שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

מייצגת מול שמאים מכריעים - וממנה אותם

פנינה אבן חן מהוועדה למינוי שמאים מכריעים הפרה הסכם ניגוד עניינים שאוסר לייצג לקוח מול שמאי מכריע. אחד השמאים שנבחרו - בכיר שאיפשר לה להמשיך בכהונתה

אמיתי גזית 08:1124.07.19

חשש לניגוד עניינים בהליך בחירת שמאים מכריעים שהסתיים בתחילת החודש. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי פנינה אבן חן, נציגת לשכת השמאים בוועדה המייעצת לשר המשפטים - שתפקידה לבחור את השמאים המכריעים ולפקח עליהם - ייצגה בשנה שעברה לקוחות בתיקים שנדונו בפני שמאים מכריעים. זאת אף שבמסגרת הסדרי ניגוד העניינים שעליהם חתומים שמאים החברים בוועדה, הם מתחייבים לא לייצג לקוחות בפני שמאי מכריע.

 

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי. "אמון מוחלט בפעילות הנציגות בוועדה המייעצת" יו"ר לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי. "אמון מוחלט בפעילות הנציגות בוועדה המייעצת" צילום: גלעד ארצי

 

מלבד זאת, אחד מ־14 השמאים המכריעים שנבחרו על ידי הוועדה המייעצת היה אלי כהן, ראש בית הדין של לשכת שמאי המקרקעין - שבפברואר השנה ביטל את הבחירות לנציגי הלשכה לוועדה המייעצת, ובכך איפשר לאבן חן ולנציגת הלשכה השנייה גבאלי עאידה עדאלה להמשיך בתפקידיהן ללא בחירות, ולהשתתף בדיוני הוועדה שבחרה בו לשמאי מכריע.

 

דחייה למועד לא ידוע

 

אבן חן, שמכהנת בוועדה מיולי 2014, ייצגה במהלך כהונתה ארבעה לקוחות במחלוקות שנדונו בפני שמאי מכריע.

 

שלושה מהתיקים עסקו בשומות היטל השבחה שהוציאה עיריית הוד השרון לבעלי מגרשים בשטח של 8 דונם שהופשר לבנייה ברחוב נטעים בצפון מזרח העיר. שלושתם קיבלו ב־2016 היטל השבחה זהה של 185 אלף שקל כל אחד, לאחר שכל אחד מלקוחותיה מכר במרץ 2016 מגרש בן 125 מ"ר תמורת 250 אלף שקל. הדיון עבר להכרעת השמאי המכריע אמנון נזרי, שלאחר עיון בחוות הדעת של אבן חן הפחית לכל אחד מהמוכרים 79 אלף שקל.

 

התיק הרביעי עסק במכירת מגרש ביהוד תמורת 3.2 מיליון שקל. הוא נדון בפני השמאית המכריעה דורית פריאל, ואבן חן ייצגה את בעלי המגרש.

 

מוסד השמאי המכריע נקבע בתיקון לחוק התכנון והבנייה מ־2008. השמאים המכריעים משמשים כמעין שופטים במחלוקות על מאות אלפי שקלים, ולעתים מיליוני שקלים, בין עירייה ובעלי נכסים על גובה היטלי השבחה.

 

אתר בנייה אתר בנייה צילום: זהר שחר

 

תקופת כהונתו של שמאי מכריע היא עשר שנים או עד הגיעו לגיל 70. השמאים המכריעים נבחרים על ידי ועדה מייעצת לשר המשפטים, שכוללת תשעה חברים, ובהם יו"ר מועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים, השמאי הממשלתי הראשי, נציג התאחדות הקבלנים, נציג אחת העיריות הגדולות ושני נציגים של לשכת שמאי המקרקעין.

בחודשים הקרובים יפרשו שלושה שמאים ותיקים, ועם הצטרפות 14 השמאים החדשים יהיו בסך הכל 27 שמאים מכריעים. ב־12 במרץ היתה אמורה להיערך בלשכת שמאי המקרקעין הצבעה לבחירת נציגי הלשכה בוועדה המייעצת, שבוחרת את השמאים המכריעים ומפקחת עליהם. אבל בחירות אלה בוטלו לאחר שב־25 בפברואר בית הדין של הלשכה, שבראשו יושב כאמור אלי כהן, קבע כי רשימת המועמדים לתפקיד לא פורסמה בזמן, לפחות 90 יום לפני הבחירות, כנדרש בתקנון. יום לאחר שבית הדין פרסם את המלצתו, הודיע יו"ר הלשכה חיים מסילתי כי דוחה את הבחירות למועד בלתי ידוע. בעקבות מהלכים אלה נשארו פנינה אבן חן וגבאלי עאידה עדאלה בתפקידן כנציגות הלשכה בוועדה, והיו שותפות לבחירת אלי כהן לשמאי מכריע.

 

"אין לי תשובה לזה"

 

"אם הבחירות היו מתקיימות במועדן המקורי, לא היינו עומדים בתקנות משום שהיה צריך לפרסם 90 יום מראש את שמות המועמדים", אמר אלי כהן ל"כלכליסט".

 

לשאלה מדוע לא פורסמו שמות המועמדים מוקדם יותר, השיב: "זה קרה בלי משים, אין לי תשובה לזה. נדרשנו רק לבחון אם ניתן לקיים את הבחירות במצב הנוכחי. אנו רק נותנים התייחסות לפרשנות התקנון".

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "הטענות המועלות בפנייתך לא היו ידועות לגורמים הרלוונטיים עד סיום הליכי המכרז. הנושא מצוי כרגע בבדיקה".

 

מלשכת שמאי מקרקעין נמסר: "הלשכה נותנת אמון מוחלט הן בפעילות נציגותיה בוועדה המייעצת, פנינה אבן חן וגבאלי עאידה־עדאלה, אשר מכהנות נאמנה בתפקיד זה שנים, והן בפעילות הוועדה המייעצת בכלל.

 

"עם זאת, הלשכה אינה אחראית על אופן ההתקשרות הישיר בין הנציגים לוועדה המייעצת, התקשרות אשר נעשית ישירות בין הנציגים לבין מועצת שמאי המקרקעין ומשרד המשפטים".

 

פנינה אבן חן סירבה להגיב.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x