חדשות נדל"ן

תשואת המשרדים בת"א מהגבוהות באירופה

סקירה של ענקית הנדל"ן הבינ"ל CBRE מוצא כי התשואה הממוצעת על השקעה במשרדים בתל אביב, 7%, היא השניה בגובהה מתוך 21 ערים מרכזיות ביבשת, מיד אחרי בירת רומניה בוקרשט

נמרוד בוסו 08:2220.09.18

סקירה שפרסמה לאחרונה חברת הנדל"ן הבינ"ל CBRE דירג את תל אביב במקום השני ברמת התשואה להשקעה במשרדים, מתוך 21 ערים מרכזיות באירופה שנסקרו. רמת התשואה הממוצעת בתל אביב על פי הסקירה היא 7%. במקום הראשון דורגה בירת רומניה בוקרשט, עם 7.2% תשואה ממוצעת.

 

את רמת התשואה הגבוהה מייחסים במחלקת המחקר של CBRE למספר גורמים, אחד העיקריים שבהם הם זינוק בביקוש לשטחים מצד חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות הפועלות בתל אביב, כאשר אמזון, מייקרוסופט ופייסבוק לבדן שכרו בשנה החולפת שטחים בהיקף של 70 אלף מ"ר. מנגד משקפת התשואה גם רמת סיכון גבוהה שמייחסים המשקיעים לשוק הישראלי.

  

 

המזרח בצמרת

 

"המשקיעים בישראל כמו בעולם המערבי בוחנים את ההשקעות שלהם בתחום המשרדים על־פי פרמטרים של תשואה וסיכון", אומר ג'וס טרומפ, מנהל המחקר של CBRE באירופה, המזרח התיכון ואפריקה. עוד לדבריו, לאחרונה חל גידול ניכר בעסקאות בשוק המשרדים בישראל אשר נובע מהצמיחה של חברות בענף הטכנולוגיה שהינן הלקוח הגדול ביותר בשוק המשרדים באזור ת"א והמרכז. "מעל ל־60% מסך העסקאות בשנה האחרונה היו של חברות טכנולוגיה", ציין.

 

עוד הוסיף טרומפ כי "ישראל נראית כיעד השקעה אטרקטיבי לאור חוזקה של הכלכלה והתשואות הקיימות בשוק הנדל"ן המסחרי. הקושי בו נתקלים המשקיעים הוא מחסור בנכסים בהיקפים משמעותיים".

 

עיון ברשימת הערים הנסקרות מעלה כי כמעט כל צמרת טבלת התשואות משתייכת למזרח היבשת. במקום השלישי מדורג שוק המשרדים של ברטיסלאבה בירת סלובקיה עם תשואה של 6.2%, בודפשט בירת הונגריה רביעית עם 6% תשואה, ואת החמישיה הפותחת משלימה גלאזגו שבסקוטלנד עם 5.2% תשואה.

 

עוד ברשימה ורשה (5%), פראג (4.75%), לונדון (4%), אמסטרדם (3.5%), פרנקפורט (3.2%), ברלין (3.1%), ז'נבה ופאריז (3% בכל אחת) ומינכן סוגרת את הטבלה עם רמת התשואות הנמוכה ביותר – 2.8%.

 

ירידה במחירי השכירות

 

ג'קי מוקמל מנכ"ל CBRE ישראל אומר: "שוק המשרדים בתל אביב ממשיך לצמוח וברבעון האחרון תפוסת המשרדים עלתה ל־93%. עיקר הביקוש למשרדים בעיר הוא מצד חברות הייטק שמתרחבות במהירות ומגייסות עובדים". עוד לדבריו, "כיום תל אביב נמצאת במקום ה־25 בעולם ביוקר דמי השכירות למשרדים".

 

לפני חדשיים פרסמה חברת אינטר ישראל ניתוח משלה, שהעלה בין היתר כי לאחר 9 שנים של עליות בדמי השכירות בעיר, בחציון הראשון של 2018 נרשמה ירידה של 1.4%. דמי השכירות הממוצעים ברמת גמר באזורי העסקים של העיר עמדו במהלך החציון הראשון של 2018 על 103 שקלים למ”ר, לעומת דמי שכירות ממוצעים של 104.4 שקלים למ"ר בחציון השני של 2017.

 

עוד נמצא כי לאחר שבחציון השני של 2017 נרשמו היקפי שיא של אכלוס שטחים חדשים בשטח כולל של כ־230 אלף מ"ר, בחציון הראשון של 2018 הצטמצמו היקפי האכלוס משמעותית, עם היקפי אכלוס של כ־83 אלף מ"ר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x