$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

כיוון אוויר אחד ויחידת הורים בממ"ד: צרות בפרויקט מחיר למשתכן ברעננה

65 מתוך 82 הזוכים בפרויקט של אלקטרה, הגישו התנגדות לוועדה המקומית נגד השינויים שהחברה מבקשת לעשות בתוכנית. בין הבעיות עליהן מצביעים הזוכים: צפיפות גדולה וחדר ארונות שישמש כמסדרון

ענת דניאלי 16:5703.04.18

65 מתוך 82 זוכי מחיר למשתכן בפרויקט של חברת אלקטרה ברעננה הגישו התנגדות לפרויקט לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כך נודע ל"כלכליסט". המתנגדים מיוצגים על ידי עו"ד ליאור לוי. 

 

הפרויקט של אלקטרה בשכונת נאות שדה החדשה ברעננה כולל 82 דירות, זאת לפני תוספת הקלת שבס הצפויה להגדיל את מספר הדירות ל-89. על פי התכנון הקיים מספר המבנים עומד על ארבעה, אך בכוונת החברה לצמצם את מספר המבנים לשלושה במסגרת ההקלה.

 

הזוכים מתנגדים לצמצום המבנים והצמדת שני מבנים בני 8-9 קומות הכוללים 75 יח"ד האחד לשני. "כ-85% מיחידות הדיור בפרויקט ייבנו בשני בניינים מחוברים המהווים בניין רכבת אחד ארוך וצפוף – שיכון, הכולל 75 יח"ד, 10 יח"ד סה"כ בכל קומה, כאשר 6 יח"ד בכל קומה הן בעלות כיוון אוויר אחד בלבד!", כותב עו"ד לוי בהתנגדות שהוגשה. עוד מציין לוי כי הצמדת המבנים הובילה לכך ש"כמחצית מיחידות הדיור בפרויקט יהיו יח"ד בעלות כיוון אויר אחד בלבד ובכך תיגרם פגיעה קיצונית באיכות חייהם של הדיירים בפרויקט".

 

מההתנגדות עולה כי בחלק מן הדירות בנות ארבעה חדרים, על פי התוכנית המוצעת, יחידות ההורים תוכננו בחדר הממ"ד. "תמוה כיצד עומד תכנון זה בסטנדרטיים של התב"ע בכלל והועדה המקומית רעננה בפרט. אחת הנגזרות של תכנון לקוי זה, היא כי האפשרות לבצע שינויים ביחידת ההורים תהיה משמעותית קטנה מאוד".

 

בנוסף הארונות בכניסה ליחידת ההורים ישמשו כמסדרון "זהו מצב אבסורדי, כאשר בעצם נמנעת תכליתו כחדר ארונות, והוא משמש למעשה כמסדרון כניסה לחדר ההורים – חדר בתוך חדר. תכנון זה גורם לכך שבחדר הארונות יהיה מעט מקום להצבת ארונות ורוב שטחו יבוזבז לחלוטין". 

 

הזוכים בפרויקט ברעננה התבשרו על זכייתם בחודש יולי האחרון, זאת במסגרת ההגרלה הגדולה הראשונה עליה הכריז שר האוצר משה כחלון. ההתנגדויות מצדם הוגשו בחודש ינואר אך טרם נקבע הדיון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה רעננה.

 

העיכובים בקביעת הדיון בהליך ההתנגדות, נובעים ככל הנראה מעזיבתו של ראש העיר רעננה, זאב בילסקי לטובת תפקיד ראש מטה הדיור במשרד האוצר. לשאלת "כלכליסט" עיריית רעננה השיבה כי הדיון בהתנגדויות יבוצע לאחר החג ובמסגרתו יוכרעו הסוגיות בין הצדדים.

  

 צילום: Pixabay/dewikinanthi

 

 

הליך תכנון מקביל – תב"ע חדשה לשטחי המשנה בפרויקט

 

עיכוב נוסף הצפוי בפרויקט הנו הוא נוכח כך שחברת אלקטרה הגישה גם תכנית בניין עיר (תב"ע) חדשה להרחבת שטחי השירות בפרויקט. בעקבות טענות מצידה למחסור בשטחים אלה, כמו חנייה או מחסן – עילאיים ותת קרקעיים.

 

מכרזי המדינה לרבות מחיר למשתכן מתפרסמים ונסגרים עם תב"ע מאושרת. מאלקטרה השקעות הסבירו כי קיימת טעות בתב״ע המאושרת במקום וכי בגינה נוצר מחסור בשטחי שרות תת קרקעיים ועיליים. "נאלצנו להגיש תב״ע לתוספת שטחי שרות, וזאת עפ״י דרישה של הרשות שהבינה כי טעתה בתב״ע המאושרת. על כן פורסמו הקלות בנפרד מהתב״ע, אך לדרישת הרשות המקומית נדרשה לציין את ההקלות גם בתב״ע. ההקלות שפורסמו יאוחדו לתוך התב"ע על מנת שלא יהיה צורך בכפילות הליכים ושמיעת התנגדויות פעמיים".

 

לוי המלווה את הזוכים בהליך ההתנגדות הוסיף כי "נושא עיכוב במתן היתר הבנייה קריטי עבור הזוכים. דחיית תחילת הבניה בכך שמתעכב דיון ההתנגדויות לאור התכנון הלקוי מביאה לעוד תשלום עבור שכירות ועלייה במחיר הדירה בעשרות אלפי שקלים בגין מדד תשומות הבניה. אני סבור כי האחריות היא על החברה היזמית אך גם על משרד הבינוי והשיכון, שעליו לדאוג שהזוכים לא ייפגעו. על משרד הבינוי לתת מענה לזוכים בפרויקטים קיימים 'שתקועים' לפי שעה. אנו עדים למקרים רבים כמו מקרה זה ויש לוודא שמקרים כאלה לא יחזרו על עצמם" אמר לוי שמייצג את הזוכים בהתנגדות".

 

עו"ד ליאור לוי עו"ד ליאור לוי צילום: יח"צ

 

 

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "חברת אלקטרה הגישה בקשה להיתר בנייה ובמסגרתה ביקשה מספר הקלות מהתכנית המקורית, כפי שמאפשר חוק התכנון והבנייה. הבקשה להקלות פורסמה לידיעת הציבור ובעקבות הפרסום הוגשו התנגדויות. הבקשה וההתנגדויות ידונו בישיבת הועדה המקומית לתכנון ובנייה, שתגבש את עמדתה ביחס להקלות המבוקשות לאחר שמיעת שני הצדדים".

 

מאלקטרה השקעות נמסר "אלקטרה השקיעה בתכנון הדירות באופן ראוי ואיכותי, כפי שנהגה בפרויקטים דומים, אולם ההתנגדויות מצד הזוכים בהגרלה לבחירת הדירה מעכבות לשווא את המשך התקדמותנו. הפרויקט הינו המשך רציף של פרויקט סמוך, שאינו במסגרת פרויקט 'מחיר למשתכן' שכבר אושר ע"י הרשות המקומית ומצוי בהליכי בניה לשביעות רצון הרוכשים. אלקטרה פועלת ותמשיך לפעול עפ"י הסטנדרטים הגבוהים ביותר ובהתאם להנחיות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברעננה".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x