$
חדשות נדל"ן

בונים לכם מגדל מול הבית? האפליקציה שתאפשר להשפיע על תהליכי התכנון בארץ

ארגון הגג של ארגוני הסביבה השיק אפליקציה שנועדה להנגיש את הליכי התכנון באופן שיאפשר לתושבים לנסות להשפיע בזמן על הוועדות - עוד לפני שהדחפורים עולים על הקרקע

בילי פרנקל 13:5510.02.20

קמתם בוקר בהיר אחד וגיליתם שפרויקט בנייה או תשתיות עומד לקום מחוץ לבית מגוריכם ולפגוע באיכות חייכם? אפליקציה חדשה מבקשת לשנות את המצב באופן שיאפשר לכל אחד להשפיע על תהליכי התכנון וקבלת ההחלטות, עוד לפני הגעת הדחפורים לשטח, כך נודע לכלכליסט.

 

 

 

האפליקציה, שנקראת "וועדה פתוחה", מושקת בימים אלו על ידי ארגון הגג של ארגוני הסביבה, "חיים וסביבה". הנתונים המופיעים בה שאובים מאתר של מנהל התכנון. המטרה – להנגיש את הליכי התכנון בכל הארץ, באופן שיאפשר לתושבים לנסות להשפיע בזמן שההליך עוד בעיצומו ולפני שהדחפורים עולים על הקרקע.

 

פועלים בפרויקט בנייה פועלים בפרויקט בנייה צילום: נעה קסלר

 

המידע בפלטפורמה מתומצת לרמה של "מה צריך לדעת" כולל הוראות, מיקום ומטרות התכנית, עם קישור למידע המלא באתר מנהל התכנון עבור מי שרוצה הרחבות. במסגרת זו, המשתמשים יוכלו לעיין בתוכניות הרלוונטיות עבורם באפליקציה, להעיר את הערותיהם ולהציע הצעות. אלו יועלו לדיון בוועדות התכנון המחוזיות והארציות ידי נציגי ארגוני הסביבה החברים בוועדות אלו, בהתאם לשיקול דעתם. ארגוני הסביבה החברים בוועדות הם בעיקר מהחברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, צלול והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה.

 

עד כה, כדי לדעת אילו פרויקטים עתידים לקום ומה היקפם, לא כל שכן להשפיע עליהם – נדרשה הבנה לא קטנה בהלכות תכנון ובנייה. קיימת אמנם חובה ליידע את הציבור בדבר תוכניות שכאלה, אבל ההודעות אודותיהן מתפרסמות בעיתונות ובשלטי רחוב גדולים ולבנים, תחת הכותרת: "הודעה בענייני תכנון ובנייה", וכוללות הרבה מספרים וראשי תיבות שאינם מובנים לאזרח מן השורה.

 

מנהל הפרויקט אהרון פורת, מספר כי המערכת פותחה לאחר שזיהו בהשתתפות של ארגוני הסביבה בוועדות התכנון, פוטנציאל ליצור שיתוף ציבור אפקטיבי בתהליכי קבלת החלטות תכנוניות. "כיום, שיתוף ציבור בתחום התכנון והבנייה נעשה רק בשני הקצוות של התהליך - בצד היידוע ובצד ההתנגדויות" מוסיף פורת. "מצב זה גורם לריבוי התארגנויות מחאה כנגד תוכניות בכל רחבי הארץ, לשחיקת אמון הציבור במוסדות התכנון והבניה ולבזבוז זמן וכספי ציבור.

 

"באמצעות השימוש בפלטפורמת 'וועדה פתוחה', הציבור הרחב יוכל לקבל עדכונים בזמן אמת מדיוני הוועדות לתכנון ובניעה, להביע את עמדתו בצורה ממוקדת ספציפית לתוכניות שעליהן הוועדות נדרשות לקבל החלטות ובזמן הרלוונטי לפני מועד קיום הישיבה שבה יתקבלו ההחלטות, ובאופן שיגיע לידיעת נציגי ונציגות הארגונים היושבים בוועדות וכך להשפיע באופן אפקטיבי על התהליך.

 

בחברה להגנת הטבע בירכו על היוזמה. "בוועדות התכנון והבנייה מתקבלות החלטות בעלות משמעות לדורות, הן בהחלטות בקנה מידה רחב ומשמעותי כמו תכניות מתאר, הקמה של שכונות חדשות וכדומה, והן החלטות ברזולוציה נמוכה יותר - כמו מסלול של כביש, גודל הפארק שיהיה בשכונה וכדומה", אומרים שם. "השתתפות מיודעת ואפקטיבית בתהליכי קבלת ההחלטות יגרמו לכך שההחלטות ישקפו טוב יותר את האינטרס הציבורי ויהיו לטובת האזרחים".

 

איך זה עובד? נכנסים לאתר ולאחר הרשמה יש לבחור מאילו ועדות לקבל התראות ובעת פרסום סדר יום חדש לישיבת הוועדות שנבחרו, יקבלו אימייל עם רשימת התכניות שיועלו לדיון. המשתמשים יוכל להיכנס ישירות לתכנית עצמה מהמייל ולהוסיף התייחסות בתיבת טקסט המופיעה בתחתית העמוד. יום לפני מועד קיום הישיבה יישלח סיכום ההתייחסויות שפורסמו לנציגי הארגון הסביבתי היושבים בוועדה, שיוכלו להעלות את הדברים בהתאם לשיקול דעתם. פורת מוסיף כי המשתמשים יקבלו עדכון באשר להצעה או הערה שהגישו.

x