$
חדשות נדל"ן

הלמ"ס: חודש רביעי ברציפות של ירידה במחירי הדירות - איבדו 1%

הנתונים מתייחסים לחודשים דצמבר-ינואר. במחוז ירושלים נרשמה הירידה התלולה ביותר -3.1%. ב-12 החודשים האחרונים המדד רשם עלייה מתונה יחסית של 1.2% בעקבות הירידות שנרשמו בחודשים האחרונים

ענת דניאלי 18:4015.03.18

חודש רביעי ברציפות של ירידות במחירי הדירות – כך עולה ממדד מחירי הדירות של הלמ"ס שמתפרסם הערב (ה') במקביל למדד המחירים לצרכן. מדד מחירי הדירות לחודשים דצמבר-ינואר רשם ירידה של 1% בהשוואה לחודשים נובמבר-דצמבר. בארבעת החודשים האחרונים של שנת 2017 ירדו מחירי הדירות ב-2.1%.

 

 

 

בנובמבר-דצמבר המדד ירד ב-0.7%. בחודשיים שקדמו ירד המדד ב-0.3% ו-0.1% בחודשים ספטמבר-אוקטובר ואוקטובר-נובמבר בהתאמה. יש לסייג ולומר כי למרות שמדובר כבר בארבעה חודשים רצופים, נתוני שלושת החודשים האחרונים הם ארעיים, ואלו יכולים להתעדכן אחורה ולהציג שינוי מעלה או מטה.

 

עוד עולה מהנתונים כי ב-12 החודשים האחרונים ( דצמבר 2017–ינואר 2018 ,לעומת דצמבר 2016 – ינואר 2017 ) המדד הציג קצב עלייה מתון יחסית של 1.2% בעקבות הירידות שנרשמו בחודשים האחרונים. לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, מדובר בקצב העלייה הנמוך ביותר בשש השנים האחרונות.

 

ירידת מחירים בכל המחוזות

 

בחודש ינואר הלמ"ס החלה בפרסום מדד מחירי הדירות החדשות שמודד את השינוי בפלח שוק זה בלבד. על פי הנתונים, מדד הדירות החדשות רשם ירידה של 2.1% במהלך דצמבר-ינואר. כאשר שיעור עסקאות בתמיכה ממשלתית, מחיר למשתכן או מחיר מטרה היווה 19.8%.

 

מדד הדירות לפי מחוזות רשם ירידה בכל ששת המחוזות בחודשים דצמבר-ינואר בהשוואה לחודשים נובמבר-דצמבר. במחוז ירושלים נרשמה הירידה התלולה ביותר של 3.1% לאחר מכן ירידה של 1.6% במחזו הצפון. בת"א ירידה של 0.8%, מרכז ירידה של 0.3%, חיפה ירידה של 0.4% ומחוז הדרום ירידה של 0.3%.

 

שר האוצר, משה כחלון הביע שביעות רצון מהנתונים וצייץ הערב בחשבון הטוויטר שלו: "חודש רביעי ברציפות של ירידה במחירי הדירות - שיא של 12 שנים. המשימה טרם הושלמה, ממשיכים בכל הכח!"

 

 

 

מוקדם יותר היום פרסמה הלמ"ס את נתון הביקוש לדירות חדשות שממשיך להיות נמוך ולהציג האטה בשוק הדיור. לפי הנתונים בחודש ינואר נמכרו 1,780 דירות חדשות בלבד ירידה של 4% בהשוואה לחודש דצמבר וירידה משמעותית של 30% מכמות הדירות שנמכרה בחודש ינואר 2017 שעמדה על למעלה מ-2,500 דירות.

  

ארכיון ארכיון צילום: אייל וקנין

בטל שלח
    לכל התגובות
    x