$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

סכסוך "המגדל הנוזל": בכירי העולם העסקי ואנשי בידור נגד תשובה

קבוצת דיירים שקנו דירות במגדל שבנה תשובה בשכונת בבלי בתל אביב, הכוללת בכירים במגזר העסקי ומעולם הבידור, מתכוונת לתבוע אותו: "חשבנו שאנחנו עוברים למגדל יוקרה, אבל היום אנו קוראים לו המגדל הנוזל"; עם רוכשי הדירות נמנים גם צבי סטפק, ניר גלעד וליאור סושרד. אחד הדיירים כבר הגיש תביעה אישית נגד בתו של תשובה גל נאור ששימשה כאדריכלית הפרויקט, בטענה כי מכרה לו דירת ארבעה חדרים בטענה כי אלו חמישה חדרים; מאנשי תשובה נמסר: ״אנו נמצאים בקשר שוטף עם דיירי הבניין ומתייחסים לכל פניה״

סופי שולמן 07:0025.05.20

סכסוך קשה פרץ בין דיירים שרכשו דירות במגדל "פארק בבלי" בתל אביב לבין יצחק תשובה, הבעלים של חברת אלעד ישראל מגורים שיזמה את הקמת הבניין. חלק ניכר מההדיירים  מאיים בתביעה נגד יצחק תשובה ובתו האדריכלית גל נאור, שתיכננה את המגדל. בין הדיירים בבניין שמות נוצצים ובהם יו"ר מגדל ניר גלעד, מייסד בית ההשקעות מיטב-דש צבי סטפק, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל לשעבר אסף רפופורט, מנכ"ל מבני תעשייה דודו זבידה ולצידם כוכבים כגון ליאור סושרד ואגם רודברג.

 

המגדל בבבלי המגדל בבבלי צילום: דנה קופל

 

על פי מידע שהגיע ל"כלכליסט" קבוצת הדיירים, שמאכלסת 85 דירות מתוך 90 שנמכרו בסך הכל במגדל, כבר שילמו לעורך הדין שמייצג אותם כ־400 אלף שקל והוא יגיש את התביעה בשבוע הבא לבית המשפט. "קנינו דירות במגדל יוקרה, אבל אנחנו גרים בפועל במגדל הנוזל", אומרים הדיירים. על פי הדיירים, שמרביתם עברו לדירות כבר לפני שנה וחצי, במשך שתי עונות חורף שהיו מאז הם נאלצים לשים דליים בחדרים כדי לאסוף את המים הנוזלים בכל פעם שיורד גשם. מדובר בעיקר בנזילות המגיעות מהחלונות הגדולים ("קירות מסך") שנבנו בדירות, אך גם בשטחים המשותפים כגון החניון והמעליות.

 

איש העסקים יצחק תשובה, חתנו ובתו רמי וגל נאור ועו"ד אביעד אמיתי איש העסקים יצחק תשובה, חתנו ובתו רמי וגל נאור ועו"ד אביעד אמיתי צילום: אייל טואג, אוראל כהן, רועי פלדה

 

טענה נוספת כי אותן הזכוכיות הרבות שמשולבות בבניין התקבלו מהקבלן כשהן עם שריטות רבות ועל פי הערכה, מחצית מהזכוכיות שרוטות ודורשות תיקון או החלפה. הדיירים טוענים גם כי הם סובלים ממשבי רוח עזים שנובעים מפתחים בין מסגרות האלומיניום של קירות המסך לבין שלד הבניין. ואולם גולת הכותרת הייתה השריפה שפרצה בבניין לפני כחודש ככל הנראה בעקבות קצר באחד מארונות החשמל בבניין. הנושא עדיין נמצא בבדיקה בכיבוי אש. בינתיים אלומאייר, קבלן האלומיניום שאחראי על החלונות והמסגרות, הגיע להקפאת הליכים ב־2017. באופן חריג, לא היה לפרויקט כולו קבלן מבצע אחד. "לא ראיתי בחיים ניהול פרויקט בצורה כזאת, הוא עבד בצורה מאוד חריגה של קבלן נפרד לכל תחום, ללא גורם אחד שאחראי על הכל", אומר גורם בכיר בענף הבנייה שמכיר מקרוב את הפרויקט, "נאור חשבה להקים את המגדל בשיטה האמריקאית, אבל זה לא עובד במזרח התיכון. בדרך אלעד החליפה עשרות מנהלי פרויקט, רבה עם כל הקבלנים ולכן השלמת הבנייה גם התעכבה תקופה ארוכה".

