שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

ראש מערך המשכנתאות בלאומי מזהיר: "מחירי הדירות עשויים לחזור ולעלות"

הבנק השיק שירות משכנתאות דיגיטלי; אמיר לזר: "מזהים האטה במספר התחלות הבנייה"

רעות שפיגלמן 21:2224.06.18

"במבחן התוצאה, קצב עליית מחירי הדירות שחווינו בעשור האחרון של 5%-6% בשנה הואט ואולי אפילו נעצר. אבל כן מזהים האטה במספר התחלות הבנייה, ולהאטה הזו צריך להתייחס. בטווח הבינוני, אם לא רוצים לחזור לשיעורי גידול חיוביים במדד מחירי הדיור, חייבים לספק היקף דירות שעונה על הביקוש לכל האוכלוסיות. לאוכלוסיית משפרי הדיור אין מענה - וצריך לתת להם מענה, ואולי גם למשקיעים". כך אמר היום (א') אמיר לזר, ראש מערך המשכנתאות בלאומי, במפגש שקיים הבנק לקראת השקת שירות "משכנתא דיגיטלית" בשבועות הקרובים.

 

לדבריו, "המענה צריך להגיע בדרך של יזמות פרטית רחבה יותר, בעיקר התחדשות עירונית. אם המענה לא יגיע מהאפיק הזה, יכול מאוד להיות שבטווח הבינוני המחירים יעלו. נכון לנקודת הזמן הזה השוק התייצב". לזר ציין שאחד הפתרונות שכבר נראים בשטח הוא מגמה של השכרת דירות לטווח ארוך ע"י הקבלנים בפרויקטים בהם לא כל הדירות נמכרות.

 

לקיחת משכנתא באופן דיגיטלי בלאומי תתאפשר דרך אתר הבנק. ניתן יהיה להגיש בקשה לאישור עקרוני, ותשובה תימסר תוך יום עסקים אחד. עבור בקשות שאושרו יישלח אישור עקרוני שכולל בין היתר את היקף המשכנתא, שיעור הריבית וההחזר החודשי. לאחר מכן הלקוח יידרש להעלות מסמכים דרך הממשק הדיגיטלי , ושליחה של ערבויות תיעשה באמצעות שליח. תמהיל המשכנתא, בחירת המסלולים וכו' ייעשו אל מול נציגים טלפוניים. תינתן אפשרות לבחור מסלול באופן דיגיטלי לחלוטין ללא שיחה עם בנקאי מומחה, ואולם אפשרות זו אינה מומלצת. בסיום התהליך, בהתאם להוראות בנק ישראל, נוטל המשכנתא יידרש להגיע לסניף לחתימה סופית על ההלוואה.

 

אמיר לזר אמיר לזר צילום: אריאל שרוסטר
המהלך של לאומי מגיע במקביל למהלכים שבוצעו בחלקם בבנקים אחרים. כך למשל, בנק ירושלים השיק מסלול של משכנתא דיגיטלית לפני חצי שנה. מזרחי טפחות התחיל לאפשר לפני שבועות אחדים ללקוחות למלא טופס בקשה למשכנתא בדיגיטל, ולקבל אישור עקרוני תוך יום עסקים אחד, כאשר המשך התהליך מתנהל מול בנקאי (בצא'ט או באופן טלפוני). העברת מסמכים ניתן לעשות דרך האפליקציה "טפחות עד הבית".

 

השקת המשכנתא הדיגיטלית לא צפויה להביא לירידת שיעור הריבית. לדעתו של לזר ריבית המשכנתאות התייצבה והיא לא צפויה להשתנות: "הריבית הולמת כרגע את הבנצ'מרק העולמי". הוא מציין כי היקף המשכנתאות של זכאיי מחיר למשתכן מהווה 10% מהיקף המשכנתאות "אבל ברור שזה ילך ויגדל. להערכתי זה יגיע לכ-30%".

 

לזר מציין כי בהחלט מזהים מגמה של לווים שנעזרים בהוריהם להשלמת ההון העצמי שדרוש להביא מהבית לרכישת דירה - ב-3%-4% מהמשכנתאות יש "התערבות" של ההורים בדרך כזו או אחרת. לדבריו, "ההורים עוזרים לילדים בין אם כהצטרפות שלהם כלווים ובין אם באמצעות נטילת הלוואות לכל מטרה והעברת הכסף לילדים (הזרמת הון עצמי). אני לא יכול לאמר שזו תופעה מהותית - אך היא בהחלט קיימת. זו תופעה שלא חווינו בשנים קודמות וכבר כמה שנים זה כך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x