$
חדשות נדל"ן

מכרה הזהב בבת ים: אושר סופית פרויקט הפינוי בינוי הגדול בעיר

40 קומות במקום שיכונים נמוכים: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דחתה את ההתנגדויות, והתוכנית של אמריקה ישראל ועמוס לוזון, שכוללת הריסת 424 דירות ישנות בשכונת רמת הנשיא והקמת 1,728 דירות חדשות במקומן, קיבלה תוקף

שלומית צור 13:5602.06.20

לאחר עשור של תכנון, החליטה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, לתת תוקף לתוכנית הפינוי בינוי הגדולה בבת ים - שתכלול 1,728 דירות חדשות ו-17,500 מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה. זאת לאחר שההתנגדויות לתוכנית נדחו על ידי הוועדה. את התוכנית יזמו החברות אמריקה ישראל שבשליטת שמשון הראל ופיני כהן, וחברת ע.לוזון שבשליטת עמוס לוזון.

 

 

 

התוכנית שערך משרד צפור אדריכלים ומתכנני ערים, ממוקמת במערב שכונת רמת הנשיא בעיר, בין הרחובות הרב לוי במזרח, ניסנבוים במערב, יוספטל בצפון וכ"ט בנובמבר בדרום. במתחם בניינים ישנים הכוללים 424 דירות קיימות.

הדמיית פרויקט הרב לוי ניסבאום בת ים הדמיית פרויקט הרב לוי ניסבאום בת ים הדמיה: : משרד צפור אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ.

 

על פי התוכנית שאושרה, הדירות הישנות ייהרסו ובמקומן יוקמו הדירות החדשות ב-6 בניינים בני 10 קומות לאורך רחוב הרב לוי, ו-10 מגדלים בני 40 קומות לאורך ציר ניסנבוים. המגדלים יכללו מלבד דירות המגורים גם שטחי תעסוקה, בהיקף כולל של 11 אלף מ"ר ושטחי מסחר בהיקף של 6,500 מ"ר. עוד כוללת התוכנית 5 דונם שטחי ציבור ו-9 דונם שטחים פתוחים. הבינוי הנמוך מצוי בפנים השכונה, והבינוי האינטנסיבי שמגיע עד ל-40 קומות בשימושים מעורבים, יוקם בסמוך לתוואי הקו האדום של הרכבת הקלה. לפיכך תקן החנייה בתוכנית הוא מופחת ועומד על 0.6 מקומות חנייה לכל דירה בממוצע.

 

בין ההתנגדויות שהוגשו לתוכנית, היו בעלי דירות במתחם שכבר קידמו פרויקטים מסוג תמ"א 38, וביקשו מהוועדה המחוזית להחריג מהתוכנית את הבניינים בהם ממוקמים דירותיהם, מאחר ומימוש תמ"א 38 הוא מהיר יותר וחלק מהבניינים הוכרזו על ידי עיריית בת ים כמסוכנים.

 

הוועדה המחוזית החליטה לדחות את ההתנגדות בטענה כי בניינים אלה חיוניים להוות חלק מהתוכנית, ואף ציינה כי עם אישור התוכנית חל איסור לממש פרויקטים של תמ"א 38 בבניינים בודדים המהווים חלק מתוכנית הפינוי בינוי.

 

"מדובר בתוכנית המשמעותית ביותר להתחדשות עירונית בבת ים עד כה", כך לדברי יו"ר הוועדה המחוזית תל אביב, אדר' דניאלה פוסק, "התוכנית תואמת את המדיניות המחוזית לציפוף לאורך צירי מתע"ן (מערכת תחבורה עתירת נוסעים), תוך יצירת חווית עירוניות תוססת על ידי הוספת מסחר, תעסוקה ושטחי ציבור בנויים ופתוחים".

x