$
חדשות נדל

פרסום ראשון

בעקבות סערת השומות ברמ"י: מועצת מקרקעי ישראל תתקן את החלטתה בנושא

משרד המשפטים ורמ"י יעלו להצבעה בישיבה שצפויה להתקיים היום תיקון להחלטה הקודמת שהתקבלה בנוגע להשגות על שומה, וכן הצעת החלטה למינוי ועדה ציבורית שתבחן את סוגיית השמאות ברמ"י; לפי הערכות תהיה זו הישיבה האחרונה של כחלון בתפקיד שר האוצר

דותן לוי 14:2312.05.20

כחודש לאחר סערת השומות ברמ"י, צפויה מועצת מקרקעי ישראל להעלות בישיבתה היום (ג') הצעת החלטה חדשה, שתתקן את ההחלטה הקודמת שעוררה את זעמם של השמאים בכלל ושל השמאי הממשלתי אוהד עיני, בפרט. מסתמן כי המועצה שתתכנס היום תהיה האחרונה בה מכהן משה כחלון כשר האוצר.

 

 

ההחלטה שהתקבלה בישיבת המועצה שהתקיימה לפני כחודש מאפשרת לרמ"י שלא לפעול בהתאם להחלטות המתקבלות במסגרת ועדת ההשגות, ולטענת השמאי הממשלתי הפכה את החלטות הועדה להמלצה בלבד, והרשות היא זו שתחליט האם לקיימה או לא. כמו כן ניתנה לרמ"י היכולת לקבוע את הרכב הוועדה - החלטה נוספת לה התנגד השמאי הממשלתי. בעקבות הסעיפים הללו הגיב עיני בצעד חריג, כשבמכתב שהעביר לנוגעים בדבר הכריז כי אין בכוונתו לדון בהשגות במתכונת הנוכחית.  

חיים מסילתי ואוהד עיני חיים מסילתי ואוהד עיני צילום: מרסלו אילת

 

בדברי ההסבר להצעת ההחלטה בישיבת המועצה שתתקיים היום נכתב, כי לאחר אישור ההצעה הקודמת "התנהל דין ודברים בין הרשות לבין משרד המשפטים בנוגע לחלק מהסעיפים שתוקנו במסגרת ההחלטה. בסופו של יום הושגה הסכמה בדבר תיקון ודיוק חלק מהסעיפים שתוקנו במסגרת התיקון האחרון וכן הקפאתם של סעיפים אחרים".

 

בין התיקונים: הקפאת הסעיף לקביעת זהות חברי הוועדה, הבהרת הסעיף הנוגע לסמכותה של הרשות לעדכן את השומה במסגרת הליכי השגה בפני ועדת ההשגות, עיגון האפשרות לשמאי הממשלתי למנות לו ממלא מקום בועדה, ושינויים נוספים. בנוסף, המועצה שתתקיים היום תעלה הצעת החלטה לגבש ועדה ציבורית אשר תדון בסוגיית השמאות במקרקעיי ישראל, לרבות בעניין הליכי ההשגה.

 

בתוך כך, גם לנוסח החדש יש הסתייגויות רבות, בהן של יו"ר לשכת השמאים חיים מסילתי, אשר העביר למועצה מכתב ובו הערות הנוגעות לסעיפם השונים שהוחלט לתקן. כך למשל, לגבי ההצעה לגבש ועדה שתדון בסוגיית השמאות כותב מסילתי, כי "ההצעה להקמת ועדה הנה מועילה וטובה", אך בהמשך מעיר כי "הרכב הוועדה המוצע אינו מאוזן ואין בו נציגות לגורמי המקצוע... ולכן מוצע להוסיף נציגים של לשכת שמאי המקרקעין".

 

לגבי תיקון שמגדיר כי ועדת ההשגות תוכל לקבוע במקרים מסוימים כי מדובר בסוגיה משפטית ולא שמאית, מעיר מסילתי כי "הדבר עלול לפתוח פתח לבעיה - הרשות עלולה לקבוע כי סוגיות שמאיות הן משפטיות, ולא רק סוגיות משפטיות גרידא, ובכך בעצם למנוע דיון שמאי".

 

לדברי דודו קוכמן, מזכ"ל האיחוד החקלאי, "תיקון פרק השמאות בטיוטת הצעת ההחלטה של מועצת מקרקעי ישראל מבליט את ניגוד העניינים של רשות מקרקעי ישראל כמונופול שמהווה גורם עיקרי ובלעדי לעליית מחירי השוק. המנהל צריך להתרכז בניהול הקרקע ולא בנושאים שגורמים אחרים מופקדים עליהם מקצועית. התיקון שמגיע למועצה רק כחודש אחרי תיקון קודם מבליט את היעדר יכולתם של חברי המועצה לקבל החלטות מושכלות כמו גם לפקח על רשות מקרקעי ישראל, דבר שעלה בדו"ח מבקר המדינה לאחרונה".

x