$
חדשות נדל

רוכשי הנדל"ן נוהרים לבנקים? עלייה של 20% בהיקף המשכנתאות בחודש מרץ

על פי נתונים שמפרסם בנק ישראל היום מדובר בהיקף גבוה ביחס לחודשים הקודמים וגם לחודש המקביל בשנה שעברה. ייתכן שהשינוי נובע מהעדכון שביצע הפיקוח על הבנקים המאפשר לבנקים לרתק פחות הון על משכנתאות של יותר מ-60% משווי הדירה

ענת דניאלי 14:2929.04.18

בחודש מרץ ניטלו משכנתאות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל, עלייה של 20% בהשוואה לחודש קודם שניתנו משכנתאות בהיקף של 4.3 מיליארד שקל – כך עולה מדו"ח הלוואות לדיור שפרסם היום (א') בנק ישראל. בהשוואה למרץ אשתקד נרשמה עלייה 16% בנטילת המשכנתאות.

 

נתון היקף המשכנתאות הינו גבוה ביחס לחודשים האחרונים והוא דומה לזה שנרשם בחודש דצמבר 2017 (5.07 מיליארד שקל) וביולי 2017 (5.1 מיליארד שקל). מדובר בחודשים הידועים בביקוש גבוה יחסית: דצמבר משום מבצעי סוף השנה ובחודשי הקיץ רבות רואים פעילות ערה יותר ביחס לשאר השנה ברכישות הדירות ובהתאמה בנטילת המשכנתאות.

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

ייתכן כי העלייה בביקוש נובעת מעדכון שביצע הפיקוח על הבנקים לכך שהבנקים נדרשים לרתק בצד פחות הון על משכנתאות שניתנות בשיעור גבוה יותר מ-60% משווי הדירה. עד לעדכון זה במצב בו אנשים נטלו משכנתא במימון הגבוה מ-60% הריביות זינקו משום צורך בריתוק הון משמעותי מצד הבנק. כעת עלות המימון לבנק ירדה - מה שהוביל לצפי לירידה בשיעורי הריבית גם בשיעור מימון גבוה ובכך ועלייה שתבוא בביקוש למשכנתאות. אפשרות נוספת לעלייה בהיקף הנה משום האפשרות שבוצע שיווק גדול יחסית בחודש זה לזוכי מחיר למשתכן שנטלו משכנתאות.

 

המשקיעים חוזרים לשוק?

 

מספר הלווים עלה במרץ בכ-15% בהשוואה לפברואר ונרשמה גם עלייה קלה במספר המשקיעים. על פי הנתונים, מספר ההלוואות לדיור במרץ עמד על 7,802, מהן 1,091 למטרת השקעה לעומת חודש פברואר ניטלו 6,782 הלוואות מהן 954 להשקעה. במרץ אשתקד הנתון היה דומה לחודש פברואר, 6847 הלוואות לדיור מהן 942 נועד לדירות להשקעה.

 

הריבית הקבועה הצמודה למדד רשמה ירידה בחודש מרץ, כאשר עמדה בממוצע על 3.27% לעומת 3.35% בחודש פברואר. זו ירידה לאחר שחודש שעבר נרשמה עלייה קלה במסלול זה בריבית המשכנתא. כמו כן, שיעור הריבית הלא צמודה למדד והקבועה רשמה עלייה מינורית מ-3.80% בחודש פברואר ל-3.82% בחודש מרץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x