$
מחיר למשתכן

החלה הבנייה בשכונת הנרקיסים: הזדמנות אחרונה לדירה באזורי הביקוש?

על אדמות צריפין החלה בניית הפרויקטים הראשונים בשכונה החדשה שבמזרח ראשון לציון. בקבוצת MORE, מהיזמים הראשונים במקום, מסבירים מדוע הם כל כך מאמינים בשכונה

מאת רונן ניב 09:1606.04.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

לאחר שמיצבה עצמה בשנים האחרונות כאחת הערים המבוקשות למגורים ולהשקעות, עושה ראשון לציון עוד צעד בדרך להפיכתה לעיר השלישית בגודלה בישראל ולמרכז התעסוקה השני בגודלו. החזון העירוני משתקף היטב בתוכנית המתאר שאושרה ב-2017 ומבקשת להיערך לזינוק במספר תושביה – מ-250 אלף כיום ל-340 אלף תושבים בתוך כעשור.

 

במסגרת התוכנית הושם דגש על חיבור בין חלקי העיר ופיתוח מגוון מוקדי מסחר, תעסוקה ועסקים בהיקף של כ-8.5 מיליון מ"ר, ובהם מתחם ה"אלף" שנבנה על הדיונות שממערב לנתיבי איילון. את המענה לגידול הצפוי באוכלוסייה צפויים לתת למעלה מ-30 אלף יחידות דיור שיוקמו בתחומי העיר.

 

הכיוון מזרחה

אחד ממוקדי הבנייה המרכזיים נמצא דווקא במזרח ראשון לציון - אזור שבמשך שנים ארוכות זוהה בעיקר עם השכונות הפחות נחשקות של העיר. בדומה למטרפולונים רבים ברחבי העולם, בהם אזורים ישנים ואפרוריים משנים את פניהם מקצה לקצה, גם מזרח ראשון לציון מתעורר כעת לחיים חדשים ובונה לעצמו מוניטין כאחד מאזורי הביקוש הגדולים בגוש דן.

 

את הבשורה (עתודת הקרקע של 3,700 דונם), מספק מתחם צריפין ממנו פונו כבר מרבית בסיסי צה"ל, ובשטחו – המחולק בין ראשון לציון ובאר יעקב – יתרוממו במהלך השנים הבאות שכונות חדשות עם אלפי יחידות דיור, שיציעו סביבות חיים שלמות המשלבות מבני מגורים מרכזי מסחר, מוסדות חינוך ומבני ציבור. התושבים העתידיים ייהנו גם מריאות ירוקות ופארק מטרופוליני, שיתחבר לגן בעברית (הפארק העירוני של ראשון לציון) ויציע שטחים פתוחים למכביר עם פעילויות פנאי וספורט לכל המשפחה.

 

מחנה צריפין. על שטחו יוקמו אלפי יחידות דיור חדשות  מחנה צריפין. על שטחו יוקמו אלפי יחידות דיור חדשות צילום: י.קורן

 

במתיחת הפנים שעובר כעת מזרח העיר, מי שמרכזת אליה תשומת לב רבה היא שכונת הנרקיסים הנבנית על החלק הדרום מערבי של אדמות צריפין, וכבר היום מסומנת כאחת משכונות הדגל של ראשון לציון המתחדשת. בשכונה יוקמו כ-4,000 יחידות דיור בבנייה מרקמית, עם שטחים פתוחים בין מתחמי המגורים, ומיזמים מיוחדים שבמסגרתם ישוחזרו וישומרו אתרי מורשת שהוקמו באזור עוד בתקופת ראשית ההתיישבות הציונית.

 

"שכונת הנרקיסים נמצאת ב'לב המזרח החדש' והיא תוכננה בהתאם לחשיבה אורבנית עדכנית", אומרים בעיריית ראשן לציון. "השכונה תתאפיין ברשת רחובות עם בינוי אינטנסיבי סביב צירי תחבורה ראשיים, עירוב שימושים בעיקר באמצעות מוקדי תעסוקה ומסחר לניצול מיטבי של הקרקע – באמצעות בנייה לגובה. בימים אלו מתוכננת מערכת התחבורה הציבורית שתשרת את השכונה ותהווה מנוף לפיתוח בר-קיימא, בדגש על הולכי הרגל, שבילי אופניים ואיכות חיים".

 

לטובת הדיירים יועמדו כל שירותי הקהילה הנדרשים ובהם בתי ספר וגני ילדים, מרפאות, בנקים, סניף דואר, תחבורה מסודרת ומוקדי מסחר, בילוי ופנאי. פן חדשני נוסף בשכונת הנרקיסים גלום בטכנולוגיה המתקדמת שתוטמע בתשתיותיה. כך למשל, מתחת לשכונה תפעל מערכת פנאומטית תת-קרקעית לפינוי אשפה, כך שלא תהיה תנועת משאיות זבל ברחובות.

