שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

הכלכלן הראשי: הקבלנים החלו להוריד מחירים, גידול של 10% במספר העסקאות לרכישת דירה

לראשונה מאז אוגוסט 2016, נשבר רצף הירידה במספר העסקאות. במספר הדירות החדשות שנרכשו חל גידול של 14%. "לפחות אצל חלק מהחברות הגדולות הצורך בתזרים מזומנים מתחיל לתת אותותיו בקביעת רמות המחירים"

נמרוד בוסו 09:5910.07.18

האם זו תחילת סוף ההאטה בענף הדירות? לראשונה זה זמן רב, מלמדת סקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר כי מספר העסקאות בשוק הדירות מצוי במגמת עלייה. הסיבה לכך על פי הסקירה היא מוכנותן של יותר ויותר חברות בנייה גדולות להוריד את מחירי הדירות על מנת למכור.

 

 

 

 

 

על פי הסקירה, במהלך חודש מאי נרכשו כ-9.2 אלף דירות, מהן 660 דירות במסגרת יוזמת "מחיר למשתכן" של שר האוצר. "בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד נרשם גידול של 10% במספר העסקאות (כולל "מחיר למשתכן"), כאשר גם במספר העסקאות "במחירי שוק" בלבד נרשמה עלייה של 8%. בכך נבלם רצף הירידה המתמשך במספר העסקאות (כל חודש לעומת המקביל לו בשנה קודמת) שנמשך מאז אוגוסט 2016", נכתב בסקירה. בחלוקה גיאוגרפית, נמצא כי הגידול שנרשם במספר העסקאות מתרכז בעיקר בשלושה אזורים: ירושלים, נתניה ורחובות ("אזור" הכולל בתוכו את ראשון לציון, נס ציונה ורמלה ).

 

אתר בנייה (ארכיון) אתר בנייה (ארכיון) צילום: זהר שחר

 

 

בתוך כך, סך הדירות החדשות שנמכרו בחודש מאי עמד על 2.5 אלף דירות, נתון המשקף גידול של 14% בהשוואה למאי אשתקד. עם זאת, באגף הכלכלן מייחסים גידול זה, לגידול במכירות במסגרת "מחיר למשתכן". "בניכוי מכירות אלו נרשם גידול מתון של 4% במכירת דירות חדשות".

 

עוד מצא הכלכלן כי הסיבה לגידול במכירות היא "כניעת" הקבלנים להאטה החריפה בשוק, ומוכנותם להתגמש במחיר: "אם עד לאחרונה החברות הגדולות, שנהנו מהגאות בשוק הנדלן בעשור האחרון, נמנעו מלהוריד מחיר (ובכך ספגו פגיעה קשה יותר במכירותיהן), עשויים ממצאים אלו להעיד כי לפחות אצל חלק מהחברות הגדולות הצורך בתזרים מזומנים מתחיל לתת אותותיו בקביעת רמות המחירים".

 

משקל המשקיעים מקרב כלל רוכשי הדירות שנרכשו בחודש מאי נותר נמוך, על שיעור של 14%, הדומה לחודשים האחרונים. בהשוואה למאי אשתקד זוהי ירידה של 3 נקודות אחוז. באוצר מציינים כי בשל המשך הגידול במכירות מצד משקיעים, המשיך לרדת מאגר הדירות המוחזק בידי פלח רוכשים זה, והצטמצם ב-600

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x