$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

המדינה החלה לייקר את הקרקע במחיר למשתכן

מטה הדיור העניק לרשות מקרקעי ישראל אישור חריג לעדכן כלפי מעלה את מחיר הקרקע ואת מחירי המקסימום לדירות במכרזים שייסגרו בשבוע הבא בחיפה ובבת חפר

אמיתי גזית 08:1912.02.20

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) החלה לגבש מהלכים לריסון ההנחות שקבלנים יוכלו להציע במחיר למשתכן, וצעדים ראשונים כבר ננקטים בשטח בדמות עדכון כלפי מעלה של מחירי הקרקע. עד כה מחיר הקרקע במכרזים אלה נגזרו משומות שערך השמאי הממשלתי ב־2015, המועד שבו הושקה מחיר למשתכן, וכעת לראשונה, בשלושה מכרזים שצפויים להיסגר בשבוע הבא, המחירים נגזרו משומה שנערכה בסוף 2019, ומגלמת את עליית המחירים שחלה בענף בחמש השנים האחרונות. הצעדים הללו נועדו לצמצם פערים בגובה ההנחות שהקבלנים מציעים לזוכי מחיר למשתכן.

 

 

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי במכרזים הללו העלתה רמ"י ב־107%-70% את מחיר הקרקע, וכן העלתה ב־13%־10% את המחיר המקסימלי שבו היזמיות רשאיות למכור את דירות מחיר למשתכן (אך בכל מקרה גובה ההנחה לא יפחת מ־200 אלף שקל לדירה בהשוואה לשוק החופשי). שני העדכונים האלה צמצמו הן את גובה ההנחה לזוכי ההגרלות והן את הרווח לקבלנים.

 

 

 

במבואות הדרומיים של חיפה ייסגרו בשבוע הבא שני מכרזים: לבניית 164 דירות מחיר למשתכן ו־71 דירות שוק חופשי. מחיר הקרקע לפני העדכון היה 29.5 מיליון שקל, ולאחריו זינק ב־76% לסכום של 52.5 מיליון שקל. מכרז אחר באותו מתחם כולל שני מגרשים, שבכל אחד מהם 249 דירות מחיר למשתכן ו־107 דירות לשוק החופשי. לפני העדכון מחיר כל מגרש היה כ־41 מיליון שקל, ולאחריו חל זינוק של 80% לסכום של 74.3 מיליון שקל.

 

בבת חפר ייסגר מכרז לשלושה מגרשים, שכוללים יחד 299 דירות מחיר למשתכן ו־172 דירות לשוק החופשי. באחד המגרשים חל זינוק של 107% לסכום של 20.7 מיליון שקל, בשניים האחרים המחיר זינק ב־80% וב־70%.

 

בעקבות עדכון השומה עלו גם המחירים המקסימליים של דירות מחיר למשתכן ב־10%־13%: בבת חפר הוא עלה מ־8,000 שקל למ"ר ל־8,800 שקל למ"ר; בחיפה המחיר המקסימלי עלה מ־9,500 שקל למ"ר ל־10,800 שקל למ"ר.

 

תג המחיר שרמ"י מצמידה לקרקע הוא שילוב של ערך הקרקע והנחה מסוימת. במגרשים ששוויים עד 150 אלף שקל לדירה ניתנת הנחה של 80%. במגרשים יקרים יותר ניתנת הנחה קבועה של 120 אלף שקל לדירה. במתחמים בחיפה ובבת חפר עדכון ערכי הקרקע גרם לשינוי במדרגת ההנחה, וזו הסיבה לזינוק החד במחיר.

העדכונים והשינויים הללו במחיר למשתכן נולדו בעקבות מכרזים שבהם זכתה חברת שיכון ובינוי, שהציעה למכור דירות לזכאים בהנחה שמגיע למיליון שקל בהשוואה למחיר דירות דומות בשוק החופשי.

 

מועצת מקרקעי ישראל תתכנס בתחילת מרץ ותדון בצעדים אלה של ייקור הקרקע ובצעדים נוספים בכיוון זה, ואם תאשר אותם הם יחולו באופן גורף על כל מכרזי מחיר למשתכן. משום שהמכרזים בבת חפר וחיפה נסגרים לפני מועד התכנסות המועצה, רמ"י קיבלה אישור חריג מוועדה במטה הדיור לבצע את העדכון. עד מועד הישיבה נסגרים עוד כמה מכרזים, וההערכות הן כי גם הם יעודכנו בהתאם.

x