$
חדשות נדל"ן

משבר ב-Airbnb: "אנחנו על סף תהום והדירות ריקות, מנסים רק לשרוד"

הקורונה שהעלימה את התיירים מרחובות תל אביב היכתה בבעלי דירות ה-Airbnb. כרגע הדירות מושכרות לישראלים שמעוניינים בנופש לטווח קצר או שצריכים מקום לבידוד. בעלי הדירות נאלצו לחתוך את המחיר ורשמו ירידה של למעלה מ-50% בהכנסות. מנהל דירת Airbnb: "זה נהיה קשה מיום ליום, אנחנו במלחמת הישרדות"

ענבל עומר 18:5427.07.20

בשנים האחרונות חודשי הקיץ הניבו רווחים גבוהים לבעלי דירות Airbnb והם נהנו מתפוסה מלאה של תיירים ששטפו את רחובות תל אביב. בקיץ הזה, למעלה מ-8,000 דירות מתמודדות עם משבר קשה בשל השלכות הקורונה, כאשר רוב הדירות נותרו ריקות.

 

המשבר פוגע במיוחד בבעלי החברות המנהלות את דירות ה-Airbnb. לדברי יואב הרץ, מנהל חברת Tlv Short: "אנחנו על סף תהום. אם לא יהיה אופק, גם אנחנו נמצא את עצמנו במעגל האבטלה".

 

 

הרץ שמנהל דירה בלב תל אביב נאלץ לראות אותה ריקה בחודשיים האחרונים, למרות שהיא כבר מוצעת ב-50% פחות מהמחיר שהושכרה בשנים קודמות. כרגע דירות ה-Airbnb מופנות לתיירות פנים בלבד ולא מעט ישראלים מגלים עניין בדירות הנופש בתל אביב. "אנחנו משכירים כרגע דירות למשפחות, כל מי שרוצה חופשה בתל אביב וגם לישראלים שצריכים מקום לבידוד", מציין עומר מזור, מנהל חברת הומי. כל בעלי הדירות נאלצו לחתוך את המחירים בכ-50% כדי לקרוץ לקהל הישראלי, אך הביקוש רחוק מלענות על היצע הדירות הגדול.

דירןת Airbnb דירןת Airbnb צילום: טל אזולאי

 

רוב בעלי הדירות מסכימים שכרגע העסק לא רווחי בכלל אך נותרים אופטימיים ולא מסבים את הדירה לשכירות לטווח ארוך. "כרגע לא הייתי נכנס לעסקי Airbnb, אנחנו רק מנסים לשרוד אבל מאמינים שבקרוב המצב ישתפר", מוסיף מזור. "יש לא מעט דירות שכבר ירדו מהשוק ושהבעלים העבירו אותן לשכירות לטווח ארוך". והרץ מוסיף ש"מי שנשאר נמצא במלחמת הישרדות".

 

בינתיים המשבר בתחום ה-Airbnb עוד לא משפיע על שוק השכירות בתל אביב. רוב דירות הנופש עדיין ממתינות לחזרתם של התיירים והבעלים עוד אופטימיים אך ככל שחולף הזמן הדילמה של בעלי הדירות נעשית יותר קשה: האם להיפטר מדירת ה-Airbnb או להעביר אותה לשוק השכירות הרגיל.

x