$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

אולפנה בכפר סבא תהפוך למתחם הגדול בישראל לדיור להשכרה

היזם ליאור ברדוגו חתם עם מרכז ישיבות בני עקיבא על עסקת קומבינציה לקרקע שעליה ממוקמת כיום אולפנת אמנה, שתתוכנן מחדש, חלקה ישופץ ויוקם לצדה אולם ספורט חדש. בשלב הראשון יבנו 400 יח"ד להשכרה ושטחי מסחר, ובשלב השני יבנו 2,000 יח"ד נוספות להשכרה; מרכז ישיבות בני עקיבא יחזיק ב-30% מהפרויקט

דותן לוי 18:3620.07.20

חברת ברדוגו גרופ של היזם ליאור ברדוגו ומרכז ישיבות בני עקיבא מתכננים להקים את המתחם הגדול ביותר לדיור להשכרה בישראל, שיכלול עד כ-2,400 יח"ד, כך נודע לכלכליסט.

 

ברדוגו חתם עם המרכז על עסקת קומבינציה לקרקע בשטח של 6.3 דונם בכפר סבא, וניתנה לו אופציה לרכישת קרקע צמודה בשטח של 14 דונם נוספים. במסגרת העסקה מרכז ישיבות בני עקיבא יחזיק ב-30% מהמתחם. מדובר בקרקע פרטית שממוקמת בין הרחובות גבורות ותל חי בסמוך לכביש 531 ותחנת הרכבת.

 

כאמור, בשלב זה נחתמה עסקה רק לחטיבת הקרקע של ה-6 דונם, עליה מתוכנן לקום מתחם מגורים להשכרה בהיקף של 400 יח"ד וכן שטחי מסחר בהיקף של כ-3,000 מ"ר. בסך הכל ייבנו במסגרת הפרויקט כ-33 אלף מ"ר, ולפי הערכות החברה עלות הקמתו עומדת על כ-250 מיליון שקל. במתחם מתוכננים בנוסף שטחי ציבור נרחבים, פארק גדול, מתקני ספורט ובריכת שחייה.  

הדמיית הפרויקט הדמיית הפרויקט הדמיה: סטודיו פיבוט

 

 

במידה וברדוגו יממש את זכות הראשונים גם ליתרת הקרקע במתחם, הוא יוכל לבנות עליה כ-2,000 יח"ד שגם אותן הוא מייעד להשכרה. תוכנית הבינוי למתחם הראשון צפויה להסתיים בתוך שמונה חודשים, ולאחר מכן, עם קבלת ההיתר בשלבים, יתחילו עבודות הפיתוח, כאשר הצפי לסיומן הוא ארבע שנים.

 

העסקה נחתמה מול 'מרכז ישיבות בני עקיבא', עמותה המרכזת את פעילות הישיבות והאולפנות של התנועה. כיום ממוקמת על הקרקע אולפנת אמנה, מהאולפנות הוותיקות בישראל. האולפנה

תתוכנן מחדש, חלקה ישופץ ויוקם לצדה אולם ספורט חדש. 

 

במידה ושני השלבים יצאו אל הפועל יהפוך ברדוגו למחזיק הגדול ביותר בדירות להשכרה מבין היזמים הפרטיים (מלבד חברת דירה להשכיר הממשלתית). מודל ההשכרה יבוצע במסגרת חוק עידוד השקעות הון, בו היזם מחויב להשכיר לפחות כמחצית ממספר הדירות בפרויקט, שמספרן לא יפחת משש, לתקופה של לפחות חמש שנים מתום הבנייה. החוק מעניק ליזם הקלות מיסוי וכך הוא מחויב במס חברות בשיעור מופחת של 11% בלבד, במקום 23% מרווחי המכירה. כמו כן הוא זוכה לפחת מואץ של 20% לשנה בעת המכירה. שכר דירה חודשי ממוצע בבניין שמבקש את ההטבה לא יעלה על 6,200 שקל, ובכל מקרה לא תתקבל הטבת המס על דירות שדמי השכירות בהן עוברים רף של 8,000 שקל.

 

חוסר הוודאות הצפויה בשוק התעסוקה בשנים הקרובות צפוי לדחוף יזמים נוספים לפרוייקטים לדיור להשכרה, מתוך הנחה שמשפחות רבות יעדיפו לשכור דירה על פני רכישה שמחייבת אותם להתחייב לטווח הארוך. מגמה זו כבר החלה להתגבש בשנים האחרונות: נתונים שפורסמו בעבר על ידי "כלכליסט" הצביעו על כך שבין השנים 2015-2018 חל זינוק של 325% במספר היזמים שפנו לחוק עידוד השקעות הון כחלופה למכירת הדירות.

 

ליאור ברדוגו, יו"ר ובעלי ברדוגו גרופ, הוא אחיינו של מנכ"ל מפעל הפיס לשעבר ומנחה תוכנית הרדיו יעקב ברדוגו. בעברו כיהן ברדוגו במספר תפקידים בתחום הנדל"ן, ובהם: מנכ"ל חברת הנכסים של פרץ בוני הנגב, ומשנה למנכ"ל חברת היזמות אייל פרץ. כיום מחזיקה החברה בבעלותו במספר פרויקטים ברחובות ובת"א. לדבריו, "התקופה האחרונה והמאתגרת היוותה עבורנו זמן לגיבוש עסקאות מקרקעין מעניינות. תחום הנדל"ן להשכרה הינו בעל פוטנציאל רב בישראל אך נפח הפעילות בו קטן ולא ממומש. נחתור לעבודה בשיתוף פעולה עם עיריית כפר סבא מתוך רצון להגדיל ולחזק את ההון האנושי בעיר והבאת זוגות צעירים ומשפחות. אנו רואים בהסכם זה מול גוף כבני עקיבא הבעת אמון גדולה בקבוצה".

 

הפרויקט בכפר סבא מתוכנן על ידי משרד האדריכלים מירון לוי. את היזם בעסקה ייצג משרד עורכי הדין אפשטיין רוזנבלום מעוז באמצעות עו"ד יואב זהבי וגולן לייכטמן, ואת מרכז ישיבות בני עקיבא משרד יוסי לוי ושות' באמצעות עורכי הדין ניר אדרי ואבי בן משה. את העסקה ליווה אילן אמיר מחברת הייעוץ העסקי גיזה זינגר אבן. על פי הערכות, בנק הפועלים ילווה פיננסית את הפרויקט.

x