 

במגדל יש 158 דירות ב־44 קומות, כאשר תשובה עצמו מתגורר עם רעייתו חיה בדופלקס בקומה ה־38 של המגדל. לתשובה יש עוד 60 דירות בבניין, מתוכן 36 עדיין לא נמכרו. גם בנותיו של תשובה כרמית אלרואי וגל נאור מתגוררות בבניין. נאור מתגוררת בדירה יחד עם בעלה רמי נאור שעל פי הדיירים בבניין הוא זה שמנהל את המגעים מטעמו של תשובה מול הדיירים, אך לא באופן רשמי. הדיירים מתארים את חתנו של תשובה כ"בעל יחסי אנוש קשים" וכמי ש"רודה בדיירים". על פי אותם הדיירים, אפילו כרמית אלרואי לא הצביעה בעד גיסה כאשר זה התמודד לראשות ועד הבית. 

 


 

במסגרת הניסיונות להגיע לפשרה ולהאיץ את התקדמות עבודות התיקון של הליקויים ניסו הדיירים להיעזר תחילה בגיורא ענבר, המשמש היום כדח"צ באי.די.בי, שגם הוא מתגורר במגדל ולו קשרים עסקיים מן העבר עם תשובה מהתקופה שהיה מנכ"ל קבוצת קמן, אך גם הוא התייאש והפסיק את ניהול המגעים מול נציגיו של תשובה.

 

בסכסוך סביב המגדל, ממש כמו בסוגיית החוב, הוקמה נציגות של דיירים, ומי שמתנהל מולה באופן רשמי הוא מנכ"ל חברת פארק בבלי ניר גוטמן, אך הדיירים טוענים כי המושך בחוטים למעשה ממשיך להיות חתנו של תשובה. הדיירים חוששים בעיקר מכך שצרותיו של תשובה בחזית החוב מול מחזיקי האג"ח של דלק והבנקים, יקשו עליו לעמוד בהתחייבויות מול הדיירים במסגרת חברות אלעד וא.מ.ת.ש. מאז פרוץ המשבר תשובה נמצא במגעים מתקדמים למכירת המגרשים עליהם אמור היה להקים שני מגדלים נוספים במתחם לחברות חג'ג' ודמרי ב־380 מיליון שקל וכחלק מתוכנית המימושים שלו הוא מנסה למכור גם את הדירות במגדל השני שכבר נמצא בבניה. הדיירים מציינים כי מהמידע שהגיע אליהם, תשובה מנסה למכור בימים אלה את 36 הדירות שנותרו לו במגדל שלהם ב"מחירי רצפה במסגרת מכירת חיסול כדי להזרים כסף לכיסוי חובות".

 

 

הדיירים חוששים כי לא ניתן יהיה להימנע מהחלפת קירות המסך בכל הבניין, תיקון שעלותו נאמדת בעשרות מיליוני שקלים וכי תשובה לא יוכל לשאת בעלויות. במסגרת הניסיון לפתור את הבעיה הקשה של נזילות בבניין, הביאה אלעד מומחים לא רק מישראל, אלא גם מאנגליה, אבל בשלב זה לא נראה כי נמצא פתרון של ממש לנושא. ההצעה הנוכחית של אנשי תשובה בשלב זה היא לבצע איטום באמצעות סיליקון מיוחד שאמור להחזיק מעמד 50 שנה. בינתיים שורר חוסר אמון חריף בין הנציגות לנציגיו של תשובה. הצדדים אפילו נקלעו לוויכוח על כתיבת פרוטוקול באחד המפגשים האחרונים, משום שמנכ"ל פארק בבלי חשש כי הפרוטוקול יופץ לכל הדיירים או יודלף לתקשורת.