 

להיות ראשונים

את הפוטנציאל הרב הטמון באזור בכלל ובשכונת הנרקיסים בפרט, ידעה לזהות עוד בשלבים הראשונים קבוצת MORE – בראשות היו"ר חנן מור והמנכ"ל אבי מאור - שבונה בה את פרויקט MORE נרקיסים. זהו פרויקט שכולל שלושה מגדלים בני 22 קומות כל אחד ובסך הכל 254 יחידות דיור – 181 יחידות דיור מתוכן מיועדות לזוכי תוכנית מחיר למשתכן, ועוד 73 יחידות דיור שמיועדות לשוק החופשי. בנוסף יכלול הפרויקט 2,100 מ"ר של שטחי מסחר, עם חנויות ועסקים במפלס הרחוב.

 

העבודות בשכונת הנרקיסים. טכנולוגיה מתקדמת תוטמע בתשתיותיה העבודות בשכונת הנרקיסים. טכנולוגיה מתקדמת תוטמע בתשתיותיה צילום: רמי חכם - צילום חכם

 

כחלוצת הפעילות בשכונה הנרקיסים, ניצב הפרויקט של קבוצת MORE בקו הראשון, ממש בכניסה אליה מכיוון מערב. המשמעות: נגישות קלה יותר לצירי תנועה מרכזיים ובהם כביש 431 כביש 44 וכביש 6. למתניידים באמצעות התחבורה הציבורית, הליכה של דקות ספורות תוביל לתחנת הרכבת ראשונים. "הראשוניות של הפרויקט באה לידי ביטוי בארבעה אלמנטים של 'יותר'", מבהיר יוסי קורן, סמנכ"ל השיווק של קבוצת MORE. "יותר קרוב - ראשונים גם ליציאה גוש דן וגם למרכז העיר; יותר נוף - דירות בקו הראשון הנהנות מנוף פתוח לחוף הים ולהרי ירושלים במזרח; יותר צעיר – חיים עירוניים ליד מתחמי בילוי וקניות; יותר גמיש – תנאי תשלום נוחים במיוחד, 20% בעת חתימת החוזה והשאר לקראת האכלוס".

 

"מעבר לכל אלה, המגדלים שלנו יציעו סביבת חיים עשירה לקבוצות בחתך אוכלוסייה נרחב", מסביר קורן. "חלק מהדירות נמכרו כבר במסגרת תוכנית מחיר למשתכן לזוגות צעירים ולמשפחות בתחילת דרכן, שהבינו את גודל ההטבה וההזדמנות בפרויקט המציע מגורים בסטנדרט כה גבוה ובאזור ביקוש שכזה".

 

חלון הזדמנויות שלא יחזור

לפרויקט מגיע גם קהל יעד מהשוק החופשי, רובו מורכב מתושבי ראשון לציון והערים הסמוכות לה בת ים, רחובות, נס ציונה ובאר יעקב. "מדובר במשפרי דיור שמבקשים לעבור לדירות גדולות ומרווחות יותר או במצמצמי דיור – משפחות בהן הדור הצעיר עזב את הקן וההורים כבר לא זקוקים לדירות ענק", מרחיב קורן. "המשפחות הללו מבינות שנוצר כאן חלון הזדמנויות לזמן מוגבל בעקבות פינוי צריפין ופיתוח מזרח העיר, וכי אם הן יישבו על הגדר וימשיכו להמתין – האופציה הזו פשוט תתנדף".

 

פרויקט MORE נרקיסים. שילוב אופטימלי בין פרטיות הדיירים לאקלים אורבני ותוסס פרויקט MORE נרקיסים. שילוב אופטימלי בין פרטיות הדיירים לאקלים אורבני ותוסס הדמיה: 3d

 

כמיזם המבקש לשלב בין שקט ופרטיות לדיירים מצד אחד, ובין אקלים אורבני ותוסס מצד שני, הוקפד בהליך התכנוני על הפרדה מוחלטת בין קומת הרחוב – שתהווה חלק משדרות ירושלים ותציע שורה של מקומות בילוי, חנויות ובתי קפה – ובין קומות המגורים. כחלק מהפרדה זו על גג מפלס החנויות תוקם רחבת משחק ופנאי, כשלמעלה מ-300 מ"ר של פינות ירוקות יועמדו לרשות הדיירים. העבודות התשתית בפרויקט כבר יצאו לדרך, והן מתנהלות בקצב גבוה.

 

השלמת העבודות ואכלוסה של שכונת הנרקיסים צפויים אמנם להימשך קצת יותר משנתיים אבל כבר כעת פועלים בעירייה בכדי להקל על תהליך המעבר של הדיירים החדשים: "לצורך העניין הקימה העירייה מערך ייחודי", מסבירים שם. "המערך יפעל לקליטת התושבים עוד טרם הגעתם לשכונה, תוך לימוד יסודי של צורכיהם והתארגנות בהתאם".

 

MORE נרקיסים – תעודת זהות

הפרויקט: 3 מגדלים בני 22 קומות עם 254 יחידות דיור ו-2,100 מ"ר שטחי מסחר

המיקום: שכונת הנרקיסים, ראשון לציון

התמהיל: דירות 5 חדרים, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים של 5 ו-6 חדרים

המחירים: החל מ-2.45 מיליון שקל לדירת 5 חדרים

האכלוס: אוקטובר 2022

החברה היזמית: קבוצת MORE השקעות בע"מ

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן