$
חדשות נדל"ן

עיריית גבעתיים מציגה: שיטת לא מצליח בגביית היטלי השבחה

ניסיון נוסף של עיריית גבעתיים לגבות היטל השבחה על מיזם תמ"א 38 נדחה על ידי ועדת הערר

דותן לוי 08:0616.12.19

עירית גבעתיים הפסידה בניסיון נוסף לגבות היטל השבחה על פרויקט תמ"א 38 במסלול של הריסה ובנייה, כך עולה מהחלטה של ועדת הערר במחוז תל אביב לפיצויים והיטלי השבחה. מדובר במבנה ברחוב צה"ל 14 שנמכר בחלקו ליזם וחלק אחר שלו נותר בידי הדיירים. לטענת העירייה, יש לגבות עבור המבנה המתוכנן היטל השבחה בשל ניצול זכויות שלא על פי התמ"א ובשל המכירה החלקית של הקרקע ליזם.

 

 

הוועדה ציינה בהחלטתה כי יש לראות את הזכויות המנוצלות מכוח התוכניות התקפות (כגון תב"ע) כאילו ניתנו מכוח תמ"א 38. הוועדה הסתמכה על החלטה אחרת שניתנה ב־2016 לגבי פרויקט אחר בגבעתיים, שגם בו ביקשה העירייה לגבות היטל השבחה. היא גם עסקה בשאלה אם ההסכם שערכו הדיירים עם היזם מהווה מימוש של הקרקע, שעליו יש לגבות היטל השבחה. בעניין זה כתבה שמטרת ההסכם היא הריסת הבניין ובנייתו מחדש בהתאם לתמ"א 38, כשבמקרה זה היזם מצטרף אליהם כבעל זכויות בקרקע. "עמדת הוועדה המקומית לפיה עריכת ההסכם כשלעצמה מהווה מימוש זכויות במקרקעין תוצאותיה חיוב שגוי ומנוגד לדין בהיטל השבחה", ציינה ועדת הערר בהחלטתה.

 

עו"ד מיטל טויסטר רוזנטל ממשרד עפר טויסטר עורכי דין, שייצגה את היזם בהליך זה ואת היזם בהליך הקודם: "אני מקווה שבכך יבוא הקץ לניסיונותיה של הוועדה המקומית גבעתיים לגבות היטלי השבחה שלא כדין ולגרום להשתת תשלומים מיותרים על תושביה כמו גם עינויים במסגרת הליך תכנוני". מעיריית גבעתיים לא נמסרה תגובה.

 

 

ראש עיריית גבעתיים רן קוניק. ניסה לסטות מנוהלי התמ"א ראש עיריית גבעתיים רן קוניק. ניסה לסטות מנוהלי התמ"א צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x