 

תביעה נפרדת כבר הוגשה

 

בינתיים אתמול הוגשה תביעה נפרדת של חנן חדד, דייר בודד המשמש גם כראש הוועד במגדל, לבית המשפט המחוזי בתל אביב. סרטוני הווידאו שצורפו לתביעה חושפים מפלי מים של ממש בתוך הדירה אל מול קו הרקיע של תל אביב שנשקף מהחלונות הגדולים. "הנזילות הרבות הובילו לריח עובש בחדרים, התנפחות הפרקט שלא מאפשרת פתיחת דלתות, פטרת שחורה והצורך להרחיק את המיטות מקירות המסך, כאשר הנזילות לא מאפשרות להתקין וילונות להאפלה. כל עת שיורד גשם נשמע רעש של מים העוברים בצנרת בחוזקה שבאופן שלא מאפשר לישון בחדר", נטען בתביעה. לטענת חדד, הפתרון הזמני שניתן לו ולשכנים נוספים הוא שיכונם בדירות זמניות בקומה השלישית של הבניין.

 

בתביעה טוען חנן חדד כי מעבר לליקויים הקשים והנזילות שקיימים במרבית הדירות, במקרה שלו נמכרה לו גם דירת 5 חדרים בקומה השמינית של המגדל אף שבפועל מדובר בדירת 4 חדרים. בכל יתר קומות, מעל הדירה של התובע ומתחתיה, מדובר בדירות 4 חדרים בלבד. חדד תובע לא רק את חברת אלעד וא.מ.ת.ש השקעות גם את גל נאור באופן אישי לבטל את העסקה לרכישת הדירה עבורה שילם 4.6 מיליון שקל. התביעה הוגשה על ידי עורך הדין אמיתי אביעד ממשרד אביעד איטח ושות'.

 

נזילה באחת הדירות בפרויקט נזילה באחת הדירות בפרויקט

 

"קיבלנו דירת כלאיים"

 

"גל נאור הוצגה כאדריכלית בינלאומית", נטען בתביעה, "אבל בפועל קיבלנו דירת "כלאיים" בת 5 חדרים לא פונקציונלית, נטולת פינת אוכל תוך צמצום השטח המשותף בדירה באופן משמעותי. מסביב לאי שקיים במטבח ישנם רק ארבעה מקומות ישיבה ולכן אחד מבני משפחתו של התובע, שמתגורר בדירה עם רעייתו ושלושת ילדיהם, נאלצים לעמוד בתורנות ביניהם". בתביעה מתואר מהלך חתימת ההסכם מול היזם שהציע לתובע הטבה מיוחדת, אבל עם תנאי - ויתור על יכולת לבצע שינוי כלשהו בדירה ובתמורה קבלת חבילת הטבות ושדרוגים בשווי חצי מיליון שקל. התובעים הסכימו וכחלק מהסכם זה לא ניתנה להם האפשרות לבקר בדירה במהלך בנייתה .חדד טוען כי במהלך הבניה לא הורשה להיכנס לדירה בטענה מצד אלעד כי אין לכך כיסוי ביטוחי.

 

מגדל "פארק בבלי" הוא פרויקט דגל של תשובה ובתו גל נאור שנבנה לאחר מאבק קשה של תושבי גבעת עמל ג' בתל אביב ואשר הסתיים בפיצוי ששילמה אלעד למשפחות שהתגוררו בשכונה.

 

מקבוצת פלאזה-תשובה נמסר בתגובה: "טבעי הדבר כי בתקופת הבדק אשר באה מיד עם תום הבנייה ואכלוס המבנה, יתקבלו הערות ויצופו נושאים הדורשים טיפול. אנו נמצאים בקשר שוטף עם דיירי הבניין ומתייחסים לכל פנייה בכובד ראש ומטפלים באופן מיידי בכל הערה ובקשה של דיירינו. באשר לתביעתו של הדייר חנן חדד, מדובר בתובע סדרתי אשר כבר הפסיד ונמצא לא צודק בבית משפט בתביעה קודמת. התייחסות בנושא תועבר במסודר לגורמים הרלוונטים".

x