$
חדשות נדל"ן

לקחתם משכנתא במזרחי טפחות? לא תצטרכו להגיע לטאבו לרשום את הדירה

לא רק הערת אזהרה מקוונת: מעתה ניתן יהיה לבצע רישום גם של עסקאות מכר - שניטלה בהם משכנתא מבנק מזרחי טפחות - מבלי להגיע ללשכת רישום המקרקעין

בילי פרנקל 16:1727.03.19

הרפורמה הדיגיטלית ברישום המקרקעין הושלמה היום (ד'), עם השקתו של שירות המאפשר להגיש שטר משכנתא באופן מקוון לטאבו.

זאת בהמשך לשיתוף פעולה שנחתם לאחרונה בין הטאבו (רישום והסדר מקרקעין) שבמשרד המשפטים לבין בנק מזרחי טפחות. במשרד ציינו כי בכך הושלם תהליך הפיכתו של רישום הדירה לאינטרנטי ומקוון, ומעתה יהיה ניתן לבצע עסקאות מכר גם בנכסים שיש לרשום עליהם משכנתא, מבלי להגיע למשרדי הטאבו.

 

אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות צילום: אבשלום ששוני

 

הטאבו השיק כבר לפני כשנתיים שירות רישום הערת אזהרה באופן מקוון, ולפני כשנה נפתחה לעורכי הדין האפשרות לבצע עסקאות מכר דיגיטליות. עם זאת במשרד מציינים כי בפועל, רק 20%-25% מעסקאות המכר בוצעו במלואן באופן מקוון, מאחר שלא ניתן היה להגיש באופן מקוון את שטר המשכנתא לצורך השלמת עסקת המכר והעברת הבעלות על הנכס.

 

כדי לאפשר את שיתוף הפעולה מול מזרחי טפחות, תקנות המקרקעין תוקנו בשנת 2017 ונוספה אפשרות להכיר בשטר המשכנתא כשטר מקורי, גם אם תהיה בו חתימה מקורית אחת או יותר. כפי שנקבע בהסכם, הבנק יחתום על שטר המשכנתא באופן ידני והוא יימסר ללקוחות באופן פיזי. עורך הדין בעסקה יחתים את הממשכנים, יסרוק את שטר המשכנתא, יאמת את חתימתם של הממשכנים בחתימה אלקטרונית ויעבירו לטאבו בממשק המקוון הקיים.

 

לצורך השלמת התהליך ועל מנת לוודא כי לא נעשו שינויים בשטר המשכנתא הפיזי שנמסר ללקוח, פיתח אגף מערכות מידע במשרד המשפטים מערכת טכנולוגית שמעבירה את השטר הסרוק החתום אלקטרונית לבנק, ובמקביל פותחה בבנק מערכת שמנתבת את השטרות לסניף הבנק הרלוונטי.

 

מנהל זרוע המשכנתאות וסגן מנהל החטיבה הקמעונאית בבנק מזרחי טפחות אורי יוניסי, הסביר שכעת, מסמכי רישום המשכנתה יתקבלו בבנק כמסמכים דיגיטליים חתומים אלקטרונית ישירות מהרשם, והלקוח לא יידרש להגיע לסניף הבנק על מנת להמציא את המסמכים.

 

במשרד המשפטים ציינו כי מדובר בשיתוף הפעולה הראשון שנעשה מול הבנקים בישראל וכי הם מקווים שיוביל להרחבת השירות גם בבנקים אחרים.

 

הממונה על המרשם ומנהל אגף רישום והסדר מקרקעין, שלומי הייזלר, ציין כי יש עדיין דברים הטעונים שיפור מבחינת חווית המשתמש במערכות הטכנולוגית וצמצום בירוקרטיה, אך הוסיף כי "עם כניסת הבנקים לתהליך רישום המשכנתא באופן מקוון, אפשר לומר שמבחינה מהותית המהפכה הטכנולוגית בוצעה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x