף 80 אלף הדירות ייחצה.

 

זילבר הסבירה כי הירידה השנה נובעת מעיכובים בצל משבר הקורונה שבגינו למשך תקופה של כחודשיים נעצרו כמעט לחלוטין הדיונים במוסדות התכנון. עם זאת, מינהל התכנון התגבר על הנחיות הריחוק החברתי באמצעות צווי חירום שאפשרו לקיים דיונים מקוונים.

 

אתר בנייה ברמלה (ארכיון) אתר בנייה ברמלה (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

 

סיבה נוספת לירידה במספר הדירות המאושרות היא שינוי יסודי באופן פעילות הותמ"ל ותקופה ממושכת שבה הוועדה מצויה בקיפאון. עד עתה אישרה הותמ"ל תוכניות לבניית כ-18 אלף דירות, זאת בעוד ב-2019 אישרה תוכניות לבניית 65 אלף דירות וב-2018 תוכניות לבניית 59 אלף דירות.

 

מנכ"לית מנהל התכנון, דלית זילבר מנכ"לית מנהל התכנון, דלית זילבר צילום: ענבל מרמרי

 

תיקון לחוק שמאריך את פעילות הוועדה נוסח על ידי משרד הפנים, והונח על שולחן ועדת השרים לחקיקה לפני כארבעה חודשים. אלא שוועדה זו כלל לא התכנסה בתקופה הזו בשל מחלוקת בין כחול לבן לליכוד. עד שחוק הותמ"ל החדש לא יאושר בממשלה ואחר כך בכנסת, הותמ"ל יכולה לדון רק בתוכניות שכבר הופקדו להתנגדויות. בצנרת יש כ־30 תוכניות כאלה, ואם הדיונים בהן יסתיימו לפני שהחוק יאושר, הותמ"ל תושבת כמעט לגמרי.

 

 

אבל גם לאחר שהחוק יאושר, הוועדה צפויה לאשר בשנים הקרובות תוכניות עם הרבה פחות דירות מאשר הורגלנו - בגלל השינוי באופי פעילותה. בתחילת דרכה התמקדה בתוכניות על קרקעות פנויות שעליהן אפשר לבנות עשרות אלפי דירות. ב־2019 החלה להתמקד בתוכניות להתחדשות עירונית ובתוכניות ביישובים ערביים - תוכניות בשטח בנוי שמספר הדירות בהן קטן ודורשות טיפול ממושך בשל ריבוי חסמים ומחלוקות - והחוק החדש מעצים את המגמה הזאת.

x