$
חדשות נדל"ן

חידוש נדל"ני: החצר ציבורית, אך החניון מתחתיה ישויך לדיירים

השינוי בתוכנית פרויקט פינוי בינוי בשכונת קריית משה בירושלים נעשה תוך שימוש בעירוב שימושים ובחוק תלת ממד. ייהרסו ויפונו 32 יחידות דיור בשני מבני שיכון ישנים ובמקומם ייבנה מגדל מגורים ובו 130 דירות ב-32 קומות ובתוכו גם גן ילדים וספרייה עירונית

דותן לוי 13:0907.05.20
הוועדה המחוזית ירושלים אישרה למתן תוקף של תוכנית לפרויקט פינוי בינוי, שנחשב עדיין לחריג בנוף המקומי. הפרויקט יעשה שימוש בחוק תלת ממד, כך שתת-הקרקע רשומה על שמות הדיירים ויוקם בה חניון תת-קרקעי פרטי לדיירי הבניין החדש, ואילו חצר הבניין במפלס הקרקע תעבור לרשות העירייה ותשמש כשטח ציבורי פתוח.

 

הפרויקט ממוקם בצומת הרחובות פרבשטיין ומרדכי איש שלום בירושלים, ובמסגרתו ייהרסו ויפונו 32 יחידות דיור בשני מבני שיכון ישנים. במקומם ייבנה מגדל מגורים ובו 130 דירות ב-32 קומות - 29 קומות מגורים מעל קומת קרקע כפולה ומעל קומת חניון תת-קרקעי.

 

פרויקט פינוי בינוי בקריית משה. שימושים מעורבים פרויקט פינוי בינוי בקריית משה. שימושים מעורבים צילום: טיטו אומן אדריכלים

התוכנית מתפרסת על שטח של 3.6 דונם, כאשר חצר הבניין תהפוך לציבורית ותועבר לרשות העירייה. בנוסף, ייבנו בקומת הקרקע מבני ציבור: ספרייה עירונית וגן ילדים בשטח כולל של כ-450 מ"ר, וכן חזית מסחרית. התוכנית כוללת גם חידוש של מגרש ספורט ובית ספר סמוכים.

 

התוכנית קודמה בידי משרד טיטו-אומן אדריכלים עבור חברת משהב. לדברי אדריכל יואב אומן ממשרד טיטו-אומן אדריכלים, "הפרויקט יחדש את המרחב הציבורי וישדרג את רמת השירותים העירוניים. בנוסף לגן הילדים ולספרייה, המשולבים באופן אינטגרלי במבנה ומשרתים את הציבור הרחב, השכילו הוועדה המחוזית ועיריית ירושלים לעשות שימוש בחוק החדש, המאפשר רישום רב-שכבתי בקרקע שבו מפלס הפיתוח הוא שטח מגונן ציבורי לרווחת הכלל בעוד תת-הקרקע משמשת כחניה בבעלות פרטית". עוד אומר אומן, כי כשהתוכנית יצאה לדרך חוק תלת-ממד עדיין לא היה בתוקף, ותוך כדי קידומה הוחלט לשנות אותה.

 

 

מנכ"ל משהב איציק דיעי מסר כי "השימושים המעורבים שאושרו בתוכנית הם דוגמה לשילובים המתאפשרים רק בעקבות קידום תוכניות פינוי בינוי המתחשבות בצורכי הציבור, ומביאות בחשבון את השירותים והצרכים שהתעוררו במרוצת השנים בשכונה הוותיקה. אמנם ההתקשרות הישירה היא עם בעלי הזכויות במתחם, אולם בבואנו לבחון חלופות תכנון עלינו תמיד להרחיב את המבט ולשאוף להשפיע בצורה חיובית על השכנים ועל השכונה, ואני סבור שהדבר נעשה בצורה מיטבית גם בפרויקט הזה".

x