$
חדשות נדל"ן

מאגר המידע הממשלתי חושף: 970 אלף דירות בצנרת התכנון - נמוך בהרבה מהיעד

על פי התוכנית האסטרטגית שאושרה בשנה שעברה על ידי הממשלה, כדי לספק את צורכי האוכלוסייה עד לשנת 2040 יש ליצור תוכניות ובהן פוטנציאל בנייה של 2.6 מיליון דירות; על פי המאגר 40% מפוטנציאל הדירות נמצא בת"א

אמיתי גזית 09:4728.02.18

973,371 - זו כמות הדירות הפוטנציאליות לבנייה על קרקעות מדינה. נתונים אלה עולים ממאגר חדש שעלה בסוף שנה שעברה לאתר מאגרי המידע הממשלתי, ומאגד לראשונה בקובץ מרוכז אחד את כל התוכניות בהליכי אישור כמו גם כאלה שכבר קיבלו תוקף סופי. על פי המאגר חלק גדול ממלאי הדירות שבתוכניות האלה אינו ניתן למימוש מיידי.

 

 

 

על פי התוכנית האסטרטגית לדיור שהכינה המועצה הלאומית לכלכלה ואושרה בשנה שעברה על ידי הממשלה, כדי לספק את צורכי האוכלוסייה עד לשנת 2040 יש לבנות עוד כ-1.5 מיליון דירות. על פי המועצה הלאומית לכלכלה כדי לספק כמות כזו של דירות יש ליצור תוכניות ובהן פוטנציאל לבניית 2.6 מיליון דירות, זאת משום ששיעור גדול מהתוכניות אינו מגיע לכדי מימוש. כלומר, מלאי הדירות הפוטנציאליות הקיים על קרקעות מדינה עוד רחוק מיעדי התוכנית האסטרטגית.

 

בבחינת הנתונים בולטת העובדה כי תוכנית המתאר החדשה של תל אביב תא/5000 מהווה 42% ממלאי הדירות במאגר. על פי הנתונים בתוכנית הזו לבד קיים פוטנציאל להוספת 418 אלף דירות לעיר. אלא שזוהי תוכנית מתאר כוללנית, מעין תוכנית אסטרטגית שתפקידה לקבוע רף עליון של צפיפות, והוראות להכנתן של תוכנית מתאר מקומיות. תוכנית מתאר כוללנית שכזו מאפשרת לוועדה המקומית לתכנון ובנייה (במקרה זה של תל אביב) לאשר תוכניות מקומיות שאינן חורגות ממנה, אך היא אינה מחויבת לאשר אותן. כדי להתחיל לבנות בכל אחד מהמתחמים בהם יש פוטנציאל להוספת דירות, צריך לקדם ולאשר תוכנית מפורטת, הליך שאורך כמה שנים. בנוסף חלק גדול מפוטנציאל הדירות תלוי בפרויקטים של התחדשות עירונית, פינוי בינוי או תמ"א 38 שכרוכים בהסכמות בין דיירים ליזמים, ולכן עוד רחוק היום עד שמלאי הדירות בתל אביב ימומש במלואו, אם בכלל.

  

 צילום: MichaelGaida/Pixabay

 

התוכנית השנייה בגדולה במאגר כוללת מלאי פוטנציאלי להוספת 40 אלף דירות, בבני ברק, אך גם כמות הדירות הזו תיאורטית בלבד. ראשית משום שהתוכנית בחיתוליה, ועוד לא התקיים אף לא דיון אחד במוסדות התכנון. שנית, משום שהתוכנית נועדה להגדלת שטחי ציבור בבני ברק, וזאת כדי לאפשר בסופו של דבר לקדם בעיר תוכניות של תמ"א 38. כלומר שכדי להוסיף את 40 אלף הדירות צריכים לצאת לדרך מאות פרויקטים של תמ"א 38 בעיר הצפופה במדינה.

 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "הרשות שומרת על האינטרסים של הציבור, בין היתר באמצעות הגברת השקיפות. לשם כך הוקם לפני מספר שבועות אתר ניסיוני, שעודנו מצוי בשלבי הזנה של מידע עצום על הפוטנציאל התכנוני לשיווק לציבור הרחב. לאחר סיום הזנתו במידע, תתבצע השקה והציבור ייקרא להיחשף לאתר ולמידע החשוב שייכלל בתוכו. מכל מקום כמות יח"ד, המופיעה בדו"ח, כוללת את כלל שלבי התכנון, החל משלב הקליטה במוסד התכנון ועד למתן תוקף. אשר על כן רק חלק מכמות יחידות הדיור הנ"ל הינה בתוכניות שבתוקף. הואיל והאתר עדיין בראשיתו, הרשימה טרם עברה טיוב מלא בהתייחס ליחידות דיור שכבר שווקו